İnsanlık olarak Şubat 2018 yılında oldukça ilginç bir deneyim yaşadık. Space x şirketinin ürettiği Falcon Heavy isimli roket Mars’a doğru yolculuğuna çıktı!

Bu yolculuğun en ilginç noktalarından biri de roketle beraber uzaya fırlatılan Elon Musk‘ın Tesla roadster spor arabasıydı. İnsanlık tarihi açısından inanılmaz heyecan verici bir dönüm noktası olan bu olay üzerinde konuşulacak çok fazla şey olmasına rağmen biz bugün sadece Tesla roadster ile ilgileneceğiz.

Arabanı koltuğunda oturan bir astronot maketi ve ön panelde yer alan paniğe kapılma yazısı ilk dikkatimizi çeken unsurlar. Bugün sizlerle paylaşmak istediğim kitap, şu anda uzay boşluğunda dolaşmakta olan bu arabanın torpido gözünde, bir havlunun yanında yer almakta olan kitap! Kitabımızın adı Otostopçunun Galaksi Rehberi orjinal adı ile “Hitchhiker’s Guide To The Galaxy”

Sadece Elon Musk’a değil çok insana ilham veren çok ilginç bir kitap.  8 Mart 1978 tarihinde, BBC Radyo 4’te, saat 22.30 da , radyo oyunu olarak ilk bölümü olarak yayınlanan bu hikaye, sonrasında hiç kimsenin hayalini kuramayacağı bir efsaneye dönüşecekti.

Douglas Noel Adams sizi inanılmaz bir yolculuğa çıkaracak

Radyo oyunları o kadar çok ilgi gördü ki daha sonrasında bu hikayeler kitaplaştırıldı. ilginin büyüklüğü devam serilerinin yazılmasına ve 5 kitaplık harika bir eserin ortaya çıkmasına neden olmuştur. 5 kitabın yer aldı oldukça kalın olan bu kitap Arthur Dent‘in evinin saçma sapan bir neden ile yıkılacağını öğrenmesi ile başlar. Ama keşke her şey bununla sınırlı kalsa… Zira birkaç saat geçmeden Dünya adlı mavi gezegen galaksiler arası bir yol inşaatı nedeniyle ortadan kaldırılacaktır. Kitap sayesinde hayatın anlamının niye 42 olduğu ve uzayda dolaşan bir otostopçu için havlunun ne kadar gerekli bir malzeme olduğunu öğreneceksiniz.

işte zaten bu gerekliliktir, Tesla roadster’ın ön torpido gözünde bir havlu olmasına neden olan. Bilim kurguyu alışılmadık bir mizah dili ile harmanlayan Douglas Noel Adams sizi inanılmaz bir yolculuğa çıkaracak. Bu kitap ile ilgili söylenebilecek yüzlerce şey varken, benim vurgulayacağım nokta tek. Bu kitabı ya çok seveceksiniz ya da çok ciddi bir vakit kaybı olduğunu düşüneceksiniz ne yazık ki ortası yok.

5
Sending
User Review
5 (3 votes)

Yorum Bırakın