Windows arka planda, haberiniz olmadan bir çok zamanlayıcı ve servis çalışmakta. Bu servisler zaman zaman disk kullanımınızı %100 seviyelere yükseltebiliyor. Bu durumda bilgisayarınız işlem yapamayacak duurmda dakikalarca tepkimesiz kalabiliyor. Bu yazımda windows arka planda disk kullanımınızı arttıracak servislerin kapatılması ve bu seviyenin en aza indirgenmesini anlatacağım.

1- Windows+R tuşu ile çalıştır bölümüne services.msc yazıyoruz ve hizmetler bölümünden Akıllı plan aktarım hizmetini durduruyoruz ve Başlangıç türü seçeneğinden durumu Derve Dışı olarak güncelliyoruz

windows disk kullanım sorunu

2. Diğer bir hizmetimiz ise Hızlı getirmeSysMain” aynı şekilde durdur diyerek Başlangıç türünü Devre Dışı olarak işaretliyoruz.

3. Arka plan disk kullanımını en çok yükselten diğer bir servis ise Windows search “WSearch” bu servisi de durdurarak devre dışı bırakıyoruz.

4. Son olarak işletim sisteminizin kurulu olduğu sürcüye sağ tıklayarak, Genel sekmesinden “Bu sürücüdeki dosyaların, dosya özelliklerine ek olarak içeriklerinin de dizin haline getirilmesine izin ver” seçeneğini işaretli olmayacak şekilde güncelliyoruz. Değişikliği tüm alt klasörlere uyguluyoruz

windows 10 disk kullanım problemi

Son yaptığımız işlem disk boyutumuza ve disk tipimizin SSD ya da HDD olmasına göre zaman açısından farklılık gösterebilir, minimun 10dk içerisinde tamamlanacaktır. Ben uzun süredir yaşadığım disk kullanım problemini bu yöntemler ile çözdüm, umarım sizin çözümlemeniz açısından faydalı olur.

Sending
User Review
4.5 (24 votes)

10 Yorum

 • Sen harikasın ancak C’de ki dizin haline getirme iptali sıkıntı yaratacak diye düşünüyorum. Çünkü bir kaç hizmet çalıştığı için üzerinde oynamama izin vermedi.

 • ben her şeyi yaptım ancak yine de düzelmedi. bellek kullanımı %99 cpu %50 civarları ve chrome dışında hiçbir uygulama açık olmamasına rağmen. sizce ne yapmalıyım?

 • kardeşim eline koluna yüreğine sağlık hdd yi atmak üzereydim windows un şerefsizliği bizi donanım parçalarını yükseltmeye zorluyor 5400 rpm hdd var laptopda sürekli ses çıkararak çalışıyordu söylediklerini yapınca pc bir anda kendine geldi ya sıcaklığı düştü neye tıklarsam anında açılıyor artık

 • Çok Teşekkür Ederim Daha Önceden Çok Fazla Yöntem Denedim S***n şeyleri hiçbiri olmadı
  oyunlara giriyorum 1 fps o kadar i7 & 1060TI aldık lan gta sa giriyorum 40 fps
  çıldırıcaktım azdaha 1 gün daha çözemeseydim pc nin hali ne olurdu bilmiyorum
  kısaca çok saol <3

 • Teşekkürler cidden çok işime yaradı. Neredeyse bilgisayarı yakacaktım sinirden 🙂

 • Arkadaşım Allah razı olsun ne yaptıysam hdd %100 sorununa çözüm olmadı senin yöntem ile %0-10 aralığında şimdi çok teşekkürler….

Yorum Bırakın