Http protokolü; Hyper Text Transfer Protocol” (Hiper Metin Transferi Protokolü) kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır.

İnternette sunucular ve son kullanıcılar arasında bilgilerin nasıl aktarılacağına dair kurallar ve yöntemleri düzenleyen bir sistemdir. Bir web sitesine bağlanmaya çalıştığınızda, siz adresin başına bunu yazmasanız da tarayıcınız bunu otomatik olarak ekler, çünkü sunuculardan web sitelerine ait bilgileri indirebilmeniz için, “http” protokolü ile bir istekte bulunmanız gerekmektedir.

Adreslerin başına eklenen “http”, sunucuya web sitesi ile ilgili bilgileri size  kurallar çerçevesinde iletmesi komutunu verir ve iletişim başlar. Örnek: https://boraarat.com

SSL nedir?

Https, “Hyper Text Transfer Protocol Secure” (Hiper Metin Transferi Protokolü – Güvenli) kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır.

İnternette sunucular ve son kullanıcılar arasında bilgilerin “başkaları tarafından” okunamayacak şekilde nasıl aktarılacağına dair kurallar ve yöntemleri düzenleyen bir sistemdir. Özellikle internet üzerinden yürütülen bankacılık işlemleri için banka siteleriyle bağlantı kurulduğunda ya da kredi kartıyla ödeme yapılan sistemlerde kredi kartı bilgileriniz doğrulanırken, tarayıcınızdaki adres çubuğunun başında bu bilgiyi görebilirsiniz.

Başında “https” yazılan adreslerle bağlantı kurduğunuzda, bilgiler sadece karşı taraf ve sizin tarafınızdan okunabilecek şekilde şifrelenir. Bu protokol ile yapılan bilgi alışverişinde ise bir şifreleme yoktur, başka kişiler de sizin aldığınız ve verdiğiniz bilgilere ulaşabilir ve bilgi güvenliği gereken zamanlarda uygulanan bir güvenli iletişim protokolüdür.

Örnek: https://www.boraarat.com

Yorum Bırakın