Merhaba, bu yazımda yüksek boytlu PST maillerinizi, Microsoft 365 Exchange mailinize nasıl import edebileceğimizi paylaşacağım.

İlk olarak General admin olan bir M365 hesabı ile Microsoft Purview‘e erişiyoruz ve Data lifecycle management menüsü üzerinden Import seçeneğine tıklıyoruz ve New Import Job diyerek aktarım adımlarını başlatıyoruz.

Data lifecycle management-- PST Import

Import olarak herhangi Job Name tanımlayarak bu adımı geçebilir ve aşağıda yer alan Upload your data seçeneği ile devam edebilirsiniz.

Do you want to upload or ship your data

Bu adımda, “Download Azure AzCopy” dosyasını indiriyoruz  ve Copy the SAS URL diyerek PST dosyamızı Upload etme adımına geçiyoruz.

Import data--

Azure AzCopy‘yi indirdiğimiz klasöre girip CMD‘yi açıyoruz ve aşağıdaki komutu çaşıştırıyoruz. Bu komuyu AZcopy‘nin olduğu dizinde çalıştırmalısınız ve aşağıda belirttiğim kodda PST’nizin yüklü olduğu dizini “C:\Users\boraarat\Downloads\xxxx.pst” bölümü ile değiştirmelisiniz. Tırnak işaretledi silinmeyecek.

Aşağıdaki gibi Upload hızınıza bağlı olarak dosyayı Microsoft’a yükleyebilirsiniz.

Azure blob storage Mail pst importYükleme bittikten sonra bir önceki görselde yer alan, I’m Done Uploading ve I have access to mappig file seçeneğini işaretleyerek içeriye bir mapping file yani CSV dosyası import etmeniz gerekiyor. Aşağıda örnek bir CSV içeriği ve PstImportMappingFile  adında örnek bir import dosyasını da paylaşıyorum.

Dosyamızı da import ettikten sonra aşağıda yer alan “Import to O365” bölümünden aktarılacak içeriği dilerseniz özelleştirerek yükleyebilirsiniz.

Ben tümünü yükle dedim fakat filter derseniz, yıl, klasör vb içerikleri seçebiliyorsunuz.

dosya boyutumuzu doğrulayarak işlemi tamamlıyoruz.

Son işlemin ardından dosya yani PST boyutuna göre yükleme işlemi tamamlanacaktır. Benim örneğimde 30GB dosya boyutu için toplam 3-4 saatlik bir işlem süresi gerekti.

Umarım faydalı bir içerik olmuştur.

 

Sending
User Review
5 (2 votes)

Yorum Bırakın