Bu yazımda windows 10 üzerinde shadow copy servisini nasıl etkinleştireceğimizi anlatacağım. Volume shadow copy servisi  açık olan paylaşımları yedekleyerek, client tarafında alınan tüm yedek versiyonlarının kullanıcının görmesini sağlayan servistir. Bir nevi data kurtarma işlevini görür. Peki nasıl yapabiliriz?

İlk olarak Başlat – Çalıştır üzerinden services.msc servisine girerek, Birim gölge kopyası (Volume Shadow Copy) özelliğini aktif konuma getiriyoruz. Genellikle disable olarak gelmektedir ve aktif ettikten sonra windows açılışında otomatik olarak başlat seçeneğini seçiyoruz.

windows 10 shadow copy

bir sonraki adımda, https://www.shadowexplorer.com/downloads.html adresinden Shadow Explorer’ın son versiyonunu indirerek kurulum işlemi gerçekleştiriyoruz. Programı yükledikten sonra, Sistem özellikleri menüsünden  – System Protection seçeneğini Configure ederek, etkin hale getirmeniz gerekiyor. Resimde detayı bulabilirsiniz.

shadow copy sistem özellikleri

Hangi Volume üzerinde bu özelliği aktif etmek istiyorsanız, seçim yaparak ilerliyoruz. Peki Shadow copy ne işe yarıyor, yanlışlıka bir dosyayı silmeniz durumunda, bilgisayarınıza ransomware ya da Cryptolocker virüsü bulaşması durumunda, dosya ya da klasör versiyonlarına göre, geçmiş içeriği koaylıkla dönebilir ve dosya kurtarma işlemi sağlayabilirsinz. Örnek bir shadow içeriğini alt kısımda bulabilirsiniz.

ransomware ya da Cryptolocker virüsü bulaşması durumunda

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Sending
User Review
5 (4 votes)

Yorum Bırakın