Bir internet siteniz varsa en önemli ihtiyacınızın hız ve performans olduğunu bilirsiniz. Özellikle de yoğun ziyaretçi çeken bir siteniz varsa mutlaka yüksek performans ve güvenlik gerektirir. Cloudflare ise siteyi sürekli olarak kontrol ettiğinden dolayı güvenliği olabildiğince en üst seviyeye çıkarır.

CloudFlare Nedir?

ABD merkezli olan CloudFlare, internet sitelerinin güvenliği, DDos, içerik dağıtımı, alan adı, sunucu gibi alanlarda hizmet veriyor. Girişte de belirttiğimiz gibi bir internet sitesinin olmazsa olmazlarından olan hız ise bu şirketin başarılı olduğu hususlar arasında. Güvenlik her site için önemlidir, ancak siteniz ticari bir işletmeyi temsil ediyor ya da e-ticaret sitesi ise bu durumda siber saldırılara karşında korunmuş olması gerekiyor. İşte CloudFlare tüm bu imkanları site sahiplerine sunabilir.

CloudFlare Nasıl Kullanılır?

Sistem çok basit bir kullanıma sahiptir. Yapmanız gereken şey sadece sisteme kayıt işleminizi yaptırmak ve içerisinden hangi ürünü kullanacaksanız onu seçmek. Hizmeti seçmeniz sonrasında size sunulacak olan DNS’leri sitenizin domain DNS’leriyle değiştirmeniz isteniyor ve bunu yaptıktan sonra artık siteniz geniş bir koruma kapsamı içerisine giriyor ve aktif hale geliyor.

CloudFlare’in Özellikleri Nelerdir?

Bu siteyi kullanmak isteyenlerin merak ettikleri hususların başında da özelliklerinin ne olduğu geliyor. Genel olarak baktığımızda ticari işletmeler, haber siteleri ve kurumsal firmalar internet siteleri için tercih ediyorlar. Özellikle de yoğun bir site trafiği olan siteler çökmemesini engellemek için bu yöntemi tercih ediyorlar. SEO yaparken de destek sağlayan bu sistem sayesinde siteniz içerisindeki kullanıcıların güvenlikleri de emin ellerde oluyor.

Sistemin en önemli faydalarının başında sitenize giren ziyaretçilerin İP adreslerine ulaşabiliyor olmanızdır. Bypass özelliği sayesinde sitenizin etkinliğini maksimum düzeye çıkarmış oluyorsunuz.

CloudFlare DNS Hizmeti Nedir

CloudFlare DNS Hizmeti Nedir?

DNS, CloudFlare’de en çok tercih edilen ürünler arasında yer alıyor. Bilgisayar ve akıllı tüm işletim sistemlerinde kullanıldığı gibi oyun sistemlerinde de kullanılabiliyor. İnternete erişiminizi daha hızlı hale getirirken sitenizin de hızlı açılmasına imkan tanıyor. Bir sitenin yavaş hareket ediyor olması SEO açısından büyük bir sorun olduğu gibi kullanıcı bakımından da problemdir. Kullanıcı yavaş açılan ve aradığını site içerisinde bulamadığı bir adreste boşa zaman geçirmek istemez ve sitenin hız durumuna göre hemen terk eder. Dolayısıyla DNS ürünü tüm bunları ortadan kaldırdığı için arama motorlarında sizi avantajlı bir konuma taşıyor.

CloudFlare CDN Hizmeti Ne İşe Yarar?

CDN sistemin en çok beğenilen özellikleri arasında. Çünkü site içerisindeki içerik dağılım ağını çok etkili bir şekilde yapıyor. Sabit olan içerikleriniz yayınlanırken ziyaretçinize en yakın sunucu hangisiyse onu seçiyor ve bu da kullanıcının içeriğe çok daha hızlı ve problemsiz bir şekilde erişmesine imkan tanıyor. Sistem sayesinde çok uzaktaki bir kullanıcı aradığı bilgiyi en yakınındaki bilgisayardan bulabiliyor ve bu da performans kaybını doğrudan ortadan kaldırmış oluyor.

CloudFlare’de SSL Kurulumu Nasıl Yapılır?

Bu sistem üzerinde güvenliğin tam olarak elde edilebilmesi için bir de SSL sertifikası bulunuyor. Ücretli ya da ücretsiz olarak sunulan SSL ziyaretçilerin siteyi güvenilir bulmasına ve ziyaretçilerin kişisel bilgilerinin de korunmasına imkan sağlıyor. Bilindiği üzere SSL özellikle e-ticaret sitelerinde olmazsa olmaz. Yani bu sistemi kullanmayın ya da kullanın SSL’nizin de mutlaka olması gerekiyor. Aksi takdirde kullanıcıların şifreleri, kredi kartı bilgilerini vermeleri söz konusu değildir. Bunu arama çubuğunun en başından da rahatça görebiliyoruz. Çünkü SSL’i olmayan bir site domain’in başında güvenli değil yazar ve bu da kullanıcı bakımından oldukça önemli bir konudur.

SSL kurulumu ise oldukça pratik bir şekilde yapılabiliyor. Sitenize kurarken zorlanmayacağınız için kurulumu yapabilmek için yazılımsal bir bilgiye sahip olmanız gerekmiyor. Yani az çok siteyi tanıyan birisi bile kolaylıkla bunu yapabilir.

CloudFlare Paketleri

CloudFlare, kullanıcılara alternatif seçenekler sunuyor. Bu alternatifler arasında ücretli ya da ücretsiz seçenekler var. Sitenize uygun olan çözümü bulduktan sonra isterseniz belirlenmiş olan fiyatlar dahilinde satın almayı gerçekleştirebiliyorsunuz. Satın alma sonunda ise birkaç dakika içerisinde kurulum gerçekleştirilebiliyor.

Ücretsiz Paket

Ücretsiz olan paketi yüklediğinizde site hızınızda ciddi bir yükselme görüyorsunuz. Bu pakette herhangi bir trafik limiti bulunmuyor, bu da sitenizin performansının etkilenmeyeceği anlamını taşıyor. Paketi yükledikten sonra yalnızca hız değil aynı zamanda dışarıdan gelebilecek olan saldırılara karşı da sitenizi güvene almış oluyorsunuz. SSL sayesinde sitenize daha önce gelen kullanıcılarda tanınarak bilgileri saklı tutuluyor.

Pro Paket

Pro paket ücretli olan seçenek, Standart ücretsiz olan bir paketin içerisinde olan her şey pro sürümde mevcut. Ancak bunun dışında ekstra donanıma sahip oluyor. Yani sitenizin güvenlik derecesi bir adım daha yukarı çıkıyor. Otomatik SSL desteğinden faydalanabildiğiniz gibi sitenizin de anlık analizini yapabiliyorsunuz.

Business Paket

Business paketi özellikle sitelerinde çok fazla ziyaretçi girişi olan kişilerin tercih ettiği hizmet. Maksimum performans sağlayarak sitenizin hem hızını hem de güvenliğini % 100 konuma kadar getirebiliyor. Bu paket içerisinde hata sayfalarının düzeltilmesi DDos saldırılarına karşı güvenlik gibi ekstralar mevcut.

Enterprise Paket

Enterprise paket en kapsamlı olan ürün ve avantajları oldukça fazla. Bu sistem sayesinde adeta çözüm mühendisliği tercih edilmiş oluyor. Bu paket sayesinde siteniz her türlü akıllı cihazlarla uyumlu hale getiriliyor.

CloudFlare İçin Alternatifler Nelerdir?

Başka şirketlerde aynı hizmeti veriyor olsa da aslında performans güvenlik ve fiyat denkleminde baktığımız zaman şu an site sahiplerinin en çok tercih ettikleri şirket konumunda. Öncü bir marka olmasından kaynaklanan nedenlerden dolayı kullanıcılar şirketi rakipsiz görüyor ve diğerlerine gitmemek içinde olabildiğince direniyorlar. Elbette ki sistemin alternatifleri de mevcut. Örneğin Akamai ve FlexProtect rekabette yer alan önemli isimlerin başında geliyor. Bu şirketlerde Amerika merkezli ve oldukça başarılı işler çıkarıyorlar.

CloudFlare’in İstatistikleri Nasıl?

Yazılımın en önemli başarısı sitenizi çok kolay bir şekilde analiz edebiliyor olmasıdır. Hazır edilen istatistikler sayesinde sizde sitenizle ilgili olan verileri kolayca inceleyebiliyorsunuz. Örneğin sitenize gelen ziyaretçi sayısı çok hızlı bir şekilde önünüze seriliyor. Sitenize nasıl bir yatırım yapmanız gerektiği gibi önerilerde yine analizler arasında yer alıyor. İstatistikleri gözlemleyebilmeniz çok kolay. Analiz esnasında hangi sayfanın daha fazla dikkat ve ziyaretçi çektiği hangi içeriğin başarılı olduğu gibi sonuçları öğrenebiliyor olmakta oldukça önemli.

Eğer bir e-ticaret sitesi yönetiyorsanız yukarıda belirtmiş olduğumuz istatistikler hakkında bilgi sahibi olabilmeniz çok önemlidir. Çünkü bu analizler aynı zamanda sitenize uygulayacağınız diğer yöntemler konusunda da bilgi edinmenize imkan tanımış olacaktır.

Sonuç olarak toparlayacak olursak internet her türlü amaca hizmet eden birçok siteye sahip. Doğal olarak sizin gibi işini yapanların olduğu gibi sizin gibi siteleri çökertmeye çalışan birçok kişinin de olduğunu biliyoruz. Sitenizin güvenliğini ne kadar üst seviyeye çıkarabilirseniz insanların dikkatini çektiğiniz gibi işiniz büyürken de desteklenmiş olursunuz. Kısacası CloudFlare sistemi sayesinde sitenizi güvene almış olursunuz.

Sending
User Review
5 (1 vote)

Yorum Bırakın