Azure ARC SQL servisini duymayanlarınız olabilir. Temel olarak şirket içerisinde, AWS, Google Cloud, Datacenter vb. platformlarda yer alan sunucu yüklerinizi tek panel üzerinden yönetmenizi sağlayan bir Microsoft hibrit (hybrid) yönetim merkezi olarak olarak özetleyebiliriz. Bu yazımda ARC’ın gelen kapsamından çok SQL Lisanslamasında bizlere sağladığı özelliklere değineceğim.

Microsoft Arc SQL Server lisans modeli ile, SQL server lisans lisanslarınızı aylık kiralama modeli ile daha ucuza lisanslayabiliyorsunuz. Bildiğiniz gibi SQL lisansı Microsoft’un neredeyse en yüksek fiyatlı çözümlerinden biri ve satın alma noktasında fiyat gerçek tercihlerimizi etkileyebiliyor.

SQL Server Lisans modelleri

1- SQL Server Perpetual Lisans: Bu lisandsmodeli ile SQL sunucunuzu Core sayısına göre lisanslayabiliyorsunuz. Bu lisans satın alma modeli olduğu için,  en büyük deva avanlajlarından biri lisansın satın alma maliyeti ve bunu tek seferde ödemelisiniz. Diğer yandan SA adını verdiğimiz Software Assurance özelliği olmadığı için farklı bir Hyperscaller ve Datacenter’da kullanamıyorsunuz. Yani Mobility özelliği bulunmuyor.

2.SQL Server OV Lisans: OV aslında yukarıdaki satın alma modeline göre biraz daha esnek bir model. SQL lisans ücretini tek seferde ödeme yerine 3 yıllık kiralama modeli ile ilerleyebiliyorsunuz. Bir nevi taksitli ödeme gibi düşünebilirsiniz. Tek seferde ödeme yapmak yerine 3 yıl içerisinde ödeme yapmak daha avantajlı gözükebilir fakat yine maliyet açısından pahalı bir çözüm. 3 yıl sonunda lisans sizin olmakla birlikte SA hakkı da içerisinde geliyor ve kendi ortamınız dışındaki sağlayıcılarda bu servisi kullanabiliyorsunuz.

3- SQL Server CSP Subsciprition Lisans: Adından da anlaşıldığı gibi SQL lisanslarınızı Standart ya da Enterprise edition olarak yıllık subsciprition modeli ile kiralayabiliyorsunuz. Fakat bu modelde kiralama süresinin bir bitişi yok. Yani kullandığınız süre boyunda 1 yıl ve 3 yıllık sürelerde lisanslayabilirsiniz. Yine farklı cloud ortamlarda kullanmanız için SA yani mobility özelliği bulunuyor fakat OV gibi lisans hiçbir zaman sizin olmuyor.

4- SQL Server SPLA: Aslında en avantajlı lisans modeli SPLA fakat burada da kendi ortamınızdaki bir sunucu için lisanslama yapamıyorsunuz. SPLA modelinde lisanslama sadece servis sağlayıcılar tarafından sağlanabiliyor ve aylık ödeme yanısıra SA özelliği de bulunuyor.

Peki son kullanıcı için bu lisans tiplerinden hangisi  daha uygunve esnek ödeme sunuyor? İşte bu sorumuzun cevabı SQL Server enabled by Arc

SQL Server enabled by Arc Server Lisans modeli bize hangi avantajları sunuyor.

  • Core sayısı değişen SQL sunucularınız için (scale-up, scale-down) kullandığınız SQL kaynağı kadar lisans ücreti ödeyerek esnek lisans avantajlarından faydalanabilirsiniz.
  • Azure ARC, SQL server datalarınıza ulaşmaz ve buradaki verilerinizi işlemez. Yalnızca sunucuya atanan Core sayısına göre lisans maliyeti hesaplar.
  • Lisans dahilinde SA (software assurance) özelliği ile, lisans mobilitysi ve en güncel SQL sürümünü kullanma avantajını elde edersiniz.
  • SQL sunucunuzun kapalı olduğu durumlarda, Arc SQL Server lisans ücretlendirmesi de duracak ve ek bir lisans maliyeti yansımayacaktır.
  • Microsoft Azure hesabınız üzerinden SQL Server’ınız için tamamen ücretsiz bir assessment raporu alabilir, Azure’un önerdiği best practices avantajlarından faydalanabilirsiniz.
  • Microsoft Defender for Cloud ile SQL sunucunuzu siber tehditlere ve güvenlik açıklarına karşı koruyabilirsiniz.
  • End of support olan SQL server 2012 sürümleriniz için uzatılmış güvenlik güncelleştirmelerini (Extended Security Updates) alabilirsiniz.
  • Azure SQL Backup hizmeti ile, dakikalık olarak (Point-in-time) database backup’larınızı alabilirsiniz.

SQL Server enabled by Arc Kurulum Adımları

İlk aşamada Arc servisinin kurulumu için bir Azure aboneliğine ihtiyacımız bulunuyor. Mevcutta bir Azure aboneliğiniz varsa portal.azure.com üzerinden giriş yaparak üst menüden Arc servisine erişebilirsiniz.

arc azure portal

2. adım olarak Arc servisinin içerisine giriş yaparak sol üst köşede yer alan + artı sekmesinden Arc ile lisanslamak istediğimiz sunucuyu ekliyoruz.

sql server by arc 2

Connect SQL Server to Azure Arc bölümünü seçerek devam ettiğimizde step by step bir kurulum adımı bizi karşılıyor olacak.

arc sql kurulum adımları step by step

Yapılandırma ayarlarını ilk bölümü olan subscriprtion kısmında mevcut aboneliğimizi seçiyoruz. Resource group bölümü için mevcutta yer alan bir RG’yi seçebilir ya da yeni bir RG oluşturabilirsiniz. Bölge olarak West Europe, lisanslama yapacağımız SQL server işletim sistemini ve Server name olarak da herhangi bir sunucu adı belirleyebilirsiniz. Server name’in herhangi bir isim ile eşleşmesi şart değil.

SQL server on azure kurulum

Eğer bir proxy kullanmıyorsanız alt kısımda yer alan Proxy server seçeneğini boş bırakabilirsiniz. Bu bölümde en önemli seçenek lisans tipiniz. Eğer SQL Standart ya da Enterprise bir lisansı PAYG yani kiralama modeline göre aylık olarak satın almak istiyorsanız ilk seçeneği seçerek devam edebilirsiniz. Sahip olduğunuz bir lisans var ve ARC üzerinden lisanslama haricinde yönetmek istiyorsanız aşağıdaki seçenekleri tercih edebilirsiniz. Son olarak lisanslamak istemediğiniz SQL server isimleri varsa bunu Excluded SQL server list bölümüne ekleyebiliriz.

azure arc sql lisans seçimi

bir sonraki adımda yer lana Tags bölümünü geçtikten sonra son menü olarak karşımıza çalıştırmamız gereken bir Powershell script’i gelecek. Bu script’i  download ederek ya da kopyalarayak lisanslayacağımız SQL server üzerinde çalıştırıyoruz.

SQL ARC powershell license script

İşlemlerimiz bu adımda sona eriyor, powershell scripti çalıştırdıktan 15 dakika sonra Onprem ya da farklı bir sağlaycıda yer alan SQL sunucumuzu Azure ARC servisi altında görebilirsiniz. Sağ üst kısımda SQL versiyon ve edition detaylarınız yer alanacaktır.

SQL server by arc yönetim adımları

Mevcutta yer alan sunucunuzu SQL Arc ile lisanslamak yerine sıfırdan bir kurulum yapıyorsanız bu lisans avantajını SQL server kurulum adımında da seçebilirsiniz. Bu adım için SQL server Evalution ISO dosyasını Microsoft üzerinden ücretsiz bir şekilde download ederek kurulum adımında lisanslama yapabilirsiniz.

sql server kurulum seçimi

İşletim sistemlerine göre sql arc for azure özellikleri

işletim sistemlerine göre sql arc for azure özellkleri

lisans tipine göre sql arc for azure özellikleri

lisans tipine göre sql arc for azure özellkleri

Sql lisans versiyionuna göre arc for azure özellikleri

lisans tipine göre sql arc for azure özellkleri

Son Notlar ve Özet:

SQL Server enabled by Arc ile lisans modeli ile SQL lisansını daha uygun bir fiyata alabildiğiniz gibi diğer yandan da aylık ödeme avantajı ile herhangi bir maliyet bedeli ödemeden ilk günden kullanıma başlayabiliyorsunuz. Bunlarla birlikte Azure portal üzerinden SQL servisinizi yönetmek gerçekten büyük bir avantaj. Point in time restore özelliği ile dakikalık yedekler alarak, ücretsiz bir şekilde security ve migration assessment faydalarndan yararlanabilirsiniz.

Ek Kaynaklar:
Azure Arc Etkinleştirilmiş SQL Server’ın yeni avantajları
Arc özellikli SQL Server ile karlılığınızı artırın

Summary

 

Sending
User Review
5 (1 vote)

Yorum Bırakın