Merhaba, bu yazımda sharepoint depolama alanı limitleri ve ihtiyaç durumunda limit artırma işlemlerinden bahsedeceğim.

Başlangıç olarak herhangi bir sharepoint lisansı satın aldığınızda, (bu satın alma direkt sharepoint lisansı da olabilir, herhangi bir sp dahil Microsoft 356 lisansı da olabilir) organizasyon yani tenant başına 1 TB toplam storage limitiniz bulunmakta.

 Örneğin: 1 adet Microsoft 365 Business Basic satın aldığınızı varsayalım, tenant için toplam alanınız 1TB olacaktır.

Eğer ek lisanslarınız var ise, yani mevcut office 365 hesabınıza 1 den fazla lisans atalı ise, her lisans için de 10GB ek alan kazanıyorsunuz.  10 lisansımız olduğunu var sayalım, 1 TB depolama alanı default olarak gelirken, 10 kullanıcı lisansı için 10 x 10GB  toplamda 100GB ek alan daha gelecektir. Yani toplam Sharepoint alanınız, 1100 GB olacaktır. Aşağıdaki tabloda genel hatları ile, tüm lisansların limitlerini inceleyebilirsiniz.

sharepoint limitleri

Bu aşamada lisanslı kullanıcılardan gelen limitlerin de yetmediği senaryolar olabilir. Peki ne yapmalıyız? Her 10GB için bir kullanıcı lisansı mı alacağız? Tabiki de hayır. Sharepoint yönetim paneli üzerinden ya da herhangi bir partner & distribütör tarafından ek sharepoint storage lisansı satın alabilirsiniz. Lisans adı Office 365 Extra File Storage olarak geçecektir.

Bu lisansı 0,25$ aylık fiyatla satın alarak, her lisans başına 1 GB ek sharepoint alanı ekleyebilirsiniz.

Portal Üzerinden Storage Limiti Yükseltme

  • Office 365 hesabımıza Global Admin user’ı ile login oluyoruz.
  • Admin center üzerinden Sharepoint’e erişiyoruz.
  • Site collection içerisinde storage management’a geliyoruz

ve bizi aşağıdaki gibi bir storeage artırım paneli karşılıyor.

sharepoint storage 1

Storage ve kota bölümüne erişerek, aşağıdan ek storage alanı satın alabilir ve toplam alanınızı 25 TB’a kadar yükseltebilirsiniz.

sharepoint storage 1

Bu lisans tipinde sıklıkla karıştırılan bölüm toplam Sharepoint alanının 25 TB gözükmesi. Aslında bu bizim sahip olduğumuz bir alan değil, üst limit. Yani ek kullanıcı ve storage lisans satın alarak, tenant’ınız için toplamda 25 TB’a kadar depolama alanı kullanabilirsiniz.

Sharepoint plan 1 ve plan 2 farkları

Buradaki en büyük farklardan biri de, Sharepoint plan 2’den minimum 5 user satın alarak, toplam storage limitinizi 5 TB’a yükseltebilirsiniz.  Fakat bunu Sharepoint plan1 de yapamazsınız. Mutlaka plan 2 ve minimum 5 kullanıcı lisansı satın alınması gerekiyor.

Umarım detaylı ve açıklayıcı bir yazı olmuştur, farklı bir yazımda görüşmek dileğiyle.

Yorum Bırakın