Evet, bu yazımda Türkiye’ de henüz çıkmamış olsa da indirilebilir APK ya da non-jailbreak yöntemlerle hem android, hem de iphone üzerine pokemon go yüklemek mümkün, yazının ileri bölümlerinde bu linklere yer vereceğim ve yorum olarak sorduğunuz soruları da cevaplamaya, yazıyı deneyimlerime göre elimden geldiğince güncel tutmaya çalışacağım.

Öncelikle Item listesine göz atalım;

 • Stardust: Şu an için pokemonunuzu güçlendirmek maksadıyla kullanabileceğiniz bir puan sistemi. Her pokemona göre kullanılacak miktar değişmekle birlikte, yanında candy’ de kullanmanız gerekiyor. Pokemonunuzun CP yani combat power’ ını arttırmanıza yarıyor. Kullanımı için ana ekrandan pokemona basıyoruz ve soldan pokemona tıklıyoruz, geliştirmek istediğimiz pokemonu seçip power up yapabiliriz.
 • Candy: Pokemonlarınızı evrimleşmesi için kullanılan puan sistemi. Profesöre pokemon transfer ederek kazanabilirsiniz.
 • Poketopu: Pokemon yakalamaya yarayan top.
 • Incense: Etrafınıza esans yayarak, pokemonların size gelmesini sağlar. Sadece size gelir, etrafınızdaki farklı kullanıcılar bunu görmeyecektir.
 • Lure Module: Bunları pokestoplara takmak mümkün, Incense neyse lure mode’ da pokestop içinn o. Tek farkı çevrede o çevrede herkes tarafından yakalanan pokemonları çekmesi. Av partisi yapıyorsanız mutlaka kullanın.
 • Incubator: Oyunda pokemonlar dışında pokemon yumurtaları da bulunuyor. Yumurtaları ınc. içerisinde koyarak yumurtanın yanında yazdığı KM kadar yürüdüğünüzde yumurtadan yeni bir pokemon çıkıyor.
 • Bag Upgrade: Çantada taşınan item sayısını 50 arttırıyor. Normalde 350 adet.
 • Pokemon Storage Upgrade: Sahip olabileceğiniz pokemon sayısını arttırıyor.
 • Potion: Canı azlan pokemonu iyileştirmemize yarıyor.
 • Revieve: Baygın pokemonu uyandırarak canını yarıya kadar dolduruyor.
 • Razz Berry: Bir pokemon ile karşılaşmanız esnasında, pokemonu daha kolay yakalamak için onu bu meyveler ile besleyebilirsiniz. Bu sayede pokemon daha kolay yakalanabilir olacaktır.
 • Training: Dostane Gym’lerde Gym’e atanmış pokemonlar ile eğitmenler savaşabilir ve Gym’in prestijini arttırırken XP de kazanabilir.
 • Trainer: Eğitmenler Pokemon Go oynayan kişilere verilen addır.
 • Wild Pokemon: Henüz yakalanmamış tüm pokemonlar Wild Pokemon olarak isimlendirilir.
 • Prestige: Prestij bir Gym’in ilerlemesini belirten birimdir. Gym’de pokemon eğitildikçe prestij kazanılır. Gym’i daha yüksek seviyelere çıkarmak için prestijini arttırmanız gerekir.
 • PokeCoins: PokeCoin’ler, eğitmenler mağazada çeşitli eşyalar almak için kullanabildikleri bir para birimidir. Aynı zamanda bu para birimi mağazadan gerçek para karşılığında da temin edilebilir.
 • Pokedex: Pokedex, karşılaştığınız veya yakaladığınız tüm pokemonların kayıt edildiği yerdir.
 • Fainted Pokemon: Bir pokemonun can değeri sıfıra ulaştığı zaman pokemon ölür. Bu pokemonu canlandırmak için ise Revive veya Max revive eşyalarını kullanmanız gerekir.

Türlere göre pokemon dağılımı

türlere göre pokemon dağılımı

Başlangıç pokemonları nasıl oluyor?

Uygulamayı ilk açtığınızda klasik başlangıç karakterleri olan Bulbasaur, Charmender ya da Squirtle’dan birini yakalamanız öneriliyor. Pikachu’yu çıkarmak için de bunların hiçbirine pas vermeden ilerlemeye devam etmeniz gerekiyor.

– Oyunda hangi pokemonlar var?
Şimdilik sadece birinci nesil pokemonlar. Niantic (kurucu şirket) diğer jenerasyonları da oyuna katmaya çabalıyor beta testerların dediğine göre.

– Oyun pokemonu görmek için telefonumun kamerasını mı kullanacak?
Evet. Ama bataryadan tasarruf etmek adına bunu kapatabiliyorsunuz AR tuşundan.

– Pokemon evin içinde belirir mi?
Mümkün ama pek de mümkün değil. Aslında evin konumuna göre değişir. Ama yine de telefonu açık bırakıp 8-10dkda bir oturduğu yerden pokemon yakalayanlar varmış.

Oyunda alabileceğiniz Experience dağılımı.2016-07-22_12-24-39

Gym ve Battle’ lar:
Gymler her kullanıcının en güçlü pokemonuyla korunan bi grup pokemon yuvası gibi bişi. Bu yüzden gym’i alabilmek ve takımınızın alanı olarak ilan etmek için buradaki pokemonları yenmeniz gerekli. Siz yenene kadar da orada kalacak pokemonlar.

Peki savaşan pokemonu nasıl iyileştiricem?
Gym’i korumayı başaran pokemonun sağlığı %100’e otomatik olarak tamamlanıyor. Ataklarla yaralanan diğer pokemonlar ise pokestoplardan alacağınız revive kristali gibi potionlar kullanılarak iyileştirilebiliyor.

Pokemonumu eğitebilir miyim?
Kısa cevap: evet. CP (combat power) ve HP (hit point)’lerini stardust ve candy kullanarak artırabilirsiniz. CP için ikisi de gerekirken, evrimleşmeleri içinse çokça şeker gerekli. Yakalama/yumurtlatma candy ve stardust sağlarken, salma sadece şeker veriyor.

Maksimum CP ne kadar?
Pokemonun erişebileceği maksimum combat powerı trainer level ve pokemon türüne göre değişiyor.

Kendi gym’imi kurabilir miyim / ya da gym lideri olabilir miyim?
Kendi gyminizi kuramazsanız. Varolanlardan birini ele geçirmeniz gerekli. Gymdeki en güçlü pokemona sahip kişi de otomatik olarak lider olur.Yani en son onun pokemonuyla savaşırsınız.

Hangi takımlar var?
Team valor (kırmızı), team instinct (sarı), team mystic (mavi). Şimdilik renkleri haricinde bir farkları yok.

Gymlere en iyi saldırabilceğiniz pokemonlar (tiplerine göre)Gymlere en iyi saldırabilceğiniz pokemonlar (tiplerine göre)

En iyi defans pokemonlarıEn iyi defans pokemonları

En güçlü pokemonlaren güçlü pokemonlar

Pokemon Go’da Ustalaşmak İçin 13 İpucu

1. Bir pokemon ele geçirirken poke topun etrafında hafif bir çember çizerseniz topa güzel bir falso verebilir ve bu sayede daha çok deneyim puanı kazanabilirsiniz.
2. Ekranın sağ alt köşesinde, yakındaki pokemonları gösteren bir simge mevcut. Buradaki ayak izi sayısı bir uzaklık ölçüsü. Az olan en yakın anlamına geliyor.
3. Poke topunu boşuna harcamayı önlemek adına, topu fırlatmadan önce bir süre topa basılı tutun ve pokemon üzerindeki halka küçükken fırlatmaya çalışın.
4. Pokemon üzerinde sarı bir halka görüyorsanız bu combat powerı (CP) yüksek bir pokemon anlamına geliyor yani yakalaması zor olabilir.
5. Seviyeniz yükseldikçe, kullanabileceğiniz poke topu çeşidi artacak ve pokemon yakalama şansınız yükselecektir.
6. Dolaşmak için zamanınız çoksa ve pokestopların yakınlarındaysanız incense kullanarak 30 dakikalığına vahşi pokemon belirme ihtimalini artırabilirsiniz.
7. Zamanınız azsa ve para harcamak istemiyorsanız lure module kullanıp pokestoplara pokemon gelmesini bekleyebilirsiniz.
8. Elinizdeki fazla pokemonları profesöre verip karşılığında poke evrim için şeker alarak pokemonlarınızı geliştirebilirsiniz.
9. Pokestoplarda bulduĞunuz yumurtaları hemen çantanızdaki inkübatöre koyun! Yumurtaların çatlama süresinin enderlik derecesine göre farklı ve yürümenizle doğru orantılı oldugunu unutmayın.
10. Pokemonları türüne göre alanlarda avlamanız daha kolaydır. Su pokemonlarını göl çevrelerinde bulabilirsiniz mesela.
11. Oynarken kamerayı kapatma özelliği mevcut. Ekranın sağ üst köşesindeki AR (Augmented Reality) butonuna tıklayabilirsiniz.
12. Bataryanız hızlı mı bitiyor? Pilinizin hemen tükenmemesi için ayarlardan battery saver’I işaretleyebilirsiniz.
13. Ölen ya da yaralanan pokemonunuzu pokestoplardan alacağınız revive kristali ile canlandırabilirsiniz.

Seviyelere göre yakaladığınız pokemonların verdiği stardust ve candy puanları.Levellara göre yakaladığınız pokemonların verdiği stardust ve candy puanları.

Az bilinenler konular:

 • oyundaki seviyeniz birçok şeyi etkiler. seviye arttıkça ender pokemon yakalama şansınız artar ve combat power eşiğini yükseltebilirsiniz
 • bunlara ek olarak dost gymlerde alıştırma yapma ve düşman gymlerde savaşma da yer almakta ama puanları değişiyor.
 • throw bonusu alabilmek için poke topun renkli dairenin içine girmesi gerekiyor. daire küçüldükçe bonus da artıyor. ayrıca yeni pokemon yumurtlatırsanız da 1000xp kazanıyorsunuz
 •  gymlerde kazanabileceğiniz xpler cp niz rakibe ne kadar yakınsa ve ne kadar çok pokemonu döverseniz o kadar fazla olur.
 • lucky eggler ile de kazanacağınız xpleri 30dklığına iki katına çıkarabilirsiniz.
 • her oyuncu oyuna yumurtalarını koyabileceği 1 inkübatör ile başlar ve yeterli seviyede yürüdükten sonra yumurtasından pokemon çıkar. oyunda belirli seviyelere geldikçe inkübatör kazanabilir ya da dükkandan satın alabilirsiniz.
 • başlangıç inkübatörünüzün sonsuz kullanımı varken diğer kazandıklarınız ve aldıklarınızın 3 kullanım hakkı vardır
 • telefon yürüme hızınızı gps ve pedometresini kullanarak algılar, o yüzden araçla çok hızlı giderek yumurta çıkartmak mümkün değildir
 • yürümeniz gereken mesafeler çıkacak pokemon türüne bağlı olarak 2, 5, 10km olarak değişir
 • ayrıca yürümek istemeyenler için arabadan başka yollar da çalışan bulunmuş: – bisiklet, pikap, tavan vantilatörü
 • dükkandan pokecoinlerle alacağınız lucky eggler kullandıgınız andan itibaren 30dk boyunca kazanacagınız xpnin iki katı daha fazla xp veren yumurtalardır.
 • pokeball deposu yaptıktan sonra incense ve lure kullanarak kısa zamanda fazlaca xp kazanabilirsiniz pokemon yakalayarak. ayrıca bu yumurtayı, çatlamaya yakın olan yumurtalarınız varken kullanırsanız, çatladıklarında kazanacağınız xp sayısını da artırmış olursunuz.
 • Gymler takımlar tarafından ele geçirilir ve prestij seviyesine göre sayılı gruptaki eğitmenler pokemonlarını gymleri korumak üzere bırakabilir
 • Bu eğitmenlerden biri de gym lideridir ve buradaki en yüksek combat powerlı pokemona sahiptir
 • Bir gymi ele geçirebilmek için öncelikle prestij puanını sıfıra indirene kadar savaşmak gerekir
 • Bu sırada pokemonumuz navakt olursa revive kullanarak sahalara geri döndürebiliriz
 • Tek başınıza ele geçirmekte zorlanıyorsanız levelı yüksek bir arkadaşınızla da birlikte prestiji düşürmek için savaşabilirsiniz
 • Gymin prestijini sıfıra indirdikten sonra en güçlü pokemonunuzu seçip buraya yerleştirseniz gym lideri olursunuz
 • Bu arada pokemonunuzun tamamen iyileştiğinden emin olun yoksa onu gym’e koyamazsınız
 • Gymin lideri olduğunuzda adınızın yanında bir kral tacı belirir
 • Ama sizden sonra biri katılıp buraya cp ı daha yüksek bir pokemon bırakırsa liderlik ona geçer
 • Ayrıca bir gymdeki pokemonunuzdan yirmibir saatte bir shoptan ödül toplarsınız= 500stardust, 10 pokecoins
 • Gymde alıştırmalar yapıp pokemonları yenerek prestij seviyesini artırabilirsiniz. gymi tıklayıp battle’a herhangi bir pokemonunuzla girmeniz yeterli. aynı zamanda xp de kazanmış olursunuz
 • Gym savaşları turn based saldırılar yerine kısa ve hızlı ataklardan oluşur
 • Temel saldırı için rakip pokemona basın ve düşman ataklarından korunmak için parmağınızla sağa ve sola kaydırma uygulayın
 • Siz temel saldırıyla uğraşırken özel saldırı barlarınız da dolmaya başlayacaktır, mavi metre dolduğunda düşman pokemonunu bir iki saniye aşağı çekin ve özel saldırıyı uygulayın
 • Savaşmak için seçtiğiniz pokemonların en azından düşmanlardan yüksek cp ye sahip oldugundan emin olun. sol üstteki pokemon ilk saldırıyı yapacak olan pokemondur. iyi seçin.
 • Savaşırken çok sık pokemon değiştirmemeye dikkat edin. bu sırada düşman durmayacaktır.
 • Ayrıca gymi ele geçirmeye çok yakınsanız ve iyileştirme için yeterli potionınız yoksa, yenince yerleştirmeyi düşündüğünüz pokemonu savaştan uzak tutun
 • Evee 3 farklı şekilde evrimleşiyor, bunun için şansa gerek yok pokemon adını değiştirerek istediğiniz evrimi yapabilirsiniz. sparky = jolteon,   rainer = vaporeon, pyro = flereon
 • En çok merak edilen konu, Türkiyede resmi açılıştan sonra hesabım sıfırlanır mı oluyor. Bunun cevabını kesin olarak vermemizin imkanı yok ancak niantic labs’ın şu ana kadar kullanıcılarını üzmediğini düşünürsek, hesapların sıfırlanması çok çok düşük bir ihtimal. Hatta bana kalırsa öyle bir ihtimal yok bile diyebiliriz. – Telefonum hangi özelliklere sahip olmalı diye soranları da unutmuyoruz elbette. Android için 4.’ ve üzeri işletim sistemine, iOS için iphone 5 ve üzerine sahip olmanız gerekiyor. Ayrıca oyun -nedendir bilmiyoruz- İntel işlemcili telefonlarda çalışmıyor.
 • Oyun sırasında AR modü düzgün çalışmıyor/hiç açılmıyor diyorsanız “EZE VR” programını kullanarak telefonunuzun bu özellik için uygun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu özelliğin çalışmıyor olması telefonunuzun bozulduğu anlamına gelmiyor tabii ki. Eğer çalışıyor ancak tam kapasitede kullanamıyorsanız, büyük ihtimalle yeni güncellemeler ile iyileştirmeler yapıldıkça siz de daha rahat kullanmaya başlayabileceksiniz. Bunun dışında AR kapatıp oynamanızı önermekten başka bir seçeneğimiz.
 • Gym nedir peki? Gym, spor salonu. Pokemon antrenörtlerinin pokemonlarını geliştirdikleri yer. Boşsa veya takımınızın rengindeyse -valor olduğumuzu düşünürsek kırmızı oluyor- içeriye pokemon koyabiliyorsunuz. Rakip takımın elindeyse saldırabiliyorsunuz, onları kovup ele geçirebiliyorsunuz.
 • Gyme pokemon bıraktım, ne olacak şimdi? O pokemon, karşı takımdan birisi gymi ele geçirene kadar orada kalacak ve orayı savunacak. Bu sırada evrim geçirtemez, geliştiremez veya Prof. Oak’a transfer edemezsiniz. Eğer gymden kovulursa envanterinize geri gelecek.
 • O kadar konuştuk, peki pokemon nasıl yakalanıyor? sokakta, caddede, sahilde dolaşırken harita üzerinde pokemonlar beliriyor. Pokemonların belirli bir ortaya çıkma süresi yok, farklı alanlarda farklı sayıda pokemon çıkabiliyor karşınıza. Çıktığında üzerine tıklayın, saldırı ekranı açılacak. Poketopunu basılı tutup hızlıca pokemona itmek suretiyle pokemonun kafasına atın, gerisi gelir zaten. Zamanla ustalaşacaksınız, merak etmeyin.
 •  Pokemon yakaladınız ama özellikleri var, değil mi? Hızlıca özet geçelim bunu da; CP dediği şey Combat Power, CP ne kadar yüksek olursa pokemonun saldın ve savunma değerleri o kadar yüksek olur. Ne kadar CP o kadar köfte yani. Candy diye bir şey var bu oyunda, her yakaladığınız pokemonda türüne göre değişmekle beraber genelde 3, bazılarında daha yüksek sayıda o pokemona özgü candy veriyor. Bu candyleri kullanarak pokemonu daha üst seviye haline evrimleştirebilir veya stardust kullanarak combat powerını arttırabilirsiniz.
 • Takımımı değiştirmem mümkün mü? Duymamış olayım. Zaten mümkün de değil. Oyunda sadece isim değiştirmek mümkün, o da sadece gerçek isminize yakın bir isim seçmişseniz olabiliyor.

Yumurtalardan kilometrelere göre çıkabilecek pokemonlarYumurtalardan kilometrelere göre çıkabilecek pokemonlar

Atladığınız seviyeye göre, seviye sonunda düşecek item’ lar.Atladığınız seviyeye göre, seviye sonunda düşecek item' lar.

Bütün Pokestopları Görmek

– Ingress diye 2011 yapımı bir oyun var. Bu oyun pokemon go ile aynı şirketten (Niantic) çıkma.
– Niantic’in kurucu eski google çalışanı. Google earth’ün zamanında satın aldıgı keyhole’un kurucularından aynı zamanda ve öncesinde google maps’e de el atmış biri.
– İşte bu oyunun fedaileri şu anki pokestopların ve gymlerin atası. Onların oyundaki portallar için oluşturduğu veri havuzundan geliyor pokemon go verileri de.
– Oyunun başlarında ingress’tekiler, tarihi eserler, sanat eserleri vb. portal olmasını istedikleri yerleri google’dan lokasyon bazlı olarak bu veri havuzunda etiketlemişler.
– Yollanan 15m veriden 5m kabul ediliyo. oyundaki en popüler lokasyonlar şu an pokemon go’da gym olarak kullanılıyor. diğerleri de pokestop oluyor.
– Etiketlenen verilerdeki yer bilgisi, iklim, bilgi örtüsü, toprak ve kaya çeşidine kadar olan bilgiler, çeşidine göre pokemonların belirmesini sağlıyor.
– Peki ingress’teki verileri pokemon go için nasıl kullanabiliriz?
– Öncelikle cep telefonunuza ingress oyununu indiriyorsunuz, hesap oluşturuyorsunuz ve söylediğim haritaya gidiyorsunuz. bilgisayardan da bakabilirsiniz. biraz yavaş yükleniyor. bulunduğunuz yere doğru yakınlaştırmak için biraz bekleyin.
– Sonrasında ekranda küçük noktaları yani ingress portallarını göreceksiniz. bu portallar bir şekilde pokemon go’da gym ya da pokestop olarak kullanılıyor. kolay gelsin!

Powe up yaptığınızda en yüksekten en düşüğe combat power veren pokemonlar.pokemon tipleriTiplerine göre pokemonlar 2 Tiplerine göre pokemonlar 3 2016-07-22_15-03-12

Yaşam alanlarına ve bölgelere göre çıkan pokemon türleri

Yaşam alanlarına göre çıkan pokemonlar 1 Yaşam alanlarına göre çıkan pokemonlar 2 Yaşam alanlarına göre çıkan pokemonlar 3 Yaşam alanlarına göre çıkan pokemonlar 4 Yaşam alanlarına göre çıkan pokemonlar 5 Yaşam alanlarına göre çıkan pokemonlar 6 Yaşam alanlarına göre çıkan pokemonlar 7 Yaşam alanlarına göre çıkan pokemonlar 8 Yaşam alanlarına göre çıkan pokemonlar 9 Yaşam alanlarına göre çıkan pokemonlar 10 Yaşam alanlarına göre çıkan pokemonlar 11 Yaşam alanlarına göre çıkan pokemonlar 12 Yaşam alanlarına göre çıkan pokemonlar 13

 Açık bir Gym ele geçirmek için:

1. Gri renkteki Gym’e yürüyün.
2. Gym’e girmek için dokunun.
3. Ekranın alt kısmında bulunan “Add Pokemon” kısmına tıklayın.
4. Gym’e koymak için Pokemon seçin.

Her Gym’e sadece bir Pokemon koyabilirsiniz. Pokemonunuz Gym’deki bir savaşta yenilmediği sürece koleksiyonunuza geri dönemez, bu yüzden dikkatli seçin!

20 saate bir size, 10 gold ve 500 stardust verecektir.

Battle lara 6 pokemon ile girebiliyorsunuz dolayısı ile 6 pokemonun CP sine göre karşıdakini yenip yenemeyeceğinizi hesaplamalısınız.

GYM levelları ne kadar fazla ise o kadar kişi barındırıyor

1 gym i ele geçirmek içn gym içerisindeki herkesi yenmelisiniz, bu yüzden ne kadar az kişi o kadar kolay lokma diyebilirim.

Rakip Gym’lerde Pokemon savaşları için:

1. Karşı takım tarafından kontrol edilen Gym’e yürüyün.
2. Gym’e girmek için dokunun.
3. Savaş için 6 Pokemon seçin.
4. Savaşa başlamak için “Glove” tuşuna dokunun.

Savaşa girdiğinizde 3 yoldan 1’ini kullanabilirsiniz:

1. Hızlı Saldırı “Fast attack”
– Pokemonun hızlı bir saldırı yapması için Pokemona dokunun.
– Hızlı saldırılar özel saldırı miktarınızı arttırır.

2. Saldırıları Engelle “Dodge attacks”
– Saldırıları engellemek için sağa veya sola kaydırın.

3. Özel Saldırı “Special attack”
– Özel saldırı miktarınız yapılabilir seviyeye ulaştığında Pokemona özel saldırı yapması için uzun süre basılı tutun.
– Özel saldırılar yüklü miktarda hasar verebilir.

Her Pokemonun HP “Hit Point” adlı savaş sırasında azalabilen can değeri vardır. Pokemonun HP’si tükendiğinde Pokemon bayılır. Bütün Pokemonlarınızın HP’si tükendiğinde savaş biter.

pokemon sık sorulan sorular

Sık sorularn sorular: (Bu bölümü gelen sorulara göre güncelleyeceğim)

 • Araba kullanmak: 20km altında yumurtalar için işe yarayacaktır, yüksek hızlarda maalesef işe yaramıyor.
 • Nasıl Candy kazanırım: Pokomeon yakaladığınızda o pokemonun 3 şekerini alırsınız, profesore transfer ettiğinizde ise 1 candy kazanacaksınız.
 • Ölen pokemon nasıl diriltilir: Revive iksiri içerek ya da evolve yani geliştirerek geri getirebilirsiniz.
 • Hesap değişikliği mümkün mü: Maalesef, google hesabından erişim iznini kapatabilirsiniz, fakat yine de değişmeyecektir.
 • Takım seçimini ne zaman yapabilirim: Takım seçimi ve combatlara Lvl5′ ten sonra katılabilirsiniz.
 • Hangi pokemonu geliştirmeliyim: Başlar için buna gerek yok, güçlü pokemonları ve şekerleri saklamalısınız, iyi bir pokemon seçip evolve ettikten sonra özelliklerini arttırmalısınız.
 •  Pokemonumun etrafındaki mavi halka ne? En son yakaladıklarınızı gösterir.
 • Pokemon GO, Ingress kopyası mı: Gerçek dünya lokasyonlarına gidip oynadığınız kısmı aynı ama kendi içlerindeki mantık çok farklı.
 • Veri bağlantısı olmadan oynayabilir miyim? Hayır. 3g, 4g ya da wi-fi gibi güçlü bağlantılar gerekli.
 • Ne kadar internet kotası gerekir? Günlük oynayacaksanız aylık 1.5gb iyi olabilir, daha seyrek oynayacaksanız 1gb iş görür.
 • GPS’i hackleyebilir miyim? Hacklersin de yapma. Niantic’e rapor ediliyor hepsi. Ve banlanmalar başlamış oyunda.
 • Android için gereksinimler neler? Android 4.4 ya da daha üstü olmalı. Android N beta desteklenmiyor. Cihazda mobil veri bağlantısı ve gps alıcısı olmalı.
 • iPhone için gereksinimler neler? ios 8 yüklü iphone 5 ya da üstü olmalı. Ipod touch ve ipad tavisiye edilmiyor. Jailbreak li cihazlar desteklenmiyor.
 • Coin, candy ve stardust nasıl alıcam? Coinleri dükkandaki defense bonusları toplayarak elde edebilirsiniz. Pokemonunuzun oldugu gym başına 10 coin alırsınız ya da dükkandan satın alabilirsiniz. Candy ise pokemon yakalayarak, yumurtlatarak ya da profesore transfer ederek geliyor. Stardust ise pokemon yakalayarak ve defense bonus alarak geliyor.Buglar
  HP glitchleri, pokestopların bişi vermemesi, seçili nesnelerin kullanılamaması, harita ve pokemon yüklenmemesi, ekran glitchleri, google oturum açma hataları gibi hatalar şu an geliştirilme aşamasında. Niantic’In support sayfasından gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Evolve puanlarına göre pokemonlar

Evolve puanlarına göre pokemonlar

Pokemon türlerine göre üstünlük kıyaslaması;

Ateş pokemonları

 • saldırılarının ağır zarar verdiği türler:buz,böcek,çimen,çelik
 • saldırılarının hafif zarar verdiği türler:ateş,su,kaya,ejderha
 • saldırılarından ağır zarar aldığı türler:su,kaya,toprak
 • saldırılarından hafif zarar aldığı türler:ateş,çimen,buz,böcek,çelik

Su pokemonları

 • saldırılarının ağır zarar verdiği türler:ateş,toprak,kaya
 • saldırılarının hafif zarar verdiği türler:çimen,su,ejderha
 • saldırılarından ağır zarar aldığı türler:elektrik,çimen
 • saldırılarından hafif zarar aldığı türler:ateş,su,buz,çelik

Elektrik pokemonları

 • saldırılarının ağır zarar verdiği türler:su,uçan
 • saldırılarının hafif zarar verdiği türler:elektrik,çimen,ejderha
 • saldırılarının etki etmediği türler:toprak
 • saldırılarından ağır zarar aldığı türler:toprak
 • saldırılarından hafif zarar aldığı türler:çimen,çelik

Çimen pokemonları

 • saldırılarının ağır zarar verdiği türler:su,kaya,çimen
 • saldırılarının hafif zarar verdiği türler:ateş,çimen,zehir,uçan,çelik,ejderha
 • saldırılarından ağır zarar aldığı türler:ateş,uçan,zehir,buz,böcek
 • saldırılarından hafif zarar aldığı türler:su,elektrik,çimen,toprak

Toprak pokemonları

 • saldırılarının ağır zarar verdiği türler:ateş,elektrik,kaya,çelik,zehir
 • saldırılarının hafif zarar verdiği türler:çimen,böcek
 • saldırılarının etki etmediği türler:uçan
 • saldırılarından ağır zarar aldığı türler:çimen,su,buz
 • saldırılarından hafif zarar aldığı türler:zehir,kaya
 • saldırılarından etkilenmediği türler:elektrik

Kaya pokemonları

 • saldırılarının ağır zarar verdiği türler:ateş,buz,uçan,böcek
 • saldırılarının hafif zarar verdiği türler:kaya,toprak,çelik
 • saldırılarından ağır zarar aldığı türler:su,çimen,dövüş,toprak,çelik
 • saldırılarından hafif zarar aldığı türler:uçan,ateş,normal,zehir

Uçan pokemonlar

 • saldırılarının ağır zarar verdiği türler:çimen,böcek,dövüş
 • saldırılarının hafif zarar verdiği türler:kaya,çelik,elektrik
 • saldırılarından ağır zarar aldığı türler:kaya,elektrik,buz
 • saldırılarından hafif zarar aldığı türler:çimen,böcek,dövüş
 • saldırılarından etkilenmediği türler:toprak

Psychıc pokemonlar

 • saldırılarının ağır zarar verdiği türler:zehir,dövüş
 • saldırılarının hafif zarar verdiği türler:hayalet,çelik
 • saldırılarının etki etmediği türler:karanlık
 • saldırılarından ağır zarar aldığı türler:hayalet,karanlık,böcek
 • saldırılarından hafif zarar aldığı türler:dövüş,psychic

Böcek pokemonlar

 • saldırılarının ağır zarar verdiği türler:çimen,psychic,karanlık
 • saldırılarının hafif zarar verdiği türler:ateş,dövüş,uçan,zehir,hayalet,çelik
 • saldırılarından ağır zarar aldığı türler:ateş,kaya,uçan
 • saldırılarından hafif zarar aldığı türler:çimen,dövüş,toprak

Dövüş pokemonları

 • saldırılarının ağır zarar verdiği türler:normal,buz,kaya,karanlık,çelik
 • saldırılarının hafif zarar verdiği türler:zehir,uçan,psychic,böcek
 • saldırılarının etki etmediği türler:hayalet
 • saldırılarından ağır zarar aldığı türler:uçan,psychic
 • saldırılarından hafif zarar aldığı türler:böcek,kaya,karanlık

Buz pokemonları

 • saldırılarının ağır zarar verdiği türler:çimen,toprak,uçan,ejderha
 • saldırılarının hafif zarar verdiği türler:ateş,su,buz,çelik
 • saldırılarından ağır zarar aldığı türler:ateş,buz,kaya,çelik
 • saldırılarından hafif zarar aldığı türler:buz

Hayalet pokemonlar

 • saldırılarının ağır zarar verdiği türler:psychic,hayalet
 • saldırılarının hafif zarar verdiği türler:karanlık,çelik
 • saldırılarının etki etmediği türler:normal
 • saldırılarından ağır zarar aldığı türler:hayalet,karanlık
 • saldırılarından hafif zarar aldığı türler:zehir,böcek
 • saldırılarından etkilenmediği türler:normal,dövüş

Zehir pokemonları

 • saldırılarının ağır zarar verdiği türler:çimen
 • saldırılarının hafif zarar verdiği türler:zehir,toprak,kaya,hayalet
 • saldırılarının etki etmediği türler:çelik
 • saldırılarından ağır zarar aldığı türler:toprak,psychic
 • saldırılarından hafif zarar aldığı türler:çimen,dövüş,zehir,böcek

Ejderha pokemonlar

 • saldırılarının ağır zarar verdiği türler:ejderha
 • saldırılarının hafif zarar verdiği türler:çelik
 • saldırılarından ağır zarar aldığı türler:buz,ejdeha
 • saldırılarından hafif zarar aldığı türler:ateş,su,eletrik,çimen

Çelik pokemonlar

 • saldırılarının ağır zarar verdiği türler:buz,kaya
 • saldırılarının hafif zarar verdiği türler:ateş,su,elektrik,çelik
 • saldırılarından ağır zarar aldığı türler:ateş,dövüş,toprak
 • saldırılarından hafif zarar aldığı türler:normal,çimen,buz,uçan,psychic,böcek,kaya,hayalet,ejderha,karanlık,çelik
 • saldırılarından etkilenmediği türler:zehir

Normal pokemonlar

 • saldırılarının ağır zarar verdiği türler:-
 • saldırılarının hafif zarar verdiği türler:çelik,kaya
 • saldırılarının etki etmediği türler:hayalet
 • saldırılarından ağır zarar aldığı türler:dövüş
 • saldırılarından hafif zarar aldığı türler:-
 • saldırılarından etkilenmediği türler:hayalet

Karanlık pokemonlar

 • saldırılarının ağır zarar verdiği türler:psychic,hayalet
 • saldırılarının hafif zarar verdiği türler:dövüş,karanlık,çelik
 • saldırılarından ağır zarar aldığı türler:dövüş,böcek
 • saldırılarından hafif zarar aldığı türler:hayalet,karanlık
 • saldırılarından etkilenmediği türler:psychic

Pokemon GO PokeStop ve Gym Talebi Nasıl Yapılır

Pokemon GO’da Pokestop ve Gym talebi yapmak için aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz. Oyunun bazı noktalarda hiçbir Gym ve Pokestop yoksa Niantic’e bunun hakkında istekte bulunabilirsiniz. Değerlendirme sürecinde , eğer o çevrede hiçbir oyuncu alanı yoksa, oyuncu sayısına göre değerlendirerek sonuç hakkında bildirim yapıyorlar. Yapılan taleplere göre değerlendirildiği zaman, oyuncu sayısı yüksek olan noktalardan gelen talepler kesinlikle kabul edilmektedir. O  çevrede ne kadar fazla oyuncu talepde bulunursa şansınız o kadar artar.

 • İlk alana oyunda kullandığımız mail adresini yazıyoruz.
 • Additional info/reason for your request” yazan alana , eklenmesini istediğimiz adresi tam olarak giriyoruz.
 • Your nickname alanına oyunda kullandığınız kullanıcı adınızı girin.
 • Sonraki alanlarda cihaz bilgileri ve oyun versiyonu gibi bilgileri girin.
 • Pokémon GO app version kısmına oyun versiyonunuzu girerek isteği tamamlayıp gönderebilirsiniz.

Yapımcılar tarafından yapılan açıklamaya göre bu isteklere ortalama 2-3 hafta içinde cevap vereceklerini belirtiyorlar. Oyunun ilk etapta bu kadar ilgi çekmesi ve yoğun bir çalışma temposu içinde olduklarını düşünürsek, cevap süreleri biraz uzayabilir fakat bu süre içinde olumlu yada olumsuz bir dönüş olacağını düşünüyoruz. Pokemon go hakkında merak edilen tüm bilgiler için sitemizi kullanabilirsiniz.

4.9
Sending
User Review
5 (6 votes)

57 Yorum

 • Level 30 ve 208 gread 243 ultra ball mevcut 28 lucky Egg ve her pokemon un enkaz 8-10 evolve yapacak şekeri var. Örneğin 678 zubat Seker, 509 tenta, 482 staryu 198 pikachu Seker vs.. 2 ad 2980cp dragonite, 2 ad 2700 cp gyarados,2 ad snorlax2400 cp,6 2300 ve uzeri çocuk veporeon, 2 ad lapras 2100 cp vs.. hesabımı satıyorum mail : cucu226@ Hotmail.com

 • Merhabalar, bende de seviye arttıkça gelen stardust artmıyor. Seviyem 19 ama hala her pokemonda 100 Stardust gelmekte.

 • Merhaba. “Seviyelere göre yakaladığınız pokemonların verdiği stardust ve candy puanları.” listesinde 21-24 için 1300 stardust verir deniliyor fakat ben pokemon yakaladığımda gelen stardust 100, bir yanlışlık mı var ben mi anlayamadım tam olarak acaba?

  • Evet seviye yükseldikçe stardust ve candy puanları artıyor. Tam olarak seviyeniz nedir? Listede de mevcut, size kaç geliyor yazarsanız sevinirim. Görüşmek üzere.

 • merhaba elimde 25 seviye hesap var 250 tl satıyorum almak isteyen benimle iletişime geçsin 5068211920

 • Pokemonların vuruş güçlerini araştırırken sitenizi keşfettim bu konuyu benim gibi irdeleyen olmuş.
  Pokemonu evolve yapıcaksanız sadece cp sine bakarak evolve yapın vuruşu 6 ve 10 olan 2 pokemon da evolve den sonra farklı vuruşlara sahip olabiliyorlar 6 pokemon evolve ettim 4 ünün vuruş gücü değişti yani vuruş gücüne göre seçmeye gerek yok.
  Ama söyle bi konu var yabancı bi kaynaktan okudum,eğer pokemonu kullanacaksanız örenekle anlatayım.Su pokemonunu ateşe karşı kullanacaksınız ve su pokemonunuzun ayrıyeten pisişik güçleri de var.Normal ve özel vuruşun altında pokemonun vuruşunun türü yazar(normal,water vs) bu türlere göre karşıdaki pokemona ne kadar zarar vericeği belirlenir şeklinde bi bilgi vardı ne kadar doğru bilemem ama bana mantıklı geldi,doyurdu hiç yoktan.

 • Merhaba. Hocam ben az oynarım ama öz oynarım. Her oyunu iyi analiz yapar öyle oynarım. Pokemon Go oyununu da 2 gündür oynuyorum ve hala nasıl geliştirme yapmam konusunda hiçbir şey net değil. Kafamdan geçenleri ve ön incelemelerimi aşağıda aktarmaya çalışacam. siz de yorumlarsanız memnun olurum.

  – En başta ağırlık ve boy keyfi koyulmuş diyor herkes ama bana hiç mantıklı gelmiyor bu özelliklerin keyfi olması. Şu an için gerçekten de işe yaramıyor olabilir ama ileride sanki birşeyler olacak gibi

  – 2. Elimdeki aynı pokemonların hangisini gönderip hangisini tutmam gerektiği çok karışık bir durum. Şöyle ki CP si yüksek olanı tut deniyor ama şöyle birşey var. CP si düşük olan daha az power up yapılmış olarak yakalandığı için CP si düşük. Onu da power up yaptığınızda ötekisi ile aynı CP ye gelecektir diye düşünüyorum. Acaba CP leri farklı olan aynı 2 pokemonun da power up larını fullesek CP ler aynı mı olur farklı mı olur mu? CP si yüksek olan seçildiğinde stardust ve şeker harcamadan yüksek CP liyi almş oluyoruz ama alttaki yetenekler de önemli. Yani gerekirse iyi yetenekliyi seçip fazladan biraz stardust ve şeker ile çok daha sağlam bir pokemon yapılabilir mi ??

  – 3. altta 2 özellik var. üstteki normal vuruş alttaki de özel vuruş sanırım ama kimse böyle birşeyden bahsetmiyor. Normal vuruşlar seri olarak yaptığımız vuruşlar diğeri ise mavi çubuk dolduğunda yapacağımız vuruşlar ve bu özellikler de aynı pokemonlar arasında da değişiyor. Yani aynı iki pokemonda normal vuruş birinde 3 iken diğerinde 12 olabiliyor. Bu durumda CP si yüksek olan değil vuruşları yüksek olanı seçmek daha mantıklı. Çünkü CP düşük olsa bile Power Up yaptığınızda CP zaten yükseleceği için bu sefer alttaki vuruşlar işe yarayacak gibi görünüyor.

  – 4. Pokemonun vuruş yeteneklerine bakarken şunu gördüm. 2. vuruşun yanında mavi çubuklar var ve yanında vuruş gücü var. Yani tek çizgi ama 70 vuran var ama 3 çizgi ile 30 vuran var. Buradaki çizgiler özel gücü kaç kere kullanabileceğini gösteriyor. Uzun çizgi geç dolar kısa çizgi çabuk dolar çabuk kullanılır. yani birisi 70 vurana kadar diğeri 3×30=90 vurabilecek gibi duruyor. Fakat burada şöyle bir sıkıntı var. Özel gücü kullanmanız için 2 sn basılı tutmanız gerekiyor. Ama siz beklerken rakip size vurmaya devam ediyor. Yani 90 vurmak için 6 saniye 70 vurmak için 2 saniye beklemek gerekiyor. burada karmaşık bir dengeleme yapma gereği gerekiyor gibi. Yani öncelikle normal vuruşu yüksek olanı seçip özel vuruşu da kısa sürede en yükseği vuracak şekilde seçmek gerekiyor. Mesela 4 çizgili 25 vuruş yerine 2 çizgili 50 vuruş daha mantıklı görünüyor. Bekleme süresi yarı yarıya düşüyor. bekleme süresi düşünce beklemeden normal vuruşlar yapabileceği için daha karlı duruyor.

  – 5. bu konuda tüm hesaplarımı alt üst eden birşey oldu. Bir pokemonu evolve ettiğinizde alttaki 2 yetenek değişiyor ve hesaplarınızın dışında farklı şeyler çıkıyor ortaya. Yani işin mantıklı kısmı önce sonuna kadar evolve edip sonra alttaki özellikleri hoşunuza gideni power up etmeye başlamak gibi görünüyor. Ama o kadar şekeri nereden bulacaksın diye sormayın 🙂

 • Acil Cevap Pls

  Poketop Larim Bitti Nerden Alicam Ben Simdi Topları hic pokemon Yakalayamıyorum

 • merhaba,
  level 2 deyim 1500 lük snorlax istiyorum siz de varsa bana gönderebilir misiniz ?

 • magikarp evolve etmek için 400 candy kastım endgame mi bekleyeyim yoksa 150-160 civarlarında bulup basayım mı sence?

 • İyi günler Bora benim yaşadığım şehirde sadece 1 tane pokestop noktası var gym ise hiç yok. Adam akıllı Pokemon bulamıyorum her yerde ratata yada zubat çıkıyor. Sence daha fazla kasmanin bi manası yok yol yakınken bırakayim mi yoksa nolur nolmaz deyip devam mı edeyim? Bide telefonda 2 tane Google hesabım var nolur nolmaz diye esas Gmail hesabına üyelik açmadım. İlerde oyun playstore a geldiğinde sıkıntı çıkar mı? Teşekkürler..

  • ilk sorunuz tamamen keyif meselesi, evet pokestop olmamazı olumsuz bir konu, ama dışarı çıkmak, gezmek, yürümek eğlenceliyse ebnce bırakmayın derim. He bu sizi zorluyorsa, evet değmez. 2. konu ise güvenlik, bu konuya takılmayın bence, niantic google bünyesinde bir firma. Yani bir güven sorununuz olmasın derim.

 • bence bi konuda yaniliyorsunuz. pokemonların cp si yüksek olmasi elbetteki önemli ama saldiri gücleride önemli. düşük bazi pokemonlarin yetenekleri daha yüksek ve bunlarin cp sini yükseltme imkanimiz var. ama gördüğüm kadariyla yetenekler geliştirilemiyor. bu yüzden bence yetenegi yüksek olana cp basip evolamak daha mantikli.

  • Evet bu konuya önemsiz demek yanlış olur, yaklaşık 40-50 battle tecrübesi ile söyleyeyim, gördüklerim; önceliğin CP, 2. önemin pokemon türlerinin birbirine üstünlüğü, 3. önem de yetenek puanları.

 • Merhaba,
  1.iphone ile oynuyorum, shoptan herhangi birsey alamiyorum sebebi oyunun appstoreda henuz yer almamasi midir
  2.bazi gunler surekli denememe ragmen 4-5 saat boyunca oyuna hic giris yapamiyorum server yogunlugu bu kadar uzun surebiliyor mu?
  3.egg incubatorler arasinda sonsuz isareti olandan hatch ettigi zaman alıyorum ancak diger mavi renkli incubator 3 kere hatch edildikten sonra mi pokemonlari kazaniyor olacagim, yani ilk iki ya da üç seferi bosa mi gidecek. Cunku iki kere catlamasi gereken zaman gectikten sonra yok oldular.

  • Merhaba Ayda, teker teker cevap vermeye çalışayım.

   1. Evet iphone da henüz TR de çıkmadığı için ödeme yapılamıyor. İzlanda vb ülkelerden yüklediğin zaman da bizim karde kartlarımızı kullanamıyorsun. bunun için beklemek gerekecek.
   2.Biz Trükiye’ den yurtdışı sunuculara bağlanıyoruz, dolayısı ile network pek sağlıklı değil, hangi sunucudan geçtiğimizi de görmek mümkün değil, maalesef TR serverını beklemek gerekiyor.
   3.Hesabında her zaman 1 adet sınırsız kullanabileceğin Egg incubator var. Diğerleri pokesoptlardan düşüyor ve 3 kullanımlık. Kullanımı bitince de sona eriyor.

 • Merhaba öncelikle rehberliğiniz için teşekkür ederim. Pokestop ve gym noktaları açılması için başvuru yapma şansı var mıdır

  • Bu pokestoplar aslında başka bir niantick oyunundan alıntı, yani yeni değil. o oyunda girip sadece isimlerini editleyebiliyor ve istek gönderebiliyorsunuz. Yeni yer başvurusu maalesef pokemongo’da da diğer oyunda da bulunmuyor.

 • Gym harici savas oluyormu reklaminda under attack yazıyor bir egitmem teknede digeri köprüde savasiyorlardi

 • Itemlerde bulunan incense baya işe yarıyordu fakat elimde kalmadı (: kazanmak için ne yapmak gerekir yoksa level atladıkça mı kazanabiliriz ?

 • Her pokemonun ulaşabileceği belli cp sınırı var bu cp sınırı pokemonlar evrim geçirdikçe artıyor evet fakat bu cp sınırı levelımız arttıkça artıyor mu yani örneğin ben 2 levelken taş çatlasa 300 cp olan bir pidgeot , ben 10 levelken cp sınırı artıyor mu yani 700 cp E cıkabilir miyim , yani bende maksimum 300 cp olan bir pidgeot var başkasına bakıyorum 400 cp E kadar cıkarmıs bunu nedeni farklı pidgeotlar olması mı yoksa seviye farkı mı , seviye arttıkça bir pokemonda ulaşabileceğimiz maksimum cp sayısı artar mı

 • Lute module kullanılan yerlerde yada ben kullandığımda hiç bir şekilde pokemon gelmiyor? Onun dışında hiç bir sorun yaşamıyorum sizce neden olabilir ? Teşekkürler

  • Lure mode taktığın yere yakın olmalısın, 30dk da en az 7-8 pokemon düşmesi gerek. Altındaysa sorun var demektir, Bazen bug olabiliyor, özellikle iphone larda.

 • mesela elimde 20 tane zubat var diyelim cp değerleri farklı herkes cp değeri yüksek olanı bırak gerisini profosöre yolla diyor fakat cp değeri yüksek olan her zaman en iyi olanmidir? bence en altta yetenek kismına dikkat etmeliyiz yanlış mı? eğer doğruysa neye göre bunu yapmalıyız? 2. olarak ise boyu ve kilonun önemi varmı bunu geniş bir ölçüde anlatabilirmisiniz?

  • Örneğin elinizde 30 tane zubat var, en yüksek CP li 1 ya da 2 pokemonu (en fazla 2) tutarak evolve edin ve power up yapın. Evolve ve power up için zubat candy e ihtiyacınız olacak, bunun için kalan 28 zubatı transfer ederek transfer başına 1 zubar candy kazabilir ve yüksek CP li zubatlarınızı power up yapabilirsiniz. GYM deki battle lara total 6 pokemon katılıyorsunuz, dolayısı ile çok pokemona gerek yok, aynı tür varsa transfer edip tek bir sağlam pokemon yapman daha mantıklı.

 • Hocam merhaba eksisözlükten geldim bazı sorularım olacak, uzun yazdım dikkatti okuyup cevaplarsanız sorular herkese cevap niteliğinde olacaktır Eminim Başkalarında aklına takılan sorular varddır. öncelikle pokemonların üstündeki xl xs ne işe yarıyor , ağırlık yükseklik falan önemli şeyler mi ,
  İkinci sorum pokemonu power up yapmak mı daha avantajlı yoksa , her şeyi biriktirip sonuna kadar bekleyip birden evolve yapmak mı daha avantajlı
  Mavi kırmızı vb takımlardan hangisini önerirsiniz hangisi daha baskın hangisi daha iyi gymlerde sizce ,yoksa takımı rastgele secmek sorun olmaz mı
  Bir de aynı tür pokemonlarım var sizce o türden bir tane kalana kadar transfer mi etmeliyim yoksa kalmalı mı yani cp si 47 olan ve 45 olan iki aynı tür pokemon var 45 i olan satıp 47 E mi odaklanmalıyım yoksa ikisi de kalmalı mı.Son sorum , aynı Tür pokemonlaırm var mesele meowth, birinde /bite Body slam yazıyor diger meowth özelliğinde scratch night slash yazıyor bu özellik isimleri önemli mi yoksa özellik isimleri önemsiz önemli olan tek şey cp mi , aynı pokemonlardan cpsi yüksek olan mı önemli yoksa orda altta yazan özelliklere de dikkat etmeli miyim bir de özellik kısmındaki mavi çizgi sayısı nedir ,

  • Merhabai tabi sıra sıra hepsini cevaplayalım.
   1-XL, XS ağırlık vb özelliklerin bir önemi yok, önemli olan combat power ve pokemonun türü.
   2-Dövüştürmek için oluşturacağın pokemonu hem power up hem de evolve yapmalısın. zaten toplamda 1 ya da 2 evolve yapabilirsin, sonra stardust ve candy yettiğince power up,
   3- Takımların bir üstünlüğünü göremedim, 1 gün mavi olan gym ertesi gün kırmızı olabiliyor, ben kırmızı takımdayım. Etrafında arkadaşların varsa aynı takımda olman mantıklı olacaktır.
   4-Önemli olan aynı tür pokemon biriktirmek zaten. sonra aynı türün en yüksek cp lisine evolve ve power up yapmalısın. aynı türün en yüksek CP li olanını seçip daha düşük CP li lerin hepsini transfer edebilirsin. Örneğin pikaçu tek tük çıktığı için bu pokemonu geliştirmek mümkün olmuyor, ama pdgey çok var, o yüzden gymlerde Pidgeotto vb çok çıkan yüksek cp li pokemonlar görüyorsunuz. En önemli şey CP ve saldıracağınız pokemonun elementi. Örneğin su pokemonlarının ateş pokemonlarına ciddi üstünlüğü var.
   5- Mavi çizgi sorunu tam anlamadım,

   umarım yeterli olmuştur. farklı soruların olursa da cevaplayabilirim.

   • cevapların icin öncelikle teşekkürler , sorumu tekrarlıyorum elimde iki tane pidgey var birincisi icin konuşuyorum : özellikleri sırasıyla tackle 12/ aerial ace 25 fakat cp si 75 /// ikinci pidgey evrim gecirdi , cpsi Yüksek 130 falan ama özellikleri sırasıyla steel wing 14 / twister 15 / yani sadece cp lere baksak evrim gecirttigim pokemon cok daha iyi , ama özelliklere de baksak ilk saydığım pokemon daha alt seviyede olmasına rağmen özellikler altta yazan sayıları cok cok daha fazla , yani cp si az , altta yazan özellikleri 30-20 olan bir pokemon mu kalmalı elimde , yoksa cpsi biraz fazla fakat özellikleri altında 10-20 yazan pokemon mu kalmalı , :Dd hocam kısacası özet gec diyorsan pokemonların altındaki özellik kısmı var belli sayılar var onlar NE işe yarıyor sadece cp E bakacağımızı düşünmüyorum yani cp si çok az olup alttaki özellikleri sayıca fazla olanlar var alttaki özellikler ne ise yarıyor

    • Hocam dediklerini okudum DA aynı tür pokemon biriktir O pokemonları transfer et candy kazan sonra en yüksek cpli pokemon A odaklan demişsin ama dedigim gibi cp si düşük olup altında yazan özellikleri 30-20 olan pokemon transfer ettiğimde yazık olmaz mı o özellikler hic mi ise yaramıyor

    • Arkadaşın sorduğu soru çok mantıklı benimde kafama takılıyor bu konu açıklayacak birisi varsa sevinirim

     • tekrar yanıtlayalım, en önemli özellik CP, bunun dışında saldırdığınız pokemonun türü ile sizin pokemon türünüz. alttaki rakamlar ise battle sırasında “charge” kombo diye de tabir edebiliriz. Evet önemli fakat CP den ya da türden önemli değil maalesef.

 • Merhaba;
  Ben hangi özellikli pokemonlar hangi özellikli pokemonlardan üstün olduğunu öğrenmek istiyorum “ör: çim su dan su ateşten” gibi

 • takım seçtikten sonra takımı değiştirebiliyor muyuz? ayrıca düelloların yararı ne ve gym ele geçirince noluyor?

  • Takım değişimi şu an bulunmuyor, ileride de geleceğini sanmam. Düelloları kazanırsanız GMY denilen yerleri pokemonlarınızı bırakabiliyorsunuz, size günlük olarak xp ve stardust veriyor. Tabi gün içerisinde sizi yenerek o noktayı başka takım ele geçirmezse…

 • Selamlar,

  sqirtle ya da benzer başka bir pokemonun combat powerını yükseltip fulledikten sonra mı evolve etmek daha iyi yoksa direk evolve etmek mi?

  • Benim tercihim cp yükselttikten sonra Evolve etmek. Sqirtle için elinizde çok fazla sqirtle candy bulunmalı. 500- 600 cp altında evolve etmek mantıksız olacaktır.

 • pokemon haritada gözüküyor ama yakalamak için kamerayı açtığımda pokemonu göremiyorum sebebi ne olabilir

  • kameranın yanında ok işaretleri bulunuyor, bu okları takip ederek pokemonu bulabilirsin. Bence kamerayı yukarı soldan ap tuşunu kapayarak kamerasız yakalamak daha kolay olacaktır.

 • Merhaba yumurtadan çıkan pokemonu nasıl görebiliriz ben farkında değilken kendisi çıkmış sanırım:) ben baktığımda incubator boştu

  • Yumurtadan çıkarken uyarı veriyor ve birden ekrana animasyon geliyor. Görememen ilginç, yine de gözden kaçtıysa pokemonlarının arasındadır. x pokemon yumurtadan çıktı diye bir filtre maalesef yok.

   • var… Oyunda kafa resmine tıkla… Journal kısmında en son hangi pokemona sahip olduğun yazar…

  • evet mümkün, yanınızda çıkan pokemonları almazsanız, 4. seçenekte pikaçu çıkacaktır. Yalnız CP si düşük olduğu için çok işinize yaramayacaktır.

Yorum Bırakın