İnternet üzerinden dosya alışverişi hepimizin sıkça kullandığı işlemler arasında yer alıyor.  Büyük dosyalar gönderirken ise bu durum biraz daha sıkıntılı olabiliyor, çünkü büyük dosyaların gönderilmesi ve indirilmesi uzun saatler alabildiği gibi bunu yapabilen yazılım sayısı da bir hayli az.

İnternet üzerinden büyük boyutta bir dosya gönderilmesine imkan sağlayan wetransfer ise şu an dünyada en çok tercih edilen sistem olarak biliniyor. Akıllı cihazlar üzerinden de dosya gönderimi sağlayabilen bu sistemin en büyük avantaj gönderme ve indirme hızının çok yüksek olmasıdır.

Wetransfer bilgisayar üzerinden dosya gönderilmesine imkan sağladığı gibi android ve iOS gibi sistemler üzerinden de gönderime imkan sağlıyor.

Peki, WeTransfer telefondan nasıl kullanılır? PC’den ne yapmak gerekir? Bütün sorularınızı yanıtlıyoruz.

Eskiden kağıt toplanması ve saklanması söz konusu olurken dijital dünya artık bunları büyük ölçüde geride bıraktı. Bu firmalara maliyet bakımından destek sağlarken aynı zamanda gereksiz bir ofis yığılmasının da önüne geçmiş oldu. Dosyalar artık iCloud, One Drive, DropBox ve Google Drive gibi bulut saklama platformları üzerinde bekletilebilip istendiği zaman tekrar kullanılabilmek için çağrılabiliyor.

Bu depolama araçları ya da bilgisayarınızdaki dosyaların saklanmasının yanı sıra taşınması da USB bellekler veya harici disklerle yapılabiliyor. Ancak geliştiriciler bu durumun ortadan kaldırılmasını sağlamak amacıyla wetransferi devreye alarak işlemlerin çok daha zahmetsiz bir hale dönüşmesini sağladı.

WeTransfer nedir?

Kullanıcıların üyelik ya da kayıt oluşturmadan en fazla 2GB’a kadar ücretsiz olarak dosya göndermesini ve almasını sağlayan sistemdir. Dosya gönderim yapıldıktan sonra 1 hafta boyunca bulut sistemi içerisinde bekletilir ve 1 haftalık süre içerisinde istediğiniz kadar indirebilirsiniz. Bu sürenin sonunda ise dosyanız silinerek erişim sağlayamazsınız. Sistem bu şekilde bir döngü halinde devam eder.

Wetransfer Telefondan Nasıl Kullanılır?

Wetransfer telefondan kullanabilmek için öncelikli olarak hangi tür cihaza sahip olduğunuz önemlidir. Android cihaz için kullanmanız gereken yöntem ile iOS cihazlar için kullanılan yöntem birbirine benzer olsa da mağaza farklı olduğu için telefonunuzdaki özellikte farklı olacaktır.

WeTransferin Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir

Mobil Tarayıcıdan Wetransfer İle Dosya Gönderme

Bilgisayardan wetransferi kullanıyorsanız yapacağınız işlem çok kolay. Mobil cihazlarda sistem benzer olarak yapılmış aynı kolaylığı cep telefonunuzda da bulabiliyorsunuz.

Mobil cihazlardan kullanırken öncelikli olarak wetransferin resmi internet sitesine giriş yapmanız gerekir. Burada mavi rente olan baloncuktan “Dosya Gönderin”sekmesini seçin. Açılan pencerenin tam ortasında yine mavi renkli + bir işaret göreceksiniz ona tıklayın. Android cep telefonlarında “Dosyalar” iOS’ta ise “Fotoğraf Arşivi ya da Göz At” seçeneği bulunur buradan dosyalarınızı seçin. İsteğe bağlı mesajınızı da ekledikten sonra alttaki ilerişi tuşuna basın ve ardında dosyanızı kime göndermek istiyorsanız e-posta ya da direk alabilir seçeneğini seçerek devam tuşuna basın. E-posta seçeneğini işaretlediğinizde dosyalar direk olarak e-posta adresine gitmiyor bunun yerine gönderdiğiniz kişinin mailine link gidiyor ve isteyen o linki kullanarak dosyaları indirebiliyor.

Mobil cihazlardan isterseniz uygulama üzerinden de gönderim yapabiliyorsunuz. Wetransferin Collect isimli uygulaması bu işi çok daha hızlı yapmanıza imkan sağlıyor.

Sistem üzerinden birden fazla dosya göndermek istiyorsanız o zaman board haline getirerek toplu bir biçimde indirilmesini de sağlayabilirsiniz. Üstelik board’lara daha sonrasından da dosyalar ekleyebiliyorsunuz. Yapacağınız dosya gönderimi yalnızca tek bir dosya için ise bu “Single Items” seçeneğini tıklamanız yeterli.

Wetransferde İki Farklı Kullanım Seçeneği

Wetransfer’i kullanırken karşınıza iki farklı seçenek çıkacaktır. Bunlardan birincisi Premium yani ücretli olan dosya gönderimleri ikincisi ise normal yani bedava olan sistemdir. Eğer Premium hesap satın alınırsa bu durumda faydalanabilinecek özellik biraz daha farklı olur. Bu sistem Premium olduğunda hem bilgisayar hem de cep telefonu üzerinden rahatlıkla kullanılabilir. Bu iki sisteminde kendi içerisinde sağlamış olduğu faydalar vardır. Genelde hangisi daha fazla tercih ediliyor derseniz burada normal olan kullanım seçeneğinin daha fazla tercih edildiğini söyleyebiliriz. Dosya boyutlarının belli bir sınıra kadar olması normal seçeneği düşündürürken internet üzerinden gönderilecek olan dosyaların boyutlarının fazla olmaması da paralı seçeneğini ikinci plana atmıştır. Elbette ki Premium özelliğini kullananlarda vardır, ancak onlar genelde kurumsal olarak hizmet veren firmalar demek yerinde olacaktır.

Peki, artık wetransferin ne işe yaradığını biliyoruz. Peki, bu sistemi kullandığımızda bize ne gibi faydaları oluyor?

WeTransferin Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir?

Yüksek boyutlu olan dosyaları gönderebilmeniz internet üzerinden maalesef direk olarak mümkün değil. bu nedenle bu tip dosya gönderme sistemlerinden birini kullanmanız gerekiyor. Wetransfer size büyük dosya gönderebilmeniz için hem kolaylık hem de hız sağladığından dolayı işlerinizi daha hızlandırıyor.

Dosyalarınız tamamen güvenli bir sistem üzerinde tutulmuş olur.

Birden fazla dosyayı istediğiniz zaman ücretsiz olarak gönderebilirsiniz. Bunun için para ödemeniz gerekmez.

Her iki mobil cihaz işletim sistemine uygun alt yapısı mevcut olduğundan hangi akıllı telefonu ya da tableti kullanırsanız kullanın dosyalarınızı rahatlıkla gönderebilirsiniz.

WeTransfer Pro Özellikleri

wetransfer pro özellikleri

Yukarı da yazılımın ücretli olan modelinin olduğunu da belirtmiştik. Wetranser plus seçeneği ücretli olarak satın alabileceğiniz bir tercihtir. Bu tercihi yapmanın en önemli nedeni ise 2 GB’ın üzerinde dosya gönderimi için olacak. Eğer sık dosya gönderip almayı tercih ediyorsanız ve gönderdiğiniz dosyaların boyutları ücretsiz sınırın üzerindeyse o zaman bu tercihi yapmanız mantıklı olacaktır. Üyelik ise 12 aylık olabiliyor. Bu ücreti yatırdığınızda 20 GB’a kadar dosyalarınızı tek bir seferde gönderebiliyorsunuz. Ayrıca size sunulacak olan 100 GB’lık alandaki dosyalarınız silinmez. Sizde istediğiniz zaman ve istediğiniz yerden dosyalarınıza tekrar erişim sağlayabilirsiniz.  Plus özelliğinin kişiselleştirilmiş olan URL’si ve arka plan görüntüsü de var. Bu da sizin kurumsal işlerinizde kendi farkınızı ortaya koymuş olmanızı sağlayacaktır.

Evet, sistem bu kadar faydalı ve avantajlı, ancak ücretli ya da ücretsiz kullanımda ne kadar güvenli olduğu da merak ediliyor olabilir. yani yüklediğiniz bir görüntünün başkaları tarafından da görüntülenebilip alınabilme ihtimali var mı?

Wetransfer Ne Kadar Güvenli?

Wetransfer sisteminde her şey şifrelenmiştir. Yani siz yüklediğiniz dosyalarınızı karşı tarafa bir link olarak ulaştırdığınız için aynı zamanda şifrelenmiş oluyor. Bu durum uygulamanın hiçbir zaman başlı başına riskli olmasını sağlamayacaktır. Bunun için kullanıcıya gönderdiğiniz linkin başkaları tarafından da kullanılmaması gerekir. Sistem asla kendi başına üçüncü kişilere bu linki ya da görüntü paylaşımını yapmaz. Şifrelenmiş olduğu içinde sizin istediğiniz mail adresinin dışında hiç kimse o bilgileri göremez ve alamaz.

Wetransfer şifrelenmemiş olan dosyaları da saklar ve kendi bulut sunucularında bekletir. Sistem Amerika’dan kontrol edildiğinden dolayı Amerika yasalarına göre hareket etmek durumundadır. Yani ABD’de bir güvenlik birimi bu dosyalara erişmek istediğinde rahatlıkla erişebilir. Eğer sizin Amerikayla işiniz yoksa o zaman bunu dert etmenize de gerek yok. İnsanlar zaten bu sistemi kullanarak gizli ya da çok özel bilgilerini paylaşmadıklarından dolayı sorun yaşamazlar.

Eğer kafanızda soru işaretlerinin olmamasını istemiyorsanız şirketiniz ya da kendinizle ilgili kişisel ve özel bilgileri paylaşmamanız mantıklı olacaktır.

Sending
User Review
4.67 (3 votes)

Yorum Bırakın