Merhaba, bu yazımda Azure Migrate: Server Assessment ile fiziksel, Hyper-v ya da Vmware üzerinde çalışan sunucumuza assessment yaparak kaynak kullanımının belirlenmesinden bahsedeceğim.

Azure Migrate: Server Assessment ücretsiz bir tool ve birden fazla altyapı ve Database üzerinde kolaylıkla çalışma sağlayabilirsiniz. İlk olarak Azure Migrate Servisini oluşturarak Server bölümünden Discover diyerek yeni bir proje oluşturmamız gerekiyor, detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Discover diyerek yeni bir proje oluşturmamız gerekiyor

Discover machines adımında assesment yapacağımız ve işlemi sağlayacağımız altyapıyı belirlememiz gerekiyor. Bu Hyper-V, vMware, Fiziksel sunucu ya da herhangi bir cloud vendor da çalışan bir VM olabilir (AWS, Google Cloud, Azure, Digital Ocean vb.)

Discover machines

Ben örnekte fiziksel sunucu seçiyorum ve “Name your appliance” adımı yazarak Generate Azure Migrate project key oluşturuyorum. Burada oluşturduğum KEY’i ilerki adımlarda kullanacağım. sonrasında fiziksel sunucu seçtiğim için .zip file. 50MB dosyamı assessment yapacağım sunucuya indiriyorum.

Generate Azure Migrate project key

Örnek Azure Migrate project key:

indirmiş olduğum zip dosyasını zipten çıkartarak aşağıdaki adımlar doğrultusunda Powershell’i Administrator mod ile çalıştırarak AzureMigrateInstaller.ps1 komutunu çalıştırıyorum.

Azure Migrate Powershell

işlemlerin sonunda “Restarting the machine bora in 60 seconds.” internet explorer’ı kaldırdıktan sonra bizi masa üstü kısayolu olarak “Azure Migrate Appliance Configuration Manager” karşılıyor olacak.

Sending
User Review
5 (2 votes)

Yorum Bırakın