Bu yazımda google aramalarından isminizi nasıl kaldırabileceğinizi anlatmaya çalışacağım Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google’da listelenen kişisel bilgilerinizi kaldırmak için birçok farklı yöntem bulunuyor. İçeriği kaldırmamız için, arama motorunun indexlediği içeriklerin kaynağını bularak bu içerikleri silmemiz veya Google’a bu konuda başvuruda bulunmamız gerekmekte.

Başlıca kullanılan Facebook , Twitter gibi sosyal medya platformlarında bulunan resimleriniz veya bilgilerinizi silmek istiyorsanız profilinizi aşağıdaki gibi düzenlemeniz gerekmektedir.

Facebook sayfanızda bulunan bilgiler aramada listeleniyorsa Ayarlar / Gizlilik /Facebook’un dışındaki arama motorlarının profiline bağlantı vermesini istiyor musun ? seçeneğini Hayır olarak işaretliyoruz.

facebook-google-dan-index-kaldirma

Twitter’da arama motorları için ekstra bir ayar mevcut değil fakat ayarlar / gizlilikseçeneğinden “Tweet gizliliği” seçeneğini kullanarak Tweetlerinizi korumaya alarak arama motorlarından profilinizi kaldırabilirsiniz..

twitter-icerigini-google-dan-kaldirin

İsminizin çıktığı sayfaya ulaşamıyorsanız aşağıdaki adımları takip ederek içeriği kaldırma talebinde bulunabilirsiniz.

Kaldırmak istediğimiz içeriğin linkini arama sonuçlarında sağ tıklayıp “Bağlantı adresini kopyala” diyoruz.

google-icerik-kaldirma

Arama Kaldırma isteği yapmak için Tıklayarak karşımıza çıkan form’da gerekli bilgileri giriyoruz. Kopyaladığımız linki alana yapıştırarak kaldırma isteğinde bulun seçeneğine tıklıyoruz.

google-site-icerik-kaldirma-araci

Formun en altına inerek kaldırmak istediğiniz URL bilgilerini ve gerekliyse dosyalar ile talebinizi netleştirmek için dosya yükleme bölümünü kullanabilirsiniz.

Google Kaldırma politikalarına göre kişisel bilgilerinizle alakalı durumlarda aramalar kaldırılabilir. Bu tarz durumlarda gerekli belgelerin ibraz edilmesi durumunda içerik yayından kaldırılacaktır.

 • TC kimlik numarası gibi ulusal kimlik numaraları
 • Banka hesap numaraları
 • Kredi kartı numaraları
 • İmzaların resimleri

Blogger/Blogspot, Google+, Google Web Arama, Google Reklamı, Drive ve Dokümanlar, Google Play – Bedava mp3 indir, Google Play – Uygulamalar, Google Alışveriş, Görsel Arama, Picasa, YouTube gibi ürünlerinde bulunan içerik kaldırma başvuruları için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz. Aşağıdaki sebeplere bağlı olarak içerik kaldırma talebinde bulunabilirsiniz.

 • Kötü amaçlı yazılım, kimlik avı veya benzeri sorunları bildirmek istiyorum
 • Beni endişelendiren bir içerik webmaster tarafından kaldırıldı ancak hala arama sonuçlarında gözüküyor
 • Bir sitenin şüphe uyandıcı aktivite ile ilgili olduğunu görüyorum
 • Sitemdeki bir veya daha fazla sayfa hukuki bir şikayet nedeniyle kaldırıldı ve bunların geri yüklenmesini istiyorum.
 • Kişisel bilgilerimin Google’ın arama sonuçlarından kaldırılmasını istiyorum
 • Bilgi Grafiği veya Bilgi Paneli kartı ile ilgili bir sorunum var Google My Business ile ilgili bir sorunum var
 • Yukarıda yer almayan hukuki bir sorunum var

#Google’ dan içerik kaldırma

İşlem hakkında soru ve sorunlar için yorum alanını kullanabilirsiniz.

1 Yorum

Yorum Bırakın