Şu an piyasada 1223 farklı new gTLD yani yeni domain uzantısı bulunmakta. Kullanım oranlarına baktığımızda ilk sıralarda .top, .xyz ve .loan‘ ı görmekteyiz. Peki bu yeni domain uzantılarının kullanım alanını hiç merak ettiniz mi? Hepsi olmasa da başı çeken domain uzantılarının tanım ve kullanım alanına birlikte bakalım.

.CLUB UZANTISINI KEŞFEDİN !

Genel Tanım: Eğlence sektöründen tutun hobi, dernek ve topluluk kulüplerinin tamamında kullanabileceğiniz ve bu geniş yelpazesinden dolayı en fazla satışa ulaşan CLUB uzantısını hemen sizde denemelisiniz.

Kullanım Alanı: Bildiğiniz gibi Club kelimesi Türkçe ve İngilizcede de ortak olarak eğlence sektöründe kullanılan bir kelime. Gerek bu alanda olsun gerek din, dil, ırk, ortak hobiler, dernekler gibi topluluk isimlerinde kulüp anlamında kullanabileceğiniz bir kelimedir. Bunun yanı sıra neredeyse tüm spor dallarında geçerli olan CLUB kelimesi futbol, basketbol, voleybol vs. takım isimlerinin yanlarında kullanılabilecek bir domain uzantısıdır. Bu domain uzantısı geniş kullanım alanı dolayısıyla en çok satılan domain uzantılarından bir tanesidir. Sizde kulübünüzün uzantısı dolmadan tescil edebilirsiniz.

.KİM Uzantısı Satışa Başladı !

Genel Tanım: Kim Kore’de ki insanların %40’ının soyismi olduğundan dolayı talep görülen bir uzantıdır. Dolayısıyla Afilias bunu önemsemiş ve Korelileri düşünerek bu uzantıyı genel kullanıma açmıştır. Ancak tahmin edildiği gibi olmamış ve Türkler bu domaine daha fazla ilgi göstermiştir. Afilias kelimenin Türkçe anlamına dikkat etmediklerini ve bunun bir sürpriz olduğunu söyledi. Türkiyenin domain satışı konusundaki devi İsimtescil uzantının satışa açıldığı ilk hafta satışların %34’ünü yaparken . Kore firmaları bu pastadan sadece %12’lik bir pay almıştır.

Kullanım Alanı: Kim Afilias tarafından Koreliler için çıkarılmış olsa da Türkçe anlamda ki önemi uzantının talep görmesinin asıl nedeni diyebiliriz. Özellikle biyografi sitelerinde, fan sitelerinde, Dünya ve Türk tarihinde önemli kişilere ait sitelerde kullanılma olasılığı daha fazla olan .kim uzantısı hem kişiler tarafından hem de 3. tekil şahıslar tarafından alınıp kişiye yönelik siteler açılabilir. Bunun dışında eğer güzel bir alan adı bulunur ise Subdomain yöntemi ile güzel fikirler ortaya çıkarılabilir.

.Center Uzantısı

Genel Tanım: Merkez anlamına gelen Center kelimesi Türkçe de bir çok anlamda kullanılabilir. Günümüzde de bir çok alanda kullanılan Center kelimesini bir uzantı olarak kullanmak istiyorsanız hemen .center uzantıya sahip alan adınızı tescilleyiniz.

Kullanım Alanı: Center dendiğinde ilk olarak aklımıza alışveriş merkezleri gelebilir  veya herhangi bir toplulukta kullanabilirsiniz. Center kullanımı geniş bir uzantıdır. Türkçede eğitim merkezi, alışveriş merkezi, spor merkezi, kültür merkezi gibi bir çok kelimede merkez kelimesini kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra her zaman ingilizceleri de kullanılır. Örneğin Game Center kelimesi kulağımıza yabancı gelmeyecektir. Bundan dolayı şimdiden bu tarz yerler için .center uzantısı talep görmeye başlamıştır. Bu alan ilginiz dahilinde ise sizinde bu uzantıya sahip alan adınızı tescillemenizi öneririz.

.Company Uzantısını İncelediniz mi ?

Genel Tanım: Company bildiğiniz gibi Türkçeye çevrildiğinde Şirket anlamına gelen bir kelimedir. Bu kelime küçük veya büyük farketmeden tüm şirketlerin kullanabileceği ve işlerine kurumsallık katabilecek özel jenerik bir uzantıdır.

Kullanım Alanı: .company uzantısı şirketler tarafından istenilmesi üzerine satışa açılan bir uzantıdır. Küçük yada büyük şirketinizin .company uzantısını hemen korumaya alabilirsiniz. Jenerik ve anlaşılır kolay bir uzantı olmasından dolayı tercih edilebilecek .company uzantısı Türkiye dahil tüm dünyada ilgi görmüş ve şirketler tarafından beklenilen talebi görmüş bir domaindir. Şirket siteleri için en jenerik uzantı diyebiliriz.

.Futbol Uzantısına Hazır mısınız ?

Genel Tanım: İşte belkide ne olduğu en çok belli olan ve Türkçe’de de aynı yazılması ile dikkatinizi çekebilecek ve çok fazla takipçisi olan bir alanın özel jenerik uzantısı .FUTBOL!

Kullanım Alanı: .futbol uzantısını tahmininiz gibi tüm dünyada izlenme rekorları kıran, haberleri en çok okunan , videoları en çok izlenen spor türü olan futbola özel olarak çıkarılmış bir uzantıdır. Büyük, küçük spor kulüpleri, bu kulüplerin fan sayfaları, futbol hakkında özel bir haber sitesi, futbol ürünlerinin satıldığı e-ticaret siteleri, futbol videolarıyla dolu bir video sitesi vs. tarzında bir çok projeye ev sahipliği yapabilecek nitelikteki bu özel domain tüm dünyada kabul görmüş olan futbol sporunun en jenerik domainidir. Eğer sizde bu sektörde yer almak istiyorsanız .futbol uzantısını tavsiye edebiliriz.

.Link Uzantısı Tanıtımı

Genel Tanım: Türkçe çevrildiğinde bağlantı olarak çevirilse de hepimiz sanırım Link kelimesini duymuşuzdur. Tüm dünyada kullanılan bir tanım olması ve kısa olmasıyla dikkat çeken jenerik .Link uzantısına hala sahip değil misiniz ?

Kullanım Alanı: .link uzantısını şuana kadar bir çok site kullanmaya başladı bile diyebiliriz. İlk olarak link kısaltıcı araçlarda kullanılan bu uzantı şimdilerde bağlantı kelimesi üzerine bir çok site üzerine kullanılmaya başlandı. 4 harfli ve jenerik bir isim oluşu bu uzantıyı oldukça kullanılabilir kılan bir diğer özellik. Bu uzantı ile dünya genelinde tanınan bir siteye sahip olabilirsiniz.

.XYZ Uzantısı Ne İçin Kullanılır ?

Genel Tanım: XYZ hiç bir dilde anlamı olmayan ancak internette yer edinmiş özel bir uzantıdır. +18 içerikli yetişkin siteleri için genellikle xyz, xxx veya adult kelimeleri kullanılır. Bunların arasında XYZ en çok kullanılanıdır.

Kullanım Alanı: XYZ kelimesi belirttiğimiz gibi genelde +18 yetişkin içeriklerde karşımıza çıkıyor. Afilias’ta bunu düşünerek bu sitelere özel bir uzantının daha doğru olacağına karar vermiş olmalı ki xyz uzantısını genel satışa açmıştır. Ancak sadece bu kategoride paylaşımlar değil gizli belgeler veya daha farklı çeşitli projeler için de bu projeyi kullanabilirsiniz. Aynı zamanda herhangi bir dile ait olmaması nedeni ile de projelerin genele yayılmasını sağlayabilirsiniz.

.Today Uzantısı İle Bugüne Hazır Olun !

Genel Tanım: Today Türkçede bugün kelimesinin karşılığıdır. Dolayısıyla yine jenerik ve farklı projeler geliştirilebilecek genele açık özel bir uzantıdır. Sizde hemen .today uzantılı domainlerinizi satın alabilirsiniz.

Kullanım Alanı: Today ilk aşamada düşünüldüğünde bir kişisel bloglarda kullanılabilecek en güzel uzantılardan birisi olarak gözünüze çarpabilir. Ancak bu anlamlı ve jenerik uzantıyı sadece blog ile kısıtlamamalıyız. Günlük haberler, günlük makaleler, günlük yazılar, günlük videolar gibi bir çok farklı temada site kurulabilir ve today uzantısı ile canlandırılabilir. Bu uzantının çıkacağı duyurulduğunda forumlarda eğlence sektöründen, gazeticilik sektörüne kadar bir çok fikir üretilmiş ve bunlar hayata geçirilmiştir. Ciddi anlamda talep gören anlamlı ve jenerik bir uzantıdır.

.Holdings Uzantısı Alımı

Genel Tanım: Holdings uzantısı finans sektörüne bomba gibi düşen jenerik ve işin kurumsallığını bir boyut arttıran güçlü uzantılardan bir tanesidir. Bir çok alanda yer alabilmesi ile dikkat çeken bu uzantıya sizde hemen sahip olabilirsiniz.

Kullanım Alanı: Holdings uzantısı ilk başta sadece Holding seviyesindeki firmalar için satışa çıkarılmış gibi gelebilir sizlere de fakat Holdings kelimesi tüm finans sektöründe önemli bir yere sahiptir. Sadece firmalar değil brokerlar, günlük işlemciler, mali danışmanlar veya her türlü yatırımla ilgili işte kullanılabilecek ve bu alandaki müşterileri çekme aşamasında fayda sağlayabilecek bir uzantıdır. Eğer siz de bu sektörle ilgileniyorsanız mutlaka Holdings uzantısını denemelisiniz.

.Agency Uzantısı Çıktı !

Genel Tanım: Agency Türkçeye çevirildiğinde karşılığı Ajans olan İngilizce bir kelimedir. Türkiye’de hızla büyüyen ajans sektörü içinde önemli bir yere sahip olan .agency genel satışa açılmıştır.

Kullanım Alanı: Türkiyede hızla ilerleyen reklam sektörü ve buna paralel artan ajans sayılarını bilmeyen yoktur. İşte bu sektör için çıkarılan bu jenerik uzantı özellikle firmalar tarafından büyük ilgi gördü. Bir çok farklı konuda ajans hizmeti veya acenta hizmeti veren firmalar için bu uzantıyı tavsiye edebiliriz. Eğer sizinde bu tarzda bir iş dalı ile ilginiz var ise mutlaka şirketinizin .agency uzantısını başkalarına bırakmayın diyebiliriz.

.Website Uzantısı

Genel Tanım: Website bildiğiniz gibi internetin var olduğu günden beri en çok kullanılan kelimelerden bir tanesidir. Tüm gezdiğiniz, dolaştığınız, eğlendiğiniz, bilgi edindiğiniz websiteler için özel olarak .website uzantısı çıkarıldı. En genel uzantılardan bir tanesi olmasıyla dikkat çekmeyi başarmıştır.

Kullanım Alanı: Kullanım alanına baktığımızda ve diğer uzantılar ile karşılaştırıldığında sanırım en genel kullanım alanına sahip uzantı .website uzantısı olacaktır. Çünkü girdiğimiz sağlık sitesinden, ticaret sitesine, haber sitesinden, eğlence sitelerine tüm girdiğimiz kanallar bir websitedir ve internet var olduğu sürece websiteler mutlaka olacaktır. Buradan bakıldığında website uzantısı gayet gerekli ve durumu oldukça açık anlatabilen jenerik bir uzantı olduğunu göreceksiniz.

.international Uzantısı Hakkında Bilgi

Genel Tanım: İnternetin uluslararası bağlantıda çok önemli bir yere sahip olduğunu bilmeyen yok. Peki bu kadar ülke, dil, din, ırk ve insanı bir arada tutmayı başaran yüzlerce sitenin bir uluslararası uzantısı olmaz mı ? Tabii ki var . international artık sizlerle !

Kullanım Alanı: Anlam olarak bakıldığında international kelimesi kadar geneli kapsamayı başaran bir uzantı yoktur. Çünkü zaten kelimenin anlamı uluslararası demek olduğundan dolayı tüm projelerinizi bu uzantı ile uluslararası boyuta taşımış oluyorsunuz. Hangi projeler bu alan adı uzantısı ile kullanılabilir derseniz bunun sınırı yok diyebiliriz. Kar amacı gütmeyen organizasyonlar, kurumlar, etkinlikler için kullanılabilir. Bunun yanı sıra dünyayı gezen kişilerin gezi blogları olabilir veya şirketini, kurumunu uluslararası boyuta taşımak isteyenler .international uzantısını rahatlıkla kullanabilir.

.Email Uzantısı

Genel Tanım: Dünyanın her yerinde bilinen, kullanılan internet dünyasının en popüler kelimesi olan EMAİL kelimesi artık sitelerinizin uzantılarında yer alabilecek. .email uzantısına hemen sahip olabilir ve projelerinizde kullanabilirsiniz !

Kullanım Alanı: Email internetle birlikte dünyamızda yer edinen Türkçe karşılığı elektronik posta olan ingilizce bir kelimedir. Dünyada neredeyse bütün ülkelerde 7’den 70’e herkesin anlamını bildiği bu özel ve popüler kelime şimdi site adresinin uzantılarında yer buldu. Bu jenerik ve popüler kelimede bir çok farklı proje yer alabilir. Uyumluluk sağlasın diye mail üzerine bir proje yapabileceği gibi şirket, kurum veya farklı projelerinize de uyum gösterebilecek bir uzantıdır. Hemen sizde bir .email uzantıya sahip alan adı tescilleyip projelerinize renk katabilirsiniz.

.Academy Uzantısı

Genel Tanım: .Academy ülkemizde ve dünyada önemi asla değer kaybetmeyecek başlıca unsurlardan bir tanesi olan eğitim konusuna özel bir uzantıdır. Özellikle eğitim konusu ile ilginiz var ise .academy uzantısı tam size göre diyebiliriz.

Kullanım Alanı: Academy Türkçeye çevirildiğinde Akademi anlamına gelen ingilizce bir kelimedir. Anlam olarak baktığınızda eğitim alanında etkili bir uzantı olacağı belli oluyor. Sadece genel ders anlamında değil, dans akademisi, spor akademisinden tutun satranç akademisi vs. tarzında hobi amaçlı projelerinizde de kullanabileceğiniz bir uzantıdır. Eğer sizinde akademi konusunda çalışmalarınız var ve bu alanda ilerlemek istiyorsanız şimdiden .academy uzantılı alan adınızı tescillemenizi öneririz.

.Marketing Uzantısı

Genel Tanım: Ticaretin tüm dünyada geçerli olan en büyük kazanç kapısı olduğunu hepimiz biliyoruz. Yeter ki doğru zamanda doğru adımları atalım. İşte bu doğru adımları sağlamlaştırmak için çıkarılan yepyeni bir uzantı .marketing !

Kullanım Alanı: Marketing Türkçeye çevirildiğinde Pazarlama anlamına gelmektedir. İnternet gibi büyük bir paylaşım ağı içerisinde pazarlamanın, ticaretin büyük yeri vardır. Pazarlamacılar, e-ticaret işi ile uğraşanlar, reklam ajanları, profesyonel şirketlerin ve kurumların, derneklerin bulunacağı ve projelerini geliştirebileceği bu özel uzantı tamamen ticaret için çıkarılmıştır. Bir çok projede kullanılabilecek nitelikte olan Marketing gibi önemli bir kelimenin uzantı haline getirilmesi ticaret işi ile uğraşanların dikkatini çekmeyi başlamıştır.

.House Uzantısı

Genel Tanım: House Türkçeye çevirildiğinde Ev anlamına gelen ingilizce bir kelimedir. Bu jenerik isim çoğu farklı projede kullanılabilir özelliğe sahiptir. Sizde .house uzantılı alan adınızı hemen tescilleyebilirsiniz.

Kullanım Alanı: House yukarıda bahsettiğimiz gibi Ev anlamına geliyor. Dolayısıyla ilk olarak kullanım alanı açısından gayrimenkul alım satım işi ile ilginenen kişiler, müteahhitler, inşaat firmaları, eksperler için etkili bir uzantı gibi görünüyor. Bunun yanı sıra örneğin Gaming house tarzında çeşitli projelerde kullanılabilir hale getirilebilinir. Jenerik ve kısa bir kelime olduğundan tercih edilmektedir. Eğer sizde ev ile ilgili herhangi bir iş dalı ile uğraşıyorsunuz hemen .house uzantısına sahip olabilirsiniz.

.Gallery Uzantısı

Genel Tanım: Resim meraklılarının beklediği ve talep ettiği özel uzantılarından bir tanesi olan .gallery uzantısı görücüye çıktı hatta çoğu alan adı alındı. Profesyonellik dereceniz ne olursa olsun sizde resimle ilgileniyorsanız .gallery uzantısını bir incelemenizi tavsiye ederiz.

Kullanım Alanı: Gallery kelimesi Türkçeye çevirildiğinde Galeri anlamına gelmektedir. Bu kelimeye uygun olarak resim galerileri, Bedava mp3 indir galerileri tarzında bir çok proje geliştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra müzelere, müzayede evlerine, ressamlara , fotoğraf satış sitelerine, sanat okullarına vb. resim ile alakalı neredeyse tüm mesleklere uzanabilen .gallery kelimesini hemen alan adınızın uzantısı olarak kayıt edebilirsiniz.

.Technology Uzantısı

Genel Tanım: İnternetin olmazsa olmazlarından bir tanesi olan Teknoloji sektörü .technologhy uzantısı ile zirveye çıkmayı başarıyor. Sizinde teknoloji ile ilgili uğraşlarınız var ise .technologhy uzantısını hemen tescilleyebilirsiniz.

Kullanım Alanı: Teknoloji sürekli gelişiyor ve dolayısıyla internet üzerinde teknoloji üzerine satışlar ve bloglar günden güne artış gösteriyor. Tabii ki bu sitelerin .technologhy kullanımında duyarlı olması bekleniyor. Ancak bunun yanı sıra okullar, teknolojik mağazalar, üreticiler, araştırma firmaları gibi bir çok farklı faaliyet gösteren iş dalı da .technology uzantısına sahip olmalı ve kullanımına destek vermelidir. Günden güne ilerleyen hızlı teknoloji serüveninde sizde geride kalmadan .technology uzantısına sahip olun !

.Moda Uzantısı

Genel Tanım: İspanyolca , Portekizce ve İtalyanca’da ortak olarak kullanılan moda kelimesi ülkemizde de büyük bir sektöre ev sahipliği yapmaktadır. Sizde moda ile ilgili bir iş dalı ile uğraşıyorsanız geç olmadan alan adınızın .moda uzantısını satın alın !

Kullanım Alanı: Moda bugün ülkemizde de hakim olan en güçlü sektörlerden bir tanesidir. Özellikle bayanlar tarafından sürekli olarak takip edilen moda, dünyanın her yerinde son moda ayakkabı ve kıyafet anlamına gelmektedir. Bundan dolayı sizde eğer tasarım, moda fotoğrafçılığı, modacılık, üreticilik gibi herhangi bir iş dalında uğraş gösteriyorsanız geç olmadan .moda uzantısına sahip alan adınızı tescilleyip sektördeki yerinizi garantileyin.

.Photography Uzantısı

Genel Tanım: Fotoğraf ile ilgilenenlere özel olarak çıkarılan .photography uzantısını hala incelemediniz mi ? Eğer sizde fotoğraf ile ilgili herhangi bir iş dalı ile uğraşıyorsanız .photography uzantısı sizin için biçilmiş kaftan diyebiliriz.

Kullanım Alanı: Her ne kadar kelime açısından bakıldığında sadece fotoğraf projelerine ev sahipliği yapabileceği düşünülen .photography uzantısı farklı olarak yayın evlerinde, baskı mağazalarında, poster satış sitelerinde vs. kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra beklenildiği gibi fotoğraf paylaşım siteleri, fotoğraf stüdyoları, fotoğrafçı blogları, dünyayı gezip fotoğraf çekmek isteyen kişilerin kişisel blogları vs. tarzında sitelerde de fazla kullanılmaktadır. Sizde bu eğlenceli sektörde yer almak istiyorsanız .photography uzantılı domainlerinizle kendinizi gösterebilirsiniz.

5
Sending
User Review
0 (0 votes)

Yorum Bırakın