Dedicated server; tüm yazılımsal kaynakları bir şirkete veya tek bir müşteriye ait olan server türlerinden biridir. Yazılım ve kaynakların tümü size aittir.

Dedicated server kullanım hakkı yalnızca bir şirkette ya da bir kişide bulunur. Adanmış sunucu olarak Türkçeleştirilen dedicated server için paylaşımsız sunucular da denilebilir. Adanmış ya da dedicated sunucuların diğer sunucu türlerinden en temel ve en önemli farkı yazılımsal ve donanımsal tüm kaynakların diğer kullanıcılar tarafından kullanılamamasıdır. Diğer sunuculardan farklı kabul edilen dedicated sunucuların kullanıcılarına sunduğu faydalar nelerdir?

Dedicated Server Faydaları

Bir kişi ya da firma; dedicated server kullandığında sunucunun tüm saklama alanı kendisine ait olur. Bu sayede barındırma ve saklama konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanmaz.
Dedicated server, site trafiği konusunda da kullanıcılarına fayda sağlar. Site trafiğinin yükselmesi durumunda diğer sunucu türleri kullanıcılarına bir trafik alanı sunar. Fakat sundukları bu trafik alanı site içi yavaşlamalara ve hatta sitenin kısa süreli çalışmamasına neden olabilir. Bu durumda dedicated server kullanımı çok daha uygun olur. Çünkü dedicated serverların kapasiteleri diğer sunuculara göre çok daha yüksektir ve tek bir kullanıcısı olduğu için performans olarak düşüklük göstermez.

Dedicated Server Faydaları

Dedicated sunucuların kullanıcılarına sunduğu bir diğer fayda ise güvenlik çözümleridir. Dedicated sunucuların tek bir kullanıcısı olduğu için diğer sunuculardan çok daha güvenli bir saklama alanı sunar. Paylaşımsız sunucularda kullanıcı adı ve şifre gibi özel bilgiler üçüncü kişiler tarafından bulunmaz ve dışarıdan erişimler engellenir.

Dedicated Serverları Kimler Kullanmalı

Dedicated Serverları Kimler Kullanmalı?

• Yüksek trafiğe sahip olan web siteleri
• Startup olarak ortaya çıkan düşük bütçeli mobil uygulama ya da yazılım sahipleri
• Diğer sunucu türlerinin web sitesine gerekli faydayı sağlamadığını düşünen kullanıcılar
• Web sitesinden daha yüksek performans beklentisi içerisinde olanlar rahatlıkla kullanabilirler.

Yorum Bırakın