Teknoloji

Torrent Meselesi

Torrent Meselesi
Yazar Bora Arat

TORRENT MESELESİ

[dropcap]BitTorrent[/dropcap]terimini duyduğunda pek çok insanın aklına hemen yasa dışı yollardan film, oyun ve müzik indirmek gelir. Bu dosya paylaşım sisteminin en yoğun şekilde kullanıldığı alanların bunlar olduğuna şüphe yok. Milyonlarca farklı kişiyle içerik paylaşımı yapılmasını sağlayan teknolojinin zaman içinde korsanlıkla birlikte anılır hale gelmesi aslında son derece normal.Ama yine de ona haksızlık yapmamak gerek: BitTorrent’ ı tamamen yasal yollardan kullanan pek çok İnşan var, korsan dosya indirme siteleriyle karşılaştırıldığında çok az sayıda olsalar da, yazılım ve medya telif haklarını İhlal etmeden dosya paylaşımı yapmak için BitTorrent’ tan faydalanan pek çok site var. Aslında BitTorrent, hem firmalara hem de kullanıcılara yardımcı olabilen en gelişmiş İnternet teknolojilerinden biri, Gelin hep beraber bu teknolojiye, kökenlerine ve daha önemlisi kanunları çiğnemeden ondan nasıl faydalanabileceğimize göz atalım.

[dropcap]Kökenler[/dropcap] Yaşınız ve bilgisayar teknolojileriyle ilişkiniz nedeniyle dosya paylaşımından önceki günleri ve P2P (eşler arası ağ) teknolojilerinin ilk günlerini hatırlamıyor olabilirsiniz. Bugün kullanabildiğimiz indirme seçeneklerinden önce kullanıcıların elinde sadece bir dosya sunucusunda ki tek bir dosyayı o konumdan tek bir tıklamayla almaktan ibaret olan basit seçenekler vardı. Bu indirme işlemleri, dosyanın boyutuna bağlı olarak çok uzun zaman alabiliyordu, Bunun bir nedeni düşük İnternet hızlarıydı ama dosyanın tek bir konumda bulunması da etkili bir faktördü. Bu durum çeşitli sorunlara neden oluyordu. Her şeyden önce, dosya ancak bulunduğu sunucunun gönderebildiği hızda indirilebiliyordu. Sizin ne kadar hızlı bir İnternet bağlantısına sahip olduğunuz önemli değildi: Sunucunun gönderme hızı sizin indirme hızınız dan daha düşükse beklemek dışında yapacak bir Şey yoktu. İnternet trafiği ve aynı anda dosyayı indiren kişi sayısı da hızı düşüren diğer etkenlerdi. Dosyayı indiren bilgisayar sayısı arttıkça, indirme hızı düşüyordu.Eğer taraflardan biri bağlantı sorunları yaşarsa dosya tamamen kaybediliyor, indirmeyi baştan başlatması gerekiyordu, İndirme yöneticileri, bu sorunu bir oranda çözdü, Bu programlar indirme işlemlerini kullanıcı adına düzenliyor ve İşlemin kaldığı yerden devam etmesini sağlıyorlardı, Bu sayede, bir nedenle duraklatılan indirme işlemi, daha sonra kaldığı yerden devam ettirilebiliyordu. Ama hız konusunda hâlâ yapacak pek bir şey yoktu. Ayrıca pek çok indirme yöneticisinde güvenlik açıkları ve kötü amaçlı yazılımlardan bulunuyordu.

[dropcap]İmajı kötü[/dropcap]BitTorrent teknolojisini tamamen yasal yollarla kullananlar bile bu dosya paylaşım protokolünün kurnazca kullanım yollarını inkâr edemez. Öyle ki birçok şirket, yasal kullanım alanlarını dahi gözden çıkararak BitTorrent’ı tamamen yasaklamaya başladı. Hatta bazı ülkelerde internet servisler sağlayıcıları da BitTorrent trafiğini engellemeye veya yavaşlatmaya çalışıyor. (Türkiye’de böyle bir çalışma yok.) Ünlü torrent arama motoru The Pirate Bay, yasal mücadelede en çok dikkat çekenlerden. Sitenin kurucuları, telif hakkı yasalarına karşı gelme suçlarından toplam 6,5 milyon dolar para ve çeşitli sürelerde hapis cezalarına çarptırılmıştı. Olay büyük bir habere dönüşmüş, BitTorrent’ tan hiç haberi olmayanlar onu yalnızca yasa dışı işler için kullanılan bir teknoloji olarak tanımıştır.

Yasal Torrent Platformları:

 

  • www.mininova.org/featured/all  Mininova, Pirate Bay kadar ünlü bir torrent sitesi. Elbette olaya nasıl baktığınıza bağlı olarak “kötü şöhretli” de denebilir. Sitede inanılmaz sayıda yasa dışı torrent bulunuyor ama bunların yanında özel bir bölüm altında yasal torrentllar da paylaşılıyor. Bu dikkat edilmesi gereken bir nokta çünkü izleyicinin bağlantı kurduğu geniş ağ, dosyaların tamamen yasal sitelerin sunduğundan çok daha yüksek hızlarda indirilmesini sağlıyor. Sitedeki korsan içeriklerden uzak durmanız gerekiyor elbette,
  • www.frostclick.com  Bu. müzik, video. oyun ve yazılım türlerinde pek çok torrent sunan harika bir site. İçerikler Creative Commons lisansı kapsamında paylaşılıyor. Sitenin her bölümü bazı alt kategorilere sahip. Böylece rock müzik, platform oyunları ve bilim kurgu filmleri altında arama yaparak istediklerinizi bulabiliyorsunuz.
  • vodo.net/farout  Bağımsız filmlerden hoşlanıyorsanız, VODO‘ yu mutlaka ziyaret etmelisiniz Site, arayıp bulduklarını diğer kullanıcılarla paylaşmak isteyen insanların katkılarından oluşuyor, Sitede bulunan tüm içeriği favori BitTorrent istemcinizi kullanarak indirebiliyorsunuz. Sitede filmlere, oyunlara ve başka bağımsız içeriklere ulaşmak mümkün.
  • www.gameupdates.org  Yıllar içinde oyunların güncelleme ve yama dosyaları giderek daha da büyüdü. daha sık yayımlanmaya başladı. Bazı oyunların en son güncellemelerini bulmak bazen çok zor olabiliyor. Dahası, eğer bir oyun çok popülerse, sunucular tıkandığı için indirme hızları çok düşebiliyor gameupdates.org bu sorunların hepsini çözüyor. Sitede arama yapılabilen bağlantı veritabanını kullanarak oyun yamaları ve güncellemeleri arasından aradığınızı bulabiliyorsunuz. Son derece kullanışlı.

Yazar Hakkında

Bora Arat

Yorum Bırakın

BÜLTEN ABONELİĞİ

Siteye eklenen içeriklerden öncelikli olarak haberdar olmak isterseniz aşağıdaki forma e-posta adresinizi yazarak ücretsiz bültenime üye olabilirsiniz.