İnternet hızı hepimiz için önemlidir, özellikle işinizi internet üzerinden yapıyorsanız, ya da online oyun meraklısıysanız o zaman kriterleriniz arasında olmazsa olmazdır.

İnternetin hızı önemliyken maalesef ülke olarak da hız konusunda şanslı bir ülkede değiliz. Yani yurdun birçok şehrinde eski alt yapı kullanıldığından dolayı Avrupa’nın bazı ülkelerine göre oldukça gerideyiz. Bazılarımız internet hızı için daha fazla ödemeyi kabul etmiş olsak bile maalesef bu imkanı yakalayamıyoruz, çünkü alt yapımız buna çok müsait değil.

Daima gelecekte bu durumun hızlı bir şekilde değişeceği düşünülüyor, fakat şu an için kalite beklenen oranda değildir. İnternet hızını yine internetteki farklı araçları kullanarak ölçebiliyoruz, ölçüm ise yine bu platformlarda upload ve download şeklinde ayrı ayrı gösterilebiliyor.

İnternetteki hızımız ve bu iki ayrı sorgulamanın hayatımıza girmiş olması ister istemez bu kavramlara odaklamamızı sağlamış olduğundan Ping’i genelde es geçiyoruz, oysaki nitelikli bir internet bağlantısının yükleme ve indirme hızı kadar ping süresi de oldukça önemlidir.

Ping Süresi Kaç Olmalı

Ping Nedir?

Ping, tüm işletim sistemleri arasında çok evrensel bir komuttur. Hedefinize ulaşıp ulaşamayacağınızı ve bunu yapmanın ne kadar zaman alacağını test etmek için kullanabilirsiniz. Ping, İnternet Kontrol Mesajı Protokolü (ICMP) paketlerini hedefe gönderir. Bu istek, hatalar ve paket kaybı için istatistik gösterebilir. Kısacası ping için en basit anlatımla şunu söyleyebiliriz var olan verilerinizin karşınızdaki bilgisayara gitme ve geri gelme süresinin ölçülmesine verilen isimdir.

Ping özellikle internetten oyun oynayan kitlenin yakından ilgisini çekmiştir. Buna bir örnek verecek olursak online oyun oynuyorsanız ping değeriniz 40 ise bu sizden çıkan veri paketinin 40 milisaniye içinde sunucuya gönderildiği anlamına gelir. Bu milisaniyelik süre ne kadar düşük olursa internet bağlantınız da bir o kadar fazla olacaktır. Yüksek bir ping hızınız varsa bu durumda yurtdışına bir veri bağlantısı yapmak istediğinizde bağlantı süreniz de iyice uzayacaktır. Aslında ping’i normal hayattan bir örnekle tanımlayacak olursak merminin tabancadan çıkışı en esnek anlatım olacaktır.  Ping’in kalitesini artırabilmeniz için paketiniz ve kullanmış olduğunuz alt yapınızın görevi oldukça yüksektir. Mesela fiberoptik bağlantılarda ping seviyesi kullanıcıları genelde memnun edecektir. Fiberoptik kablolar ışık hızıyla verileri karşı tarafa ulaştırır.

Ping yazılımının 1983 yılında Mike Muuss isimli girişimci tarafından geliştirilmiş olduğu biliniyor. İnsanlar ping sürelerinin daha düşük olması için servis sağlayıcılarının vermiş olduğu ücretsiz modemleri kullanmak yerine daha yüksek fiyata aldıkları modemleri tercih ederler. Eğer bu tarz bir seçim yapılırsa o zaman tercihi yapan kişiler genelde sorun yaşamayacaktır. Sizde modeminizi alırken güçlü olanı tercih ettiğinizde ping sürenizi olabildiğince minimize etmiş olursunuz.

Ping Süresini Etkileyen Unsurlar Nelerdir

Ping Süresi Nasıl Düşürülür?

Ping süresinin düşük olması gerektiğini belirttik ve online bir oyun oynamak istiyorsanız kaliteli bağlantıya sahip olmanız gerekiyor. Online oyunun kalitesi ne kadar yüksek olursa bu sizin oyundan alacağınız keyfin kalitesini de yükseltecektir.

Bazı internet bağlantıları 1000 milisaniye’dir. Doğal olarak bu hız sizin internetten oyun oynayabilmenizin olanaksız olduğu anlamına gelecektir. Eğer iyi bir oyun oynamak istiyorsanız 25 milisaniye ve alt son derece idealdir.

Bir oyuna bağlandıktan sonra ping değeriniz 140 milisaniyenin üzerine çıkarsa o  zaman oyunda problem yaşamaya başlarsınız. Peki, böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda ping hızınızı kendiniz düşüremez misiniz?

Alacağınız basit birkaç önlemle birlikte ping değerinizi istediğiniz seviyeye düşürebilmeniz mümkündür. Bunu yaparken her şeyden önce bilgisayarınızda yer alan aktif tüm programları ve tarayıcıları kapatıyorsunuz. Yani bilgisayarda oyun oynamak istiyorsanız öncelikli olarak açık olan her şeyi kapatmanız gerekiyor. Kablosuz bağlantı internet hızınızı düşüreceğinden dolayı kablolu olarak bağlanmak çok daha mantıklı olacaktır. Evdeki internet bağlantı kablolarınızı ve binaya giren kablolarınızı sürekli olarak kontrol etmeniz gerekiyor, çünkü gevşeyen bir kablo internet hızınızın düşmesine neden olacaktır.

Ping Sorunları Giderme

Ping Konusundaki Yanlışlar

Ping konusu bu kadar ciddi ve önemli, fakat maalesef doğru bilinen birtakım yanlışlar vardır. Örneğin bilgisayarınızın ping değerini etkilediği söyleniyorsa bunu çok dikkate almamak gerekiyor, çünkü ping bilgisayarın kalitesinden bağımsız bir şekilde çalıştığı için doğrudan internetinizle ve sağlayıcınızla ilgili bir sorundur. Başka bir yanlışta esas internet hızının belirlemiş olduğuna inanılmasıdır. Evet, bazı anlamda bu doğru olabilir ancak esas belirleyici olan şey bağlantının tipidir. Yani fiberoptik bağlantı üzerindeki ping değerleri her zaman çok daha düşüktür. Buda bize ping’in bilgisayarın kalitesinden etkilenmemiş olduğunu gösterir.

Ping Sorunu Çözümü Nasıl Yapılır?

Yüksek ping değeriyle ilgili sorunun kaynağını bulduğunuzda çözebilme konusunda şanslısınız demektir. Mesela herhangi bir virüs ping değerinizi sürekli olarak yukarı doğru çekiyor olabilir, böyle bir durumda bir antivirüs programı ile bilgisayarınızı tarattığınızda başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Bazı virüsler vardır ki gerçekten de baş belası olarak çalışırlar.

Ping Süresini Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

Ping değerlerinizi etkileyebilecek birden fazla unsur vardır ve bunlardan bir tanesi de bilgisayarınızın modeme olan uzaklığıdır. Bilgisayarınızı modemden ne kadar çok uzaklaştırırsanız sorunda bir o kadar büyümeye başlayacaktır. İnternetin güncel durumu ve internet sağlayıcınız da yine ping değerlerine doğrudan etki eden faktörler arasında yer alır.

Ping Süresi Kaç Olmalı?

Bilgisayarınıza ping atma işlemi yaptığınız da karşınıza çıkacak olan ekrandaki süre eğer 30 milisaniyeden düşük ise mükemmel bir bağlantınız var demektir. Özellikle de online oyun oynayanlar için bu süre çok idealdir.

Bilgisayarda ortalama bir ping değeri 30–50 milisaniye arasıdır. Ancak bu süre oyun için iyi olursan e-spor oyuncuları için yetersiz olabilir.

50–100 milisaniye arasındaki ping değeri sıradan bir kullanım için yeterli olup can sıkmayacaktır. Ancak 100 milisaniyenin üstündeki bir rakam normal kullanıcıları bile ciddi anlamda etkileyecek ve mutsuz edecektir.

Ping Anahtarları ve Değişkenleri

Windows ve Linux veya macOS’ta ping kullandığınızda çok sayıda küçük fark vardır. Örneğin, Windows’ta seçenek “–n” ve Linux ve macOS’ta “–c” dir. Yapabileceğiniz en iyi şey, önce sözdizimini kontrol etmektir. Kısa bir komutla mevcut tüm değişkenleri, anahtarları ve seçenekleri görebilirsiniz.

Ek olarak ping testi için: https://www.speedtest.net/ adresini kullanabilirsinz.

Ping Sorunları Giderme

  • Cihazın doğru şekilde bağlanıp bağlanmadığını görmek için bir IP adresine ping atın. Başarısız olursa, cihaz şu anda bağlı değildir veya kontrol ettiğimiz ağ üzerinden erişilemez.
  • Hangilerinin iyi çalıştığını ve hangilerinin çalışmadığını kontrol etmek için ağın farklı bölümlerini test edebilirsiniz.
  • İnternete bağlı olup olmadığınızı kontrol etmek için, Google’ın IP’lerinden birini kontrol edebilirsiniz, “ping 172.217.6.164”.
  • İsme ulaşamıyor, IP adresine ulaşabiliyorsanız, bu, ana bilgisayar adı çözümlemesinde bir sorun olduğunu gösterir.
Sending
User Review
5 (2 votes)

Yorum Bırakın