Bir user DB oluşturmak için Databases sekmesinden new database diyoruz. Bir sql server database’i minimum 2 dosyadan oluşmaktadır. 1. dosya MDF yani master data file, diğeri ise LDF dosya yani log data file’dır.

MSSQL Veritabanı Oluşturma

Resim üzerinden gidersek, logical name’in bono olduğunu ve initial size’ yeni ilk defa oluşturulan boyutunun 5mb olduğunu görebilirsiniz. Bu bölümü (auto grow) açtığımızda database’imizin nasıl büyüyeceğini seçebiliriz. örneğin 100mb lık bir data ekledik, DB’nin 1mb   1mb büyümesi ciddi bir yavaşlığa sebebiyet verecektir. Bunun yerine percent seçebiliriz.

Eğer büyük bir db kullanıyor, örneğin 1TB ve percent’ten %10’u seçersiniz, her büyümede 1.1Tb olacak ve bu da  kontrol edilecemeyecek bir disk alanına sebebiyet verecektir. Data türünüze göre bunun detayını belirleyebilirsiniz. Yine alt kısımdan limitleyebilir ve kısıtlayabilirsiniz.

PATH bölümüne gelerek bilgisyaarınızdan farklı bir disk ya da klasör belirtebilirsiniz.Sol üst kısımda script bölümüne basark, databse yapılandırmanızın, script halini görebilirsiniz.

örnek scrip çıktısı

DB’nin nerede oluşturulacağı, nasıl büyüyeceğini, ne kadar büyüklükte olacağı ve türü hakkında SQL cümlesi oluşşturmaktadır.

Options bölümü

https://boraarat.com/wp-content/uploads/2018/08/mssql-database-Options-bölümü

Colation: Server colation’unuz neyse bunu görmektedir ve bu bölümden özelleştirebilirsiniz.

Recovery mode: Eğer bu bölüm full ise, yaptığını tüm harekerler log bölümüne yazılmaktadır. Bu zaman zaman aşırı derecede büyümelere sebebiyet vermektedir. Bulk logger kısmı toplu yapılan işlemleri loglarken simle bölümünde yapılan her işlem log ve data’ya yazıldıktan sonra silinir.

Containment type: bu bölümden ise uyuymluluk bölümünü ayarlayabilirsiniz.

Filegroups: Bu bölümden farklı bir file group belirleyebilirsiniz. Örneğin Log Archive adında bir file group oluşturarak, yıllara göre database dosyanızı farklı bölümlere ayırabilir ve parçalara bölebilirsiniz. Örneğin 1tb’lık eski database dosyanız yavaş diskinizde dururken, 100gb’lık aktif datanız SSD diskinize durabilir ve buna göre configure edebilirsiniz.

5
Sending
User Review
5 (1 vote)

Yorum Bırakın