Silinmiş yazılar ve e-postaları kurtarın

Her zaman Çöp klasörüne bakın Akla ilk gelen çözüm olsa da, bazen insan panik halinde buraya bakmayı unutabiliyor, ki silinen e-postalar büyük ihtimalle bulunacaktır. Tüm e-posta sağlayıcıları silinen postaları hususi bir klasörde saklar– genelde bunun adı Çöp Kutusu veya Silinen Öğeler şeklinde olur – silinen içerik genelde 1 ay boyunca veya siz onları tamamen silene kadar saklanır.

Eğer sildiğiniz postayı burada bulursanız, tek yapmanız gereken onu seçip gelen kutusuna taşımak ve derin bir oh çekmektir. Eğer postayı çok kısa bir süre önce sildiyseniz, basitçe Ctrl+Z yapmak da yetebilecektir (Geri al).

Silinmiş Gmail postalarını kurtarın: Gmail’de sildiğiniz postalar 30 gün boyunca rahatça geri alabileceğiniz bir biçimde Çöp Kutusu klasöründe saklanır (Eğer bu klasörü göremiyorsanız, sol alt kısımdaki Diğer sekmesine tıklayın). Kurtarmak istediğiniz postayı bulunca, ya e-maili açıp yanındaki “Çöp” seçimini kaldırın veya tutup Gelen Kutusu’na bırakın. Eğer çok beklediyseniz veya Çöp Kutusu’nu boşalttıysanız, maalesef mesajınız sonsuza değin kaybolmuştur. Eğer birinin hesabınıza sızdığını ve e-postaları sizden habersiz sildiğini düşünüyorsanız, Google’ın bunları sizin için kurtarması mümkündür. Şu linkten ilgili formu doldurmanız gerekecektir Google silinmiş e mail kurtarma

Silinmiş Outlook.com postalarını kurtarın: Outlook.com’un Silinmiş Öğeler klasörü ilk bakışta boş gibi görünebilir. Fakat, ‘Silinmiş mesajları geri yükle ’ sekmesi sayfanın altında belirince, silinen mesajlar gözükecektir. Eğer sildiğiniz postayı bulursanız, bunu derhal Gelen Kutusu’na taşıyın zira bunlar belli aralıklarla temizlenir.

Silinmiş Yahoo Mail postalarını kurtarın: Tabii ki, ilk olarak Çöp Kutusu’na bakmalısınız. Eğer burada bulamazsanız, Yahoo’dan bunları kurtarmasını talep edebilirsiniz, fakat firma sadece son 7 günde silinmiş mailleri kurtarabiliyor. Talebinizi oluşturduğunuzda, Yahoo mail hesabınızı belirlenmiş bir zamana geri döndürecektir. Bu sizin silinmiş postalarınızı geri getirir fakat, o tarihten sonra gelen postanızı da siler. Bu nedenle, ücretsiz MailStore Home  ile gelen kutunuzu yedeklemenizi tavsiye ederiz. Eğer Yahoo’nun bu işlemi yapmasını istediğinizden eminseniz (bu talep geri alınamaz, bunu unutmayın), Silinmiş Yahoo Mail postalarını kurtarın adresinde ‘Geri yükleme talebi gönderin (“Send a restore request”) sekmesine tıklayın. Bir sebep belirleyin (hesabınızın hacklenmiş olması veya mailin kazara silinmiş olması gibi), silinen mesajların en son görüldüğü tarihi belirtin ve talebinizi oluşturun.

Bir kurtarma aracı kullanın: Thunderbird gibi masaüstü mail sağlayıcıları silinen mailleri Çöp klasöründe saklar ve Çöp Kutusu’nu boşaltırsanız tamamen silinirler. Fakat aynı bilgisayarınızda sildiğiniz dosyalar gibi, sadece onlara olan referans silinir – veri diskte saklıdır ve hızlı
davranırsanız kurtarılabilir. Recuva  ücretsiz bir yazılımdır ve silinen maillerini kurtarabilir, eğer bunların üzerine yazılmamışsa. Sadece eski veri tabanı dosyasını kurtarmakla kalmaz, tek tek e-postaları EML formatında da kurtarabilir. Bu tüm masaüstü mail sağlayıcılarının kullandığı formattır ve geri yüklenince, bunları direkt olarak kullandığınız programla açabilirsiniz.

iPhone’da silinen mesajları geri yüklemek: Eğer yanlışıkla iPhone’unuzdan bir mesajı sildiyseniz panik yapmayın zira daha siz onu silmeden iCloud’a yedeklenmiş olabilir. Bilgisayarınızda bir tarayıcıdan icloud.com adresine girip, Apple ID’niz ile giriş yapın. Eğer bir “Text Messages” sekmesi görüyorsanız, mesajlarınız yedeklenmiştir; sekme yoksa yedeklenmemiştir. Silinmiş mesajlarınıza buradan bakabilirsiniz.

Eğer mümkünse, iPhone’unuzdan Ayarlar’a ve iCloud’a girin. ‘Text Messages’ seçeneğini kapatın ve açılan ekranda ‘Keep on my iPhone’ seçeneğini seçin. ‘Text Messages’ sekmesini açıp Merge sekmesine basın. Silinen mesajlar geri gelecektir. Eğer bu işe yaramazsa, iTunes ile bir yedeklemeyi geri yüklemeyi deneyebilirsiniz. PC’nize iPhone’u bağlayın ve iTunes’tan ‘Yedeklemeyi geri yükle’ seçeneğine tıklayın. Mesajlar bu şekilde geri gelebilir. Son olarak, iPhone Data Recovery programını deneyebilirsiniz. Bunun fiyatı çok yüksek, fakat ücretsiz deneme sürümü ile mesajlarınızı kurtarıp kurtaramayacağınızı belirleyebilirsiniz, kurtarma ise tam sürümde mümkün.

Android’de silinen mesajları geri yüklemek: Tenorshare Android Data Recovery  ve Wondershare Dr Fone for Android Android’de mesajları kurtarmayı mümkün kılar. Bunları fiyatları sırasıyla 145 ve 140 TL ve ücretsiz deneme sürümleri mesajları kurtarıp kurtaramayacağınızı belirlemeye yarar. Gelecekte mesajları kaybetmenin önüne geçmek için, SMS Backup & Restore ile yedekleyebilirsiniz Bu özel yazılım ücretsiz ama reklam alıyor. Reklamsız versiyonu 12 TL’ye edinilebilir.

WhatsApp sohbetlerini geri yükleyin: WhatsApp’ın Android versiyonu sohbetlerin yedeğini otomatikman alır ve mesajlarınızı uygulamayı silip yeniden yükleyerek geri yükleyebilirsiniz, yüklemeden sonra Geri yükle seçeneği ile yükleme sağlanır.

iPhone’da da süreç benzer, fakat yedeği önceden siz almalısınız. Bunun için WhatsApp’ta Ayarlar, Sohbetler, Sohbet Yedeği ve Yedekle yolunu izlemelisiniz. Planlanmış ve otomatik yedeklemeler için de bir seçenek var. Bunun için iCloud’u devreye sokmuş olmalısınız. Mesajlarınızı geri yüklemek için WhatsApp’ta Ayarlar, Sohbetler, Sohbet Yedeği yolunu izleyip silinmiş sohbetlerin orada olup olmadığını kontrol edin. Uygulamayı kaldırıp yeniden yükledikten sonra ekrandaki talimatları takip edin.

Facebook mesajlarını geri yükleyin:  Silinmiş Facebook sohbetlerini geri yükleyemezsiniz, fakat konuştuğunuz kişinin adını arama çubuğuna yazınca bazımesajların durduğuna rastlayabilirsiniz. Ayrıca bir sohbeti silmek yerine yanlışlıkla arşivlemiş de olabilirsiniz. Webde Facebook’a girin, mesajlara girin ve listenin en altından Tamamını görüntüle’ye basın. İşlemler simgesine tıkayıp orada varsa Arşiv’den kaldır seçeneğine tıklayın. Unutmayın ki siz bir sohbeti silince, sadece sizin tarafınızda sohbet silinir, yani konuştuğunuz kişiden sohbetin dökümünü veya ekran görüntüsünü talep edebilirsiniz.

4 Yorum

  • sayin yetkili hotmail yahoo yandex maillerime girildi yazilat yaxilmis silinmis IP ler belli ama yaxilan mail icetikleti de lazimve kimlete gonderildi. ayrica gelen maillrr de silinmis olabilir. savciliga dilekce verdim sahsi bulacaklar ama icerikleri de bulmak istiyorum.

    • Merhaba Lale, konu ile ilgili hotmail ve yandex destek ekibi ile görüşebilirsin. Yandex’in Türkiye ofisi olduğu için gün içerisinde dönüş yapacaklardır. Süreci bizimle de paylaşırsan okuyuculara bir katkısı olacaktır. Geçiş olsun.

  • Telefonum format olub 01.14. 2017 boyana gmailin prolun tapa bilmirem xais edirem mene komek edin

    • Merhaba Mahir, yazdığını tam olarak anlayamadığım için sana yardım edemiyorum, bana ingilizce ya da Türkçe olarak yazabilirsin.

Yorum Bırakın