İnternette en çok aratılan soruların başında gelen Instagram hesabı nasıl kapatılır? Cümlesiyle ilgili pek çok yanıt bulabilirsiniz. Ancak şu ana kadar okuduklarınız arasında en kapsamlı olan makaleyi sizin için hazırladık.

Bilindiği gibi Instagram günlük 500 milyondan fazla kullanıcının yer aldığı bir platform ve dolayısıyla hastag’ların % 70’i markalar üzerine kurulmuş durumda. Bunun için gerek bireysel gerekse kurumsal pek çok kişinin Instagram’da hesap açtığını biliyoruz. Bu kadar çok insanın bir arada olduğu bir platformda olmamak en büyük yanlıştır, fakat bazı durumlarda açılan bir hesap ya da açılmış bir hesabın da kapatılması istenilebiliyor.

Peki insanları hesap açma, hesap kapama, hesap silme ya da hesap dondurma gibi eylemlere iten durum acaba nedir?

Daha da önemlisi Instagram hesabı nasıl kapatılır? Sorusunun yanıtı nedir?

İsterseniz durumu netleştirebilmek adına Instagram nedir? Bunun yanıtını vererek başlayalım.

Instagram silme

Instagram Nedir?

Instagram 2010 yılında Iphone cihazları için geliştirilmiş ve sonrasında android dahil tüm cihaz desteği gelmiş olan bir uygulama. Kullanıcılara farklı filtre imkanları sunarak fotoğraf paylaşma imkanı sunan bu platform zaman içerisinde pek çok kişi tarafından kullanılmaya başlanarak Facebook, Twitter gibi diğer uygulamalarında önüne geçmiştir. İnsanlar her gün milyonlarca fotoğraf ve video yükleyip bunları paylaşıyor, beğeni ve yorum almaya çalışıyor.

Instagram, özellikle Facebook tarafından satın alındıktan sonra ciddi bir kullanıcı sayısına erişti. Bugün sosyal medya platformları içerisinde en hızlı ve en fazla yükselen uygulama olmayı da başarmış durumda. Bireysel kullanıcılar paylaştıkları fotoğraf ve videolarla eğlenmeye çalışırken markalar, firmalar, holdingler ve kurumlarda kendilerini göstermeye çalışıyor.

Instagram halk arasında sıkça kullanılırken aynı zamanda Insta olarak da anılıyor.  Kullanıcı sayısı çoğaldıkça bazıları da açtıkları hesapları kullanmak istemediklerinde zamanlarını boşa harcamamak için hesaplarını kalıcı olarak silebiliyor. Hatta bir süreliğine uzaklaşmak istediklerinde hesaplarını dondurabiliyorlar.

İşte asıl konumuza da burada dönersek öncelikli olarak instagram bildirimlerini kapatma nasıl yapılıyor bunu anlatarak devam edelim.

Instagram Bildirimlerini Kapatma

Instagram özellikleri sayesinde isterseniz bildirimleri de kapatabiliyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken şey Ayarlar sekmesine giderek beğeni ve yorum bildirimlerini kapatmak oluyor. Bildirimleri kolay bir şekilde kapatmak için şu yolu izlemeniz yeterli.

Instagram bildirimlerini kapatmak:

  • Profilinize girin,
  • Sağ üst bölümde yer alan üç çizgiye tıklayın,
  • Ayarlara gelin,
  • Bildirime tıklayın,

Anında ilet sekmesinin altındaki tümünü durdur sekmesini işaretleyin ve bu şekilde instagram’dan gelecek olan tüm bildirimleri kapatabilirsiniz. Bu alanda isterseniz filtreleme özelliğini de kullanabiliyorsunuz. Bu sayede bazı bildirimleri alabilir bazılarını almayabilirsiniz.

Eğer ki instagram hesabını tamamen kapatmak silmek istiyorsanız bu kez aşağıdaki işlemleri yapmanız gerekiyor.

Instagram Hesabı Neden Kapatılır

Instagram Hesabı Nasıl Kapatılır?

Bu işlemi üzülerek söyleyelim ki mobil cihazlarınız üzerinden yapamıyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken şey Instagram’ın resmi sitesi olan www.instagram.com adresine girmeniz gerekiyor. Bu adrese girdikten sonra burada bulunan hesabı silme linkine tıklayarak dondurma ve silme gibi istediğiniz işlemi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Kolaylık olması açısından aşağıda size bunu adım adım anlatalım.

  • Instagram Hesabı Kapatma
  • Hesabınıza giriş yapıyorsunuz,
  • Profilinize tıklıyorsunuz,
  • Kullanıcı adının hemen yanında bulunan ayarlar sekmesine dokunun,
  • Bu işlem sonrasında karşınıza bir ekran çıkacak ve ekranın sonunda hesap silme sekmesini göreceksiniz. Buraya tıkladıktan sonra neden silmek istediğinizi belirttikten sonra şifrenizi girerek ‘hesabı kalıcı olarak sil’ butonuna basmanız gerekiyor.
 Yukarıda belirtmiş olduğumuz yolu takip ettikten sonra artık Instagram hesabınızı da kalıcı olarak kapatmış olacaksınız. 

Instagram Hesabı Geçici Kapatma Nasıl Yapılır?

Az önce bahsetmiş olduğumuz işlemler hesabınız temelli olarak kapatmaya yönelikti, ancak isterseniz hesabınızı geçici olarak da dondurabiliyorsunuz. Bu genelde en çok tercih edilen yöntemlerin başında geliyor. İnsanlar hesaplarına bir süre girmek istemediklerinde bu çözümü geliştirerek kullanmamayı tercih edebiliyorlar. Bu yöntemin tercih edilmesinin en önemli nedeni ise bir süre sonra neden kapattığına pişman olduklarında hesaplarını tekrar kurtarabilme ihtimallerinin olması. Yani pişmanlığınız Instagram tarafından göz ardı edilmemiş oluyor.

Bir instagram hesabının tamamen kapatılmasının kullanıcıya en büyük etkisi bu zamana kadar paylaşmış olduğu her şeyin silinmiş olması. Buna takipçilerde dahil. Dolayısıyla kapatma kararını alabilmeniz için iyi düşünmüş ve öyle karar vermiş olmanız gerekiyor. Hesabınızı geçici olarak kapattığınızda ise tüm bilgileriniz veri olarak kaydedilir ve tutulur daha sonrasında tekrar dönmek istediğinizde tekrar kullanabilirsiniz. Bu yöntemin en önemli avantajı ise bilgileriniz saklı duruyor olsa da başkası tarafından kesinlikle görülmez.

Instagram Hesabı Geçici Kapatma Nasıl Yapılır?

Dondurulmuş bir Instagram hesabını açabilmek çok kolaydır ve hiçbir şekilde zahmet göstermenize gerek yoktur. Yapmanız gereken tek şey vardır o da şifrenizi kullanarak hesabınıza yeniden giriş yapmanız. Bu sayede kapattığınız tüm bilgileriniz yeniden aktif hale gelmiş olacaktır.

Instagram Hesabı Neden Kapatılır?

Bir instagram hesabının kapatılmasının kararını vermenin birden fazla nedeni olabilir. Doğal olarak burada nedenden ziyade kapatmış dondurmuş olmak önemlidir. Örneğin çoğu kişi instagram’da çok vakit harcadığını ve bununda işlerine güçlerine engel olduğunu gerekçe göstermiştir. Özellikle mola zamanları ve akşam işten eve gelindiğinde sürekli ellerinde olmasından sıkılan kişiler kapatma ya da dondurma seçeneğini kullanabiliyor. Bu sayede kendilerini daha kısıtlamış olarak görebiliyorlar. Gerçekte çözüm bumudur? Burası kişiden kişiye değişebilir, ancak biz öyle olduğunu varsayalım.

İnternette unutulmak isteyen pek çok kişinin tercihi de yine kapatmak için önemli bir neden. Bazen insanlar psikolojik olarak kendilerini yorgun hissettiklerinde hayattan ellerini ayaklarını çekmek isteyebiliyor ve bunun en kolay en zahmetsiz ve en sorgulanamaz yolunu hesaplarını kapatma olarak görebiliyorlar.

İşin sosyo-kültürel yönüne baktığımızda ise karşımıza şöyle bir durum çıkıyor. İnsanlar Facebook, Instagram, Twitter, YouTube, Pinterest gibi yüzlerce uygulama içerisinde giderek boğuluyorlar ve doğal olarak da bu hayatımıza ciddi derece de etki ediyor. Özellikle günlük yaşamı etkileyen bu uygulamaların kültürel yapıyı ciddi oranda bozduğunu da biliyoruz.

Elbette tüm bunların yanı sıra bilginin gizliliği de çok önemlidir. Çünkü burada şöyle bir husus var, dünyada bir uygulama geliştiriliyorsa, geliştiricinin ana hedefinde para kazanmak vardır. Bu belki ilk başlarda olmasa bile zaman içerisinde sizin üzerinizden mutlaka para kazanılmak istendiği sonucu çıkar. Bunu örneğin son dönemlerde WhatsApp üzerinde yaşadık. İnsanlar bu uygulamayı çok seviyor ve kullanıyor olsalar bile gizlilik söz konusu olduğunda anında çıkmaktan da hiçbir problem görmüyorlar.

Eğer sizde yukarıdaki durumlardan rahatsızlık hissediyorsanız ve çözümü Instgram hesap kapatmada ya da dondurmada buluyorsanız, anlattığımız şekilde hesabınızı kapatabilir ya da geçici olarak dondurabilirsiniz. Bu sayede kafanızdaki soru işaretlerinden de kurtulmuş olursunuz.

Sonuç olarak toparlayacak olursak hesabınızı dondurmadan da kendi gizliliğinizi koruyabilirsiniz. Yapmanız gereken tek bir şey var o da kişisel bilgilerinizi hiçbir şekilde bu ağlar üzerinde paylaşmamak, bunun dışında arkadaşlarınızın haricindeki insanların paylaşımlarınızı görmemesini istiyorsanız gizlilik ayarından sadece arkadaşlarınızı seçebilirsiniz.

Bu şekilde hem hesabınızı hem de kendi bilgilerinizi korumuş ve güvene almış olursunuz. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey ise şifrenizi başkasıyla paylaşmamaktır.

Sending
User Review
5 (2 votes)

Yorum Bırakın