iftt ile akıllı bildirimler

Merhaba bu yazımda sizlere kısa adıyla IFTTT yani If This Then That uygulamasından bahsedeceğim.

IF, çok kapsamlı bir uygulama olmakla birlikte genel olarak, sosyal ağlardan cep telefonunuza kadar tüm kaynakları akıllı kombinasyonlar oluşturmanız için birbirine bağlıyan bir servis. Kısaca sosyal ağlardan mailinize, telefondan web sitelerine şu olursa şunu yap modeli emirler verebileceğiniz (reçeteler oluşturabileceğiz) bir uygulama.

ifttt-nedir-indir

30 milyon dolar aldığı yatırım ile 125’ten fazla sosyal ağ ve mail vb servisin bağlanabildiği IFTTT ile günde 15 milyon reçete kullanılmakta.

Daha iyi anlayabilmeniz adına olayın detaylarına biraz da resimlerle ve oluşturabileceğimiz reçeteler ile bakalım. IF içerisinde kendimiz özel kombinasyonlar oluşturabilmemiz yanında aslında bizler için kullanıcıların oluşturduğu ve direkt kullanabileceğimiz birçok reçete mevcut.

IMG_7202

Ofiste ne kadar zaman geçirdiğini Google Drive’a kaydet :Lokasyonu kendiniz belirleyerek ofiste ya da evde ne kadar zaman geçirdiğinizi görebilmeniz açısından bu süreyi Google Drive’a kaydedebilirsiniz. Sadece reçeteyi seçmeniz yetiyor, uygulama lokasyona girdiğinizde ve çıktığınızda otomatik olarak log tutuyor.

 

2015-02-24 21-43-26 İlginizi çekebilecek 10 IFTTT reçetesi - Mozilla Firefox

Bağlantılarımı Google Drive’a kaydet: Telefonunuzda kayıtlı kişileri kopyalamak için başka bir uygulama indirmenize gerek yok. Bu reçete ile bağlantılarınızı Google Drive’a kaydedebilirsiniz.  E tablo olarak arşivliyor ve kişi ekledikçe güncelliyor.

 

2015-02-24 21-43-40 İlginizi çekebilecek 10 IFTTT reçetesi - Mozilla Firefox

Dopbox ile Skydrive’ ı birbiri ile eşitle: Yedekleme konusunda paranoyaksanız. Dropbox dosyalarınızı SkyDrive’da yedekleyin.

 

2015-02-24 21-51-55 iPhone ve iPad kullanıcıları için 20 faydalı IFTTT reçetesi - Mozilla Firefox

Her yeni iPhone fotoğrafımı Google Drive’a yükle: IPhone fotoğraflarınızı belirlediğiniz bir e-posta adresi haricinde Google Drive’a da yüklemeniz mümkün. Dilerseniz, fotoğraflarınızı burada saklamaya devam edebilirsiniz.

 

2015-02-24 21-52-01 iPhone ve iPad kullanıcıları için 20 faydalı IFTTT reçetesi - Mozilla Firefox

iPhone ekran görüntülerini ayrı bir albüme kaydet : iPhone için kullandığınız ekran görüntülerinin diğer görsellerin arasına karışmasından şikayetçiyseniz bu reçetede belirleyeceğiniz seçeneklerle iPhone ekran görüntülerini, farklı bir albümde saklayabilirsiniz.

 

2015-02-24 21-51-50 iPhone ve iPad kullanıcıları için 20 faydalı IFTTT reçetesi - Mozilla Firefox

Her yeni iPhone fotoğrafımı e-posta ile gönder: iPhone’unuzla çektiğiniz fotoğrafların, aynı zamanda e-posta ile belirlediğiniz bir adrese de gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

 

IMG_7196

Otomatik Sessize alma: Telefonunuza her gün belirli saatten sonra sessiz moda alması için komut verebilirsiniz.

IMG_7201

Instagram fotoğraflarını kaydedin: Kimileri için önemli olsa gerek, instagramdan resmi beğenmeniz yeterli, 5dk sonra telefon albümlerinde bu fotoğrafı bulabilirsiniz.

 

  • Kendi reçetelerimden örnekle;

2015-02-24 22-10-48

  • Ofis ya da evde geçirdiğim saatleri google calendar’ a kaydet.
  • Instagramda beğendiğim resimleri telefonuma kaydet.
  • Her sabah saat 7′ de hava durumunu bildirim olarak telefonumda göster.
  • Tüm facebok fotoğraflarımı Dropbox’ a kaydet.
  • Yarın yağmurlu ise telefon bildirimi gönder. (Mesaj at ya da telefon ile beni ara gibi seçenekleri de mevcut)

[box type=”success” ]instagram’la ilgili şöyle güzel bir recipe mevcut: Dünyanın istediğiniz herhangi bir yeri için, haritadan bir bölgeyi seçerek, o alan içinde instagrama yüklenen tüm fotoğrafları size mail’le bildiriyor ya da ifttt’de fotoyu görebiliyorsunuz. ister okulunuzu, ister işyerinizi, ister tatile gideceğiniz yeri, isterseniz de herhangi bir adayı vs.kısaca ifttt ile oluşturulabilecek “şöyle olursa böyle yap” kombinasyonlarının sayısı oldukça fazla.[/box]

Facebook’ taglenirsem o fotoğrafı dropbox’ a indir den tutun da , eve girince Wifi’ ı otomatik açmaya. Attığınız tüm tweetleri google drive’ a kaydetmekten, whatsapp konuşmalarınızı otomatik yedeklemeye, sevdiğiniz takımın maç bitiminde skorlarını telefon ekranına bildirim göndermesinden,  e mail dosya eklerini drive’ a kaydetmeye kadar tüm işlerinizi IF sizin için arka planda otomatik olarak yapıyor.

Yorum Bırakın