Google arama motoru üzerinde sitenizin sıralarını iyileştirmek için bir çok çalışma yaparsınız ve içlerinden en çok yapılan çalışma Backlink çalışmalarıdır. Doğru Backlink çalışmaları nasıl yapılır inceleyeceğiz.

Backlink Çalışmalarında Yapılan Hatalar

Google’ın bir siteyi değerlendirmek için 200 den fazla sinyal kullandığı bilinmektedir, aslında 400 den fazla sinyal kullanmaktadır. Son güncellemelerden sonra sinyallerin sayısı artmış durumdadır. Seo çalışmaları yaparken bir çok hatalı işlem yapılmaktadır.

Sadece backlink çalışmaları ile arama motorunda iyi sıralar elde etmek mümkün değildir. İlk backlink çalışması Google tarafından algılandığında siteniz için %10 civarında bir etki yaratmaktadır. Bir sonraki çalışmalarda bu oran %8, %5, %3 oranlarına düşmektedir. Her backlink çalışmasından sonra aynı tepkiyi almak mümkün değildir. Yıllanmış bir alan adı alıp, yeni açtığınız siteye link yönlendirmesi yapmanız da artık seo sıralamaları açısından çok önemli bir unsur değildir. Yeni açılan sitelerde %2 civarında bir etki göstermektedir.

Örneklemeler ile diğer hatalı çalışmaları anlatalım. Bir oyun siteniz olduğunu düşünün, sitenizi yeni açtınız ve oyunlar girmeye başladınız, bu sürece kadar aslın da hatalı bir çalışma yapmadınız. Hata sitenizin hızlı ilerleyeceğini düşünerek yüksek oranda tanıtım ve link alımı yapmak ile başlamaktadır. Oyun siteniz için kalkıp moda sitesinden bir tanıtım yayınlattı iseniz Google bu duruma şüpheci olarak bakacaktır. İçerikleriniz ile uyuşmayan bir siteden gelen yapay link anlamına gelmektedir ve bu durumun sık tekrarlanması ile sitenize zarar vermeye başlarsınız. Oyun siteniz için bu defada sağlık sitesinden site altından veya site yan alanından link alımı yaptınız. Sitenize sürekli bağlantı veren bir site, site içeriğiniz ile aynı kategorilerde içerik sunmuyor ise sitenizin google tarafından yanlış anlaşılmasını sağlamaktadır. Bu durum bu güne kadar yanlış link alımı ile gerileme olarak bilinmektedir. Aslında oyun sitenizin, Google tarafından sağlık sitesi olarak algılanmasını sağladığınız için gerilersiniz. Link alımı yaptığınız site zararlı veya değersiz bir site değildir. Hizmet alanı dışında sitelerden alınan linkler ile sitenizin google tarafından yanlış algılanmasını sağlarsınız.

Peki bir sağlık sitesinden her hangi bir konu veya yorumdan link yönlendirilebilir mi? evet yönlendirme yapılabilir, doğru yönlendirme örneği güzellik sırları diye bir makale içerisinden sitenizde yer alan güzellik veya makyaj yapma oyununa yönlendirme yorum veya konu içerisinden yapılabilir.

Haber sitelerinden alınan ücretli bağlantılar

Haber sitelerinden alınan ücretli bağlantılar,

SEO çalışmaları arasında en nadir kullanılan çalışmalar arasında yer almalıdır. Marka tanıtımları veya ürün tanıtımları için kullanılması doğrudur. Haber siteleri çok sık Manuel cezaya maruz kalırlar. Cezalandırılmış bir siteden sitenize gelen link ise, da değerlerinizi düşürmekte ve Google tarafından da yanlış anlaşılabilmektedir. Rakipleriniz haber sitelerinde yayınlanan tanıtımlarınızı ücretli bağlantı bildir linkinden bildirmektedirler. Bu işlem sonrasında haberi yapan site ve tanıtımı yayınlayan site Manuel ceza alabilmektedir. Haber siteleri sürekli tanıtım yayınladıkları için doğru kategoriden dahi siteniz için tanıtım yayınlasa çok etkili olmayacaktır. Diğer önemli konu ise, haber sitelerinde yayınlanan tanıtımlar genellikle 30 ila 60 gün arasında silinmekte, tam spam veya katma değeri düşük içerik cezası aldıklarında tüm içeriklerini sildiklerinde, silinen URL’niz faydadan çok zarar verecektir sitenize.

9/10
Sending
User Review
5/10 (2 votes)

1 Yorum

  • SEO dünyasının en önemli faktörü belki de backlink. Detaylı anlatımınız ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

Yorum Bırakın