Google 20 yılı aşkın bir süredir algoritma geliştiriyor ve geliştimeye de devam ediyor. Algoritmalar cidden güzel şeyler, sonuçta bize en kısa sürede en doğru sonucu vermeyi hedefliyorlar.

Peki Google’ın algoritması nasıl çalışıyor? Yıllar içerisinde nasıl gelişti? Algoritmalar, sorularınızı yanıtlamaya yardımcı olan formül ve işlemlerden oluşur. Aradığınız bir bildiyi ya da soruyu bulmak için  “trilyonlarca” web sayfasını araştırırlar. Bir düşünün “Trilyonlar”. Sayısal olarak şöyle yazabiliriz: 1.000.000.000.000

Sayfalarınızın nerede ve nasıl sıralanacağı bizim için önemli bir konu, bu nedenle algoritmanın nasıl çalıştığını ve nasıl optimize edebileceğimizi anlamanız önemli. Google algoritmasında yıllar içinde çok şey değişti, peki google neler yaptı ve neler yapmaya devam ediyor?

guncelleme-isimlerinin-arkasinda-gercek-bir-sebep-yok

Google, algoritmasını yılda yaklaşık 500 kez değiştiriyor

SEO topluluğu Moz, Google’ın algoritması için yılda 500-600 arasında değişiklik yaptığını belirtiyor; bunların büyük bir kısmı bizim duymadığımız ve farketmediğimiz kadar küçük. Ancak bu küçük değişiklikler olmadan bile, Moz, 2000 yılından beri Google algoritmasına en az 140 güncelleme kaydettmiş durumda.

googlein-genel-algoritmasi-adi-hummingbird

Google’ın genel algoritması adı Hummingbird.

Google’ın algoritmasıyla ilgili değişiklikleri takip ederseniz, Pigeon, Penguin, Panda gibi isimler görebilirsiniz.  Bu isimler genel algoritma üzerinde yapılan güncellemelerdir, asıl algoritma ismi ise Hummingbird’tür.  Hummingbird yüzlerce küçük algoritma içeren genel bir algoritmadır. Bir aramanın ne kadar iyi yanıt vereceğini gösterir.

pagerank-adi-larry-pageden-geliyor

PageRank adı Larry Page’den geliyor

Google’ın eskiden önemsediği konulardan biri de “PageRank” Teknolojisi birçok yönden yararlı olsa da, artık kullanılmıyor. Yine bu ismin arkasına baktığımızda ise google kurucularından Larry Page’ in adını görmekteyiz.

guncelleme-isimlerinin-arkasinda-gercek-bir-sebep-yok

Güncelleme isimlerinin arkasında gerçek bir sebep yok

Bir algoritmaya “Penguin” ismini verilmesinin arkasında sevimli bir hikaye olduğunu gerçekten çok isterim. Fakat Moz’a göre, isim seçimlerinin bir nedeni yok. hatta, “Kafein”, “Panda” ve “Vince” gibi kendine özgü algoritma güncellemelerinin isim babaları genelde google çalışanları.

goruntulu-aramalar-icin-algoritmalar-da-var

Görüntülü aramalar için Algoritmalar’ da var.

Kısa bir süre önce Google, en yeni akıllı telefonu olan Pixel’i açıkladı. En önemli özellikleri arasında ise  kamera. Bunun Google’ın arama algoritmasıyla ne ilgisi var dediğnizi duyar gibiyim, doğru, hiçbir ilgisi yok. Fakat Google’ın görüntülerin içeriğini analiz etmesi için Cloud Vision API’sini kullandığını görüyoruz. Google çektiğiniz fotoğrafta geçen öğelerden nesnelere kadar bir çok şeyi tanıyor. Bunun için programlanmış gizli biz algoritma geliştirilmeye devam etse de şu an ne olduğunu bilmiyoruz.

degerlendirmelerde-bir-insan-tarafi-var

Değerlendirmelerde Bir insan tarafı var

Google, arama sonuçlarının kalitesini değerlendirmek için her zaman algoritmalardan yararlanmıyor. Bünyelerinde arama değerlendirici adı verdikleri ekipler bulunuyor. Hassas değerlendirmeler adını verdikleri bir çok değerlendirmeyı belli kriterlere göre kendileri değerlendiriyorlar. Hatta bu ekibin kullandığı ve genel kuralların bulunuduğu 146 sayfalık bir kitap bile mevcut.

5
Sending
User Review
0 (0 votes)

Yorum Bırakın