Merhaba, bu yazımda size Azure Performance Testing (Web uygulamaları için yük testi) aracından bahsedeceğim.

Bildiğiniz gibi Azure performance test uzun süredir Web applicaton özellikleri arasında yer alan bir tooldu ve 2020 itibariyle ile bu bölümde bir değişikliğe gidilerek, Azure Performance Test bölümü Application Insight altına taşındı. Yük testi aracını kullanarak web sitenizin ya da uygulamanızın performans sorunlarını tanımlayabilir ve stress altında ne gibi problemler yaşayacağınızı ön görebilirsiniz.

Azure Yük testi projesi oluşturma

Perofmans testi gerçekleştirebilmek için öncelikle bir Azure Subscriotion’umuzun olması gerekiyo ve Resurce Group adımlarından Application Insights kaynağı yaratıyoruz.  ikinci adımda ise bu aracı kullanabilmemiz için Azure bize bir Devops hesabımızın olması gerektiğini söylüyor, bu bölümden otomatik olarak da Devops hesabınızı ücretsiz oluşturabilirsiniz.

Performans testini planlama

Application Insights > Performance Testing > New performance test > Configure test using adımlarını kullanarak web siteniz ya da uygulamanız için bir test ortamı oluşturabilirsiniz.

Azure Load Test için Ne Gerekli

Yukarıda da gördüğünüz gibi, istediğiniz bölgeden, maximum 20.000 User olmak üzere toplamda 60dk ya kadar uygulamanız için stress test işlemi sağlayabilirsiniz. Ben test işleminin Azure üzerinden gerçekleşmesi için manual test tipini işaretledim. Dilerseniz Visual Studio Web Test seçeneği ile işlemi Visual studio üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Web Application Load and Performance Testing

Detaylar için: https://azuredevopslabs.com/labs/azuredevops/load/ 

Load Test Performans Sonuçları

azure Load Test Performans Sonuçları

Yukarıda da gördüğünüz gibi performans sonuçları bize bir dashboard olarak geliyor. Bu bölümde sitenize ya da uygulamanıza gelen request sayılarını, kaçının başarılı ve kaç tanesinin fail olduğunu, yük altında uygulamanıza erişimin ne kadar sürede sağlandığı gibi tüm detayları inceleyebilirsiniz.

Azure Yük testi Ücretlendirmesi

Application Insights ve yük testi için web sitenize gönderdiği telemetri ve web testlerinin sayısına göre faturalandırılır. Telemetri verileri, Azure Log Analytics veri alımı ücretlerine göre faturalandırılmakta. Tablo olarak fiyat detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Daha fazla içerik ve kaynak için aşağıdaki linkerden yararlanabilirsiniz.

Sending
User Review
5 (1 vote)

Yorum Bırakın