SQL Server’ın Open lisanslama modelinde lisanslanmasının 2 çeşit yöntemi mevcuttur. Bunlar Server+CAL ve CORE Lisanslama Modelleridir.

Server + CAL Lisanslama modeli

Server + CAL Lisanslama modelinde her Fiziksel sunucu için Server lisansı alınması gerekmektedir. Bu lisanslamada Sunucu işlemci çekirdeği ya da sunucu fiziksel işlemci sayısı önemli değildir.
Server + CAL Lisanslama modelinde SQL sunucuya bağlanacak her User(Kullanıcı) ya da Device(Cihaz) lisanslama modeline uygun bir şekilde CAL lisansı ile lisanslanmalıdır. Eğer User ya da Device sayısı bilinemiyor ya da sayılamıyor ise Core lisans alınması gerekmektedir. Web sitesi ya da E-commerce benzeri projelerde web server aracılığı ile SQL’e bağlanan kullanıcı sayısı yüksek olduğu için Core lisans tercih edilmelidir.

CAL lisans

Server Core Lisanslama modeli

Bu lisanslama tipinde, fiziksel ya da sanal sunucuda çalışan Core sayısına göre lisanslama yapılır. Fiziksel Sunucu üzerinde kaç core var ise ya da sanallaştırma yaptığınız sunucu kaç core ise, buna uygun bir lisans satın alaiblirsiniz.

Core + CAL lisanslama modelinde SQL Serverların Cluster özelliği iki şekilde yapılabilir. Bunlar lisans seçenekleri aşağıdaki gibidir;

Aktif – Aktif lisanslama

Minimum 2 adet SQL server’ın birbirleri ile senkron ya da asenkron olarak bağlı olduğu ve tüm serverların üzerine birincil SQL server olarak istemcilerin(client’ların) bağlandığı, sorgu yaptığı ya da Rapor çekildiği sistem biçimidir. Bu tür lisanslamada SQL Serverların tamamının Enterprise olarak lisanslanması gerekmektedir. Bununla birlikte ilk sunucu için SA alınması da berlitmek gerekiyor.

Aktif – Aktif lisanslama

SQL server active active licensing

Aktif – Pasif lisanslama

Minimum 2 adet SQL Server’ın birbirleri ile senkron ya da asenkron olarak bağlı olduğu ve yalnızca 1 SQL server’ın istemcilere birincil server olarak tanımlandığı, istemcilerin yalnızca birinci server’a bağlandığı, sorgu yaptığı, rapor çektiği, vs. sistem biçimidir. Bu tür lisanslamada ikinci server yalnızca yedekleme amaçlı kullanılır ve yalnızca olası bir felaket durumunda aktif hale getirilir. Bu tür lisanslamada SQL Serverların yalnızca aktif olan versiyonu Software Assurance (SA) ile lisanslanmalıdır.

Aktif – Pasif lisanslama

Core Lisanslama modelinde dikkat edilmesi gereken noktalar aşağıdaki gibidir;

 • SQL Server Core lisanslamasında SQL Server ürününün üzerine kurulduğu işletim sisteminin tüm işlemci çekirdekleri lisanslanmak zorundadır.
 • Örnek-1: iki işlemcili toplamda 20 İşlemci çekirdeğine sahip bir fiziksel makinede sanallaştırma yapılmadan işletim sistemi kurulup üzerinde SQL Server kurulumu yapılacak ise 20 çekirdeğin tamamının lisanslanması gerekmektedir.
 • Örnek-2: iki işlemcili toplamda 20 işlemci çekirdeğine sahip bir fiziksel makinede sanallaştırma yapılarak oluşturulan 10 çekirdekli bir sanal makinenin üzerinde bir SQL server kurulumu yapılacak ise 10 işlemci çekirdeğinin lisanslanması gerekmektedir.
 • Bir adet SQL Server Core lisansı 2 adet işlemci çekirdeğini(Core) lisanslar. Örneğin, yukarıdaki “Örnek-1” içerisindeki Server içerisinde 20 Çekirdek olduğu için 10 adet SQL Server lisansı alınması gerekmektedir.
 • SQL Server herhangi bir şekilde Web üzerinden internet ortamına dağıtılacak ise Core bazlı lisanslama yapılması gerekmektedir.
 • SQL Serverların Cluster özelliği iki şekilde yapılabilir. Bunlar aşağıdaki gibidir;

SQL Serverların versiyonları arasında bazı farklılıklar mevcuttur. Bu farklılıklardan en önemlisi işlemci çekirdeği sayısıdır. SQL Server Standard versiyonunun bir işletim sisteminde desteklediği maksimum çekirdek sayısı 16’dır. SQL Server’ın üzerinde çalışacağı işletim sisteminde 16 işlemci çekirdeğinden fazla işlemci çekirdeği var ise Enterprise sürümü ile lisanslanması gerekmektedir.

Failover Cluster Lisans Senaryosu

Genellikle en çok karıştırılan lisans senaryosu bu olsa gerek. Aşağıdaki tabloda olduğu gibi sadece aktif sunucu için SQL standar + SA satın alarak Passive HA ve secondary DR sunucuları için ek bir lisans ihtiyacı olmadan kullanabilirsiniz.

Failover Cluster Lisans Senaryosu

SQL Server Fiziksel Host Lisanslama modeli

Eğer biz fiziksel sunucunuz bulunuyorsa, SQL Server Enterprise lisansı ile fiziksel sunucunuza ait tüm core’ları lisanslayarak içerisinde sınırsız sanallaştırma yapabilirzini.

Bunun dışındaki sürümlerin arasındaki farklılıkları aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

SQL server sürüm karşılaştırma

SQL Server 2022 Sürüm karşılaştırmalarını aşağıdaki tabloda detaylı olarak görüntüleyebilirsiniz.

Server 2022 Sürüm karşılaştırmalarınSQL Server Reporting Services ile ilgili Feature’ları aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

Feature nameEnterpriseStandardWebExpress with Advanced ServicesDeveloper
Mobile reports and analyticsYesYes
Supported catalog database SQL Server editionStandard or higherStandard or higherWebExpressStandard or higher
Supported data source SQL Server editionAll SQL Server editionsAll SQL Server editionsWebExpressAll SQL Server editions
Report serverYesYesYesYesYes
Report designerYesYesYesYesYes
Report designer web portalYesYesYesYesYes
Role-based securityYesYesYesYesYes
Export to Excel, PowerPoint, Word, PDF, and imagesYesYesYesYesYes
Enhanced gauges and chartingYesYesYesYesYes
Pin report items to Power BI dashboardsYesYesYesYesYes
Custom authenticationYesYesYesYes
Report as data feedsYesYesYesYesYes
Model supportYesYesYesYes
Create custom roles for role-based securityYesYesYes
Model item securityYesYesYes
Infinite click throughYesYesYes
Shared-component libraryYesYesYes
Email and file share subscriptions and schedulingYesYesYes
Report history, execution snapshots, and cachingYesYesYes
SharePoint integration2YesYesYes
Remote and non-SQL data source support1YesYesYes
Data source, delivery, and rendering and RDCE extensibilityYesYesYes
Custom brandingYesYes
Data-driven report subscriptionYesYes
Scale-out deployment (web farms)YesYes
Alerting2 (SSRS 2016)YesYes
Power view2 (SSRS 2016)YesYes
Comments3YesYesYesYesYes

High availability Özellikleri

FeatureEnterpriseStandardWebExpress
with
Advanced
Services
Express
Server core support 1YesYesYesYesYes
Log shippingYesYesYesNoNo
Database mirroringYesYes 2Yes 3Yes 3Yes 3
Backup compressionYesYesNoNoNo
Database snapshotYesYesYesYesYes
Always On failover cluster instances 4YesYesNoNoNo
Always On availability groups 5YesNoNoNoNo
Basic availability groups 6NoYesNoNoNo
Automatic read write connection reroutingYesNoNoNoNo
Online page and file restoreYesNoNoNoNo
Online index create and rebuildYesNoNoNoNo
Resumable online index rebuildsYesNoNoNoNo
Online schema changeYesNoNoNoNo
Fast recoveryYesNoNoNoNo
Accelerated database recoveryYesYesYesNoNo
Mirrored backupsYesNoNoNoNo
Hot add memory and CPUYesNoNoNoNo
Database recovery advisorYesYesYesYesYes
Encrypted backupYesYesNoNoNo
Hybrid backup to Microsoft Azure (backup to URL)YesYesYesNoNo
Cluster-less availability group 5,6YesYesNoNoNo
Failover servers for disaster recovery 7YesYesNoNoNo
Failover servers for high availability 7YesYesNoNoNo
Failover servers for disaster recovery in Azure 7YesYesNoNoNo

SQL Server Sürüm özellikleri:

Enterprise: Tüm özellikleri üzerinde bulunduran sürümdür.Görev açısından kritik veritabanı iş zekası ve gelişmiş analitik iş yükleri için kapsamlı veri merkezi yetenekleri sunar.Kurumsal kullanım için hazırlanmıştır.Core bazlı lisanslanır, sınırsız kullanıcı desteği vardır.İşletim sisteminin desteklediği işlemci ve ram’in hepsini kullanabilir, işlemci ve ram kullanımında herhangi bir kısıtlama yoktur.Maksimum veritabanı boyutu olarak 524 PB desteklemektedir.

Standard: Standart veritabanı işlevleri için kullanabileceğiniz versiyonudur.Görev açısından kritik olmayan iş yükleri için minimum IT kaynağıyla temel veri yönetimi ve iş zekası yetenekleri sağlar.Departmanların ve küçük kuruluşların uygulamalarını kullanım için hazırlanmıştır.Core bazlı lisanslanır.Kullanıcı başına SQL User CAL lisansı almanız gerekiyor.Fiziksel ve sanal ortamlarda maksimum 4 soket veya 24 fiziksel veya sanal çekirdek kullanılabilir. Sanal ortamlarda, sanal makinanın Cpu’larını bu yapılandırmaya göre ayarlamak önemlidir, aksi takdirde sql server sanal cpu’ları tam olarak kullanamaz.Maksimum ram olarak 128 GB , veritabanı boyutu olarak 524 PB desteklemektedir.

Web: Küçükten büyüğe Web sahipleri için ölçeklenebilirlik, uygun fiyat ve yönetilebilirlik özellikleri sağlamaktadır.Web hosting ve providerlar için düşük maliyetli bir seçenektir.Web sürümü yalnızca üçüncü taraf barındırma hizmeti sağlayıcıları tarafından kullanılabilir.Fiziksel ve sanal ortamlarda maksimum 4 soket veya 24 fiziksel veya sanal çekirdek kullanılabilir. Maksimum ram olarak 64 GB , veritabanı boyutu olarak 524 PB desteklemektedir.

Developer: Enterprise sürümündeki gibi tüm özellikler, bu sürümde mevcuttur fakat yasal olarak ticari olarak kullanılamaz.DBA ve yazılımcıların uygulamaları kullanması yerine geliştirme ve test sistemi olarak kullanım için bu sürüm sunulmuştur.İşletim sisteminin desteklediği işlemci ve ram’in hepsini kullanabilir, işlemci ve ram kullanımında herhangi bir kısıtlama yoktur.Maksimum veritabanı boyutu olarak 524 PB desteklemektedir.Ücretsizdir.

Express: Masaüstü ve küçük sunucu veri odaklı uygulamaları öğrenmek ve oluşturmak için idealdir. İstemci uygulamaları oluşturan bağımsız yazılım satıcıları, geliştiriciler ve hobiler için en iyi seçimdir. Daha gelişmiş veritabanı özelliklerine ihtiyacınız varsa, SQL Server Express sorunsuz bir şekilde SQL Server’ın diğer üst sürümlerine yükseltilebilir. Fiziksel ve sanal ortamlarda maksimum 1 soket veya 4 fiziksel veya sanal çekirdek kullanılabilir. Maksimum ram olarak 4 GB , veritabanı boyutu olarak 10 GB desteklemektedir.Ücretsizdir.

Özet:

 • SQL server hem fiziksel hem sanal sunucu olarak lisanslanıyor.
 • SQL server standart direkt sanal makinanın core sayısına göre lisanslama yapılabiliyor (Minimum 4 core kuralı mevcut)
 • SQL server standart için maksimum core lisans sayısı 16 core. 16 core üzerisi için SQL Enterprise lisans alınması gerekiyor.
 • SQL server fiziksel sunucu Enterprise ile lisanslanması durumunda, kaç core lisanslandıysa fiziksel sunucu altında lisanslanan core kadar sanal sunucu oluşturabilirler.
 • SQL server CAL lisans için, kullanıcı başına SAL alınması gerekiyor. Ekstra SQL server std için lisansına ihtiyaç yok.

Son olarak SQL server Datashet dosyasını linkten download edebilirsiniz.

Detaylı 2022 SQL server karşılaştırma tablosu için: https://www.microsoft.com/en-us/sql-server/sql-server-2017

Sending
User Review
5 (5 votes)

2 Yorum

 • selam
  CAL lisanslama için sorum su
  3 vardiya var aynı pc kullanlıyor CAL lisanslamada active session olarak mı saymalıyım yoksa active olsun olmasın her kullanıcı 1 CAL olarak mı saymalıyım

Yorum Bırakın