Windows arka planda, haberiniz olmadan bir çok zamanlayıcı ve servis çalışmakta. Bu servisler zaman zaman disk kullanımınızı %100 seviyelere yükseltebiliyor. Bu durumda bilgisayarınız işlem yapamayacak duurmda dakikalarca tepkimesiz kalabiliyor. Bu yazımda windows arka planda disk kullanımınızı arttıracak servislerin kapatılması ve bu seviyenin en aza indirgenmesini anlatacağım.

1- Windows+R tuşu ile çalıştır bölümüne services.msc yazıyoruz ve hizmetler bölümünden Akıllı plan aktarım hizmetini durduruyoruz ve Başlangıç türü seçeneğinden durumu Derve Dışı olarak güncelliyoruz

windows disk kullanım sorunu - Windows 10 %100 Disk  Kullanım Problemi ve Çözümü

2. Diğer bir hizmetimiz ise Hızlı getirmeSysMain” aynı şekilde durdur diyerek Başlangıç türünü Devre Dışı olarak işaretliyoruz.

3. Arka plan disk kullanımını en çok yükselten diğer bir servis ise Windows search “WSearch” bu servisi de durdurarak devre dışı bırakıyoruz.

4. Son olarak işletim sisteminizin kurulu olduğu sürcüye sağ tıklayarak, Genel sekmesinden “Bu sürücüdeki dosyaların, dosya özelliklerine ek olarak içeriklerinin de dizin haline getirilmesine izin ver” seçeneğini işaretli olmayacak şekilde güncelliyoruz. Değişikliği tüm alt klasörlere uyguluyoruz

windows 10 disk kullanım sorunu - Windows 10 %100 Disk  Kullanım Problemi ve Çözümü

Son yaptığımız işlem disk boyutumuza ve disk tipimizin SSD ya da HDD olmasına göre zaman açısından farklılık gösterebilir, minimun 10dk içerisinde tamamlanacaktır. Ben uzun süredir yaşadığım disk kullanım problemini bu yöntemler ile çözdüm, umarım sizin çözümlemeniz açısından faydalı olur.

Sending
User Review
4.33 (6 votes)

3 Yorum

  • Arkadaşım Allah razı olsun ne yaptıysam hdd %100 sorununa çözüm olmadı senin yöntem ile %0-10 aralığında şimdi çok teşekkürler….

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

BÜLTEN ABONELİĞİ

Siteye eklenen içeriklerden öncelikli olarak haberdar olmak isterseniz aşağıdaki forma e-posta adresinizi yazarak ücretsiz bültenime üye olabilirsiniz.