Seo Rehberi ile arama motoru optimizasyonu hakkında teknik bilgilere sahip olabilirsiniz. 2016 yılı seo rehberi ile seo hakkında merak ettiğiniz teknik terimlerin ve soruların cevabını bulabilirsiniz. İleri düzey seo teknikleri için gerekli google yönergeleri, arama motoru optimizasyonu yönergeleri ve seo nedir hakkında bilgiler vereceğiz.

Google SEO Rehberi 2016

Google SEO çalışmalarını maddeler halinde inceleyeceğiz, her maddenin açılımını ve örneklerini ele alacağımız seo rehberimiz sizlerle. Maddeler hakkında detaylı bilgi için görsellerin üzerini tıklayınız. Seo Derslerine başlamadan önce neler yapmanız gerekiyor ve seo hakkında bilmeniz gereken en önemli faktörleri işleyeceğiz.

 • Proje Aşaması
 • Domain Seçimi
 • Hosting Seçimi
 • Özel DNS
 • SSL Sertifikası Önemi
 • Tema ve Yazılım Tercihi
 • Görsellerin Önemi
 • İçerik Standartları
 • H Tagları
 • Anahtar Kelimeler
 • Rakip Analizi
 • Sosyal Medya
 • Site İçi Seo
 • Site Dışı Seo
 • Webmarter Search Console
 • Seo Eklentileri
 • Google Gibi Getir
 • Ziyaretçilerin Önemi
 • İçerik Güncelleme
 • Sayfa içi yönlendirme
 • Mobil Kullanılabilirlik

Proje aşaması

Öncelikle hangi alanda hizmet vereceğimizi çok iyi tespit etmeliyiz. Eğer seo alanında başarıya ulaşmak istiyorsanız, bildiğiniz ve araştırmayı sevdiğiniz bir alanda hizmet vermelisiniz. Temel yapı taşımız yani inşaatın temeli çok sağlam olmalıdır.

Domain Seçimi

Domain seçiminde dikkat etmeniz gerekenler anahtar kelime barındıran domainlerin seçimi bir adım önde başlamanızı sağlamaktadır. Anahtar kelime ile seçilen domainlerin arama sonuçlarında daha ön planda çıktıkları moz ve ahrefs tarafından analiz edilmiştir. Marka domain seçimleri için com, proje domain seçimleri için farklı alan adları kullanılabilir. Genellikle com uzantılı domainler marka bilinirliği ve seo açısından tercih edilmektedir. Olabildiğince bilinir uzantıları tercih etmelisiniz. Türkiye genelinde hizmet veriyor iseniz, ülke uzantılı “com.tr” domainleri tercih etmeniz daha faydalı olacaktır. Domain kaydınızda bilgilerinizi açık olarak yayınlamalı, whois bilgilerini eksiksiz olarak doldurmalısınız. Uzun vadeli alınan domainler güvenilirlik ve seo açısından önemlidir.

Hosting Seçimi

Hosting seçimi yapılırken nelere dikkat edilmelidir. Uptime süresinin seo üzerindeki etkileri nelerdir. SEO uyumlu hosting nasıl alınır sorularının cevabı. Hosting seçiminde hizmet verilen lokasyonun önemi bulunmaktadır. Türkiyede hizmet veren bir site iseniz, genellikle türkiye lokasyon hosting seçimleri yapmalısınız. Diğer dikkat edilecek husus ise, hostingin sürekli açık olmasıdır. Google arama motoru botlarını sitenize sürekli erişebilir durumda olmalıdır. Hosting CDN kurulumu ve sayfa sıkıştırma özelliği ile sitenizin daha hızlı açılmasını, ön bellek sistemi ile ziyaretçilere daha hızlı veriler sunmasını sağlamalısınız. Sayfa hızı çok önemlidir. Google Page Speed ile sitenizin hızını ölçmeli ve mobil, PC sürümü için optimizasyon hatalarını gidermelisiniz. Google mobil dostu test aracı ile mobil uyumluluk geliştirmelerine önem vermeniz gerekiyor.

Özel DNS İp seçimi

Siteniz için özel dns almanız sağlıklıdır. Nedeni ise eğer ortak bir ip adresinde barınıyor iseniz, mevcut ip adresinde spam bir site var ise sizinde sitenizi olumsuz yönde etkilemektedir. Kurumsal, eticaret ve önemli projeler için mutlaka ayrı ip adresi tahsisi yapmalısınız. Seo çalışmalarını olumlu yönde etkilemektedir.

SSL sertikası ve güvenlik

Google ssl sertifikalarına önem vermektedir. Yıl içerisinde yaptığı Https kalite güncellemesi ile ssl sertifikası kullanan sitelere öncelik vereceğini bildirmiştir. E-ticaret siteleri için SSL sertifikası önemli bir unsurdur. SSL sertifikasını sonradan edindi iseniz, sitenizin https ile açılmasını sağlamalı, site içerisinde yer alan tüm resimleri ve linkleri https linkleri ile değiştirmelisiniz.

Tema ve Yazılım Tercihi

Web sayfanız için nasıl bir tema seçmelisiniz? Seçtiğiniz temada olması gereken özellikler nelerdir. Hangi yazılım dilini tercih etmeli.

Tema seçimi projenin özelliğine göre değişmektedir. E-ticaret yani satış yapılmayacak ise wordpress sistemini tercih etmelisiniz, dünya genelinde en çok kullanılan sistemdir. Seo eklentileri ve geliştirilebilirlik, mobil uyumluluk, sayfa hız optimizasyonlarına son derece yatkın bir sistemdir. E-ticaret yazılımları için genellikle opencart sistemi tercih edilir. Php yazılımlar daha çok tercih edilmektedir, artık nerede ise asp yazılımlı sitelerin nesli tükenmektedir diyebiliriz. Hosting admin paneli olarak cpanel gerekli optimizasyonların yapılması açısından daha çok tercih edilmektedir.

Görsellerin Önemi

Görseller yaptığınız işin kalitesini anlatmaktadır. Site dış görünümü hız kadar önemlidir. Hem hızlı hemde şık bir tasarım tercihi yapmalısınız. Öncelikle bulunduğunuz alanda markalaşmak istiyor iseniz kesinlikle sadece size ait olan bir wordpress teması yaptırmalısınız. Diğer özel yazılımlar içinde yine aynı durum geçerlidir. Site içerisinde kullanılan görsellerin özgün olması çok önemlidir. Google görsel aramalara önem vermekte ve site içerisinde kullanılan görselin ilk sahibini tespit edebilmektedir. Kopyacı bir anlayış ile hareket etmemelisiniz, amatör düzeyde de olsa konularınız için kendi görsellerinizi çizmelisiniz. Bunun için photoshop sürümlerini tercih edebilirsiniz. Görsellerin alt açıklamalarının girilmesi seo açısından önemlidir. Google arama motorunda görsel alanlarda arama yapıldığı zaman, görsellerinize bırakmış olduğunuz alt açıklamaları google süzerek arama sonuçlarında göstermektedir.

İçerik Standartları

Seo uyumlu içerik çok önemlidir, lakin seo uyumlu içerik yazmak adına ziyaretçilere verilen değer düşürülmemelidir. İçerik kalite standartları bulunmaktadır. Öncelikle başlık alanında anahtar kelimenin kullanılması gerekmektedir. Kullanılan anahtar kelimenin yazı içerisinde kullanımı da arama sonuçlarında önemlidir. Anahtar kelimenin meta açıklama alanında yer alması gerekmektedir. Yine kullanılan anahtar kelime URL “sayfa adresi” alanında yer almalıdır. Seo şefi olarak başlıkların olabildiğince anlamlı ve anahtar kelimeler kullanılarak tercih edilmesini tavsiye etmekteyiz. Site yayına açılmadan önce mutlaka tüm sayfaların ve yazıların, meta alanlarının doldurulmuş olduğundan emin olmalısınız.

H Tagları

H taglarının önemi, Doğru H tag nasıl kullanılır.H tagları etiketleri serp sıralamaları açısından önemlidir. Anahtar kelime ile oluşturulan başlığımız H1 tagıdır. H2 tagımız ise konu içerisinde sunulan alt başlık demektir. H2 tagı içerisinde anahtar kelimenin geçmesi arama sonuçlarını etkilemektedir. Eğer anlatılan konunun alt başlığının da alt ibareleri var ise H3 tagı, H3 tagının da alt ibaresi var ise H4 tagı kullanılır. İçeriklerde H taglarının çok kullanılması ise seo açısından zararlıdır. Teknik bir makele anlatılmadığı sürece kullanılmaması gerekmektedir. Örneğin mevcut yazımız gibi teknik bir makale anlatılıyor ise kullanılabilir.

Anahtar Kelimeler

Anahtar kelimelerin seçimi yola çıkış olarak bilinmektedir. Google arama motoru üzerinde hangi kelimelerde ön planda olacağınızı en baştan seçmeniz gerekmektedir. Bu duruma göre kategoriler, sayfalar ve içerikler oluşturulmalıdır. Anahtar kelime analizi için  makalemizi inceleyebilirsiniz. Hizmet vermiş olduğunuz veya yükselmek istediğiniz anahtar kelimeler için sürekli araştırmalar yapmalısınız. Siteniz yeni ise tekli anahtar kelimeler ile yükselmeniz uzun zaman alacaktır. Bunun yerine ikili ve üçlü aranma hacmi daha düşük olan anahtar kelimelerde yükselmeli sonrasında rekabet oranı yüksek anahtar kelimeler için çalışmalar yapmalısınız. Anahtar kelime planlayıcı hakkında daha fazla teknik bilgiye google arşivlerinden ulaşabilirsiniz. Google trends ile aranma hacimlerini ölçebilirsiniz. Google adwords Anahtar Kelime Planlayıcı kullanabilirsiniz, adwords hesabı oluşturarak analiz yapmanız mümkündür. Diğer anahtar kelime önerici ve analiz siteleri ise Keyword Tool, Uber Suggest, Searchmetrics, Keyword Finder siteleridir.

Rakip Analizi

Rakip analizi site kurulmadan önce yani proje aşamasında başlamalıdır. Projeye başlamadan önce tüm rakiplerinizin neler bildiklerini, içerik oranlarını, dış seo çalışmalarını, sosyal medya tecrübelerini, hangi sıklıkla içerik yayınladıklarını, bu güne kadar seo için neler yaptıklarını analiz etmeniz gerekiyor. Rakiplerinizi tanımadan ilerlemeniz mümkün değildir. Öncelikle rakip analizi için bir online analiz kullanmanız gerekmektedir. Ahrefs , moz, majestic gibi seo analiz yazılımları ile rakiplerinizin neler yaptığını anlamanız çok kolay olacaktır. Son 7 günlük seo çalışmalarını sürekli analiz ederek rakipleriniz hakkında bilgi toplayabilir, benzer çalışmalar yaparak aynı sıralamaları yakalayabilir, bir üst çalışma ile de rakiplerinizi geçebilirsiniz.

Sosyal Medya

Sosyal medya hesaplarınızın oluşturulması. Çok fazla sosyal medya hesabının hem kontrolü hemde içerik dağıtımı zor olacaktır. Öncelikle bilinen ve en yaygın kullanılan sosyal medya sitelerinde siteniz adına sayfa açmalısınız. Oluşturduğunuz sayfaların hakkında alanlarını eksiksiz girmeye özen göstermeniz, sosyal medya sayfalarınızda sorulan sorulara detaylı yanıtlar vermeniz ve siteniz haricinde içerikler ile yönlendirmeler yapmanız çok önemlidir. Sosyal medya sitelerinden en çok kullanılan sitelerde öncelikle hesap açarak başlamalısınız. Etkili sosyal medya siteleri Google+, Facebook, Twitter, Linkedin, Pinterest, instagram sayfaları ilk oluşum için yeterlidir.

Site İçi Seo

Site içi optimizasyon “on-page seo”  inşaatın temeli olarak bilinir. URL yapılarından, meta açıklamaları, içerik analizleri, görseller, sayfa hızı, hosting optimizasyonu cdn gibi ayarları içermektedir. Geniş bir konu olduğu için on-page seo linkinden detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. İç seo yapılmadan dış seo çalışmalarının yapılması doğru değildir. Url yapıları oluşturulurken son derece basit olan url yapıları tercih edilmelidir. Bunun için Google URL yapısı makesini inceleyebilirsiniz.

Site Dışı Seo

Site dışı seo “off-page seo”çalışma, iç seo çalışmaları bittikten sonra yapılan işlemlerdir. Dış seı çalışmaları içerisinde rakip analizleri, backlink çalışmaları ve backlink analizleri, reklam çalışmaları yer almaktadır. Sitenize gelen bağlantıların kalitesi önemlidir. Googlesitenize gelen bağlantılar için 2 servis sunmaktadır. Google webmaster tools ve google analytics ile sitenize gelen bağlantıları takip edebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken sitenize gelen bağlantıların kaliteli sitelerden gelmesidir. Kalitesiz ve spam sitelerden sitenize gelen bağlantılar DA değerini yani domain otoritenizi düşürmektedir ve sıralamada olumsuz etki görmenizi sağlayacaktır. Sitenize sorunlu bir bağlantı geldiği zaman google bağlantı reddet yönergeleri ile zararlı bağlantıları engellemeniz gerekmektedir.

Webmaster Search Consele

Webmaster console kaydı, google search console her site için gereklidir. Aslında zorunludur demek gerekiyor. Webmaster console kullanımını çok iyi bilmeniz gerekiyor, seo uzmanları ve amatör seo yapanlar tarafından en çok kullanılan seo analizdir. Sitenize gelen bağlantılardan, yapısal hatalara, kodlama hatalarına kadar detaylı analizler yapmanızı sağlamaktadır. Yine siteniz için google analytics kaydı gerekmektedir. Sitenize erişim sağlayan ziyaretçilerin detaylı analizlerini yapmanızı sağlayacaktır.

SEO Eklentileri

Kullanılan sisteme göre seo eklentilerinin entegras işlemlerinin yapılması gerekmektedir. WordPress Seo Eklentileri makalemizden detaylı teknik bilgilere ulaşabilirsiniz. Seo eklentilerinin kurulması çok önemlidir. Seo eklentilerinden önce mutlaka robots.txt oluşturma ve sitemap oluşturma ve gönderme işlemlerinin tamamlanması gerekiyor.

Google Gibi Getir

Google gibi getir nasıl yapılır. Çok yakında kalkacak bir uygulamadır. Google anlık index api denemeleri yapan google, çok yakında tüm içerikleri otomatik olarak dizine ekleyecektir. Henüz devreye alınmadığı için sitenizde yazılan yazıları ve sayfaları google gibi getir ile anlık indexletmeniz önemlidir. Siteniz çok fazla içerik yayınlamayan bir site ise ve dış bağlantıları güçsüz bir site ise geç indexlenecektir. Geç indexlenme sorunları için google gibi getir kullanılması faydalıdır. Ana sayfada değişiklik yapılması durumunda da kullanılması gerekmektedir.

Ziyaretçilerin Önemi

Ziyaretçiler sitenizin kaderini belirleyecek dostlarınız. En önemli seo unsurudur. Ziyaretçi dostu seo yapmayı çok iyi bilmeniz gerekiyor. Ayrıca ziyaretçiler tarafından yöneltilen tüm soruları kısa süre içerisinde cevaplamalı ve verilen cevapların detaylı ve anlaşılır olmasına dikkat etmelisiniz. Ziyaretçilerin sitede kalma oranları, içeriklerinize yaptıkları yorumlar, içeriklerin paylaşımı seo sıralamalarını etkilemektedir. Kaliteli içerik yayınladığınız sürece her zaman ziyaretçi sayınız artacaktır, bunun için sitede çok fazla reklam, popup reklam gibi gereksiz reklam modülleri ile ziyaretçilerinizi soğutmamalısınız.

İçerik Güncelleme

Güncelliğini yitirmiş içerikler artık trafik getirmeyecektir. Eski içeriklerinizi düzenli olarak güncellemeniz gerekmektedir. İçerik güncellerken url yapısının değiştirilmemesine dikkat etmeniz gerekiyor. Başlık alanları değiştirebilir, yine haftada 1 veya 2 konu başlığı değiştirilerek bugünün tarihine çekilerek tekrar yayınlabilir. Google arama motoru her zaman güncel içerikleri tercih etmektedir. Tabiki içerik tercihinde daha önce aldığı trafik, domain otoritesi, kullanıcı yorumları, sosyal medya ile içeriğin desteklenip desteklenmediği de içerik sıralamasını etkilemektedir.

Sayfa İçi Yönlendirmeler

Sayfa içerisinde başka konulara ve dikkat çekici konulara yönlendirmenin etkileri sitede kalma oranlarını yükseltmektedir. Ziyaretçi tarafından yapılan arama sonucu siteniz tercih edilir ve içeriği orta düzeyde tatmin edici bulan ziyaretçi siteden uzaklaşmak isteyecektir. Benzer konular eklentisi ile ziyaretçinini dikkatini çekecek başka içeriklerde sunulmalıdır. Bir içeriğinizi yeterli düzeyde bulamayan ziyaretçi diğer içeriğinizi beğenebilir, bu durumda sitede kalma oranlarını ve ziyaretçi çekme oranlarını olumlu yönde etkilemektedir.

Mobil Kullanılabilirlik

Mobil kullanılabilirlik google’ın en çok dikkat ettiği yönergeler arasında yer almaktadır. Artık AMP uyumlu sitelerde arama sonuçlarında ön sıralarda çıkmaktadır. Şubat ayında devreye giren amp her geçen gün büyümeye devam etmektedir. Google amp ile birlikte mobil sayfa hızına önem vermektedir. Mobil sayfa hız optimizasyonu ve tesleri için google tarafından sunulan mobil kullanılabilirlik raporu vemobil uyumluluk testi işlemlerini gerçekleştirerek ilerlemeniz gerekmektedir.

SEO Nasıl Uygulanır?

Optimizasyon sürecinde izlenmesi gereken yol haritalarını inceleyecek olursak:

 • Özel DNS ve Statik ip Seçimi
 • W3C standartlarına uygunluk adımları
 • İçerik kalitesi yükseltme adımları
 • Title yerleşimi ve kullanım standartları
 • Meta taglarının kullanımı
 • 404” sayfa yönlendirmelerinin yapılması ve 404 hatalarının giderilmesi
 • “Site haritası” oluşturulması
 • “Robots.txt” oluşturulması ana dizinde yapılandırılması
 • “Özgün” performası yüksek kaliteli içerikler sunma
 • Link” yapısının oluşturulması
 • Dış backlink çalışmalarının yapılması
 • Anahtar kelime analizlerinin yapılması
 • Kullanıcıların dikkatini çekecek alanların ve anahtar kelimelerin bold , italik veya SEO olarak işaretlenmesi
 • Alan adı domain seçiminin yapılması ve lokasyon domain seçimi
 • Responsive mobil uyumlu tema seçim işlemleri
 • Silinen içeriklerin 301 yönlendirmelerinin yapılması
 • SSL sertifikası https kullanımı ve yapılandırma adımları
 • Dofollow ve Nofollow Link çıkışları sunma
 • Sosyal medya çalışmalarının yapılması
 • Hosting seçimi ve optimizasyon işlemlerinin gerçekleştirilmesi
 • Logo ve favicon kullanımı
 • Kullanılan görsellerin özgün ve kaliteli olması
 • Güncel zamanlanmış içerik yayınlanması
 • Java script, CSS dosya izinleri yapılandırma
 • Tek sayfa üzerinde aşırı link çıkışı yapılmaması
 • Resim Title ve alt açıklama alanlarının doldurulması, genişlik ve yükseklik değeri verilmesi
 • Sayfa page speed optimizasyonunun yapılması
 • Ziyaretçi dostu seo adımlarının izlenmesi
 • AMP Entegrasyonun yapılması

SEO Terimleri

 • SEO: Arama Motoru Optimizasyonu
 • Onpage SEO: Site içi anahtar kelimeler üzerinden yapılan düzenlemelerdir.
 • Trustrank: Arama motorlarının sitenize vermiş olduğu güvenilirlik puanıdır.
 • SEF: Search Engine Friendly sayfaların linkleri anahtar kelimeler ile oluşturma işlemidir.
 • SMO: Sosyal Media Optimization ( Sosyal Medya Optimizasyonu) dur.
 • SEM: “Search Engine Marketing” Pazarlama yöntemleri ile yapılan stratejik SEO.
 • CMO: Chief Marketing Officer, Pazarlama yönetimi.
 • LSI: İçerikleri doğru ve hedefine uygun hazırlama tekniğidir.
 • Holistik: Tüm, bütünsel SEO anlamına gelmektedir.
 • Local SEO: Yerel lokasyon harita ve mekan seçimlerinde yapılan çalışma.
 • Backlink: Dış referans bağlantıları. Diğer siteler üzerinden sitenize verilen dış bağlantılar.
 • Metatag: Kullanılan içerik ve sayfaların alt açıklama alanları, Google ™ tarafından algılanan özet açıklama alanı.
 • Pagerank: Aram motorlarının sitelere verdiği değerlendirme puanıdır, PR değeri olarakta adlandırılmaktadır.
 • SERP: Arama motorlarının sonuç sayfalarına verilen isim.
 • Outlink: Siteniz üzerinden başka sayfalara vermiş olduğunuz link çeşidi.
 • Dofollow: Arama motorları tarafından takip edilen link anlamına gelmektedir.
 • Nofollow: Arama motorları tarafından takibi yapılmayan link çeşididir.
 • Google ™ Dance: Google ™ tarafından yapılan güncellemeler sonrasında Google ™ arama motoru üzerinde yaşanan geçici dalgalanma süreci.
 • Google ™ Panaltı: Google ™ yasal olmayan yollarla çalışma yapan siteleri cezalandırır, geçici ve kalıcı olarak vermiş olduğu ceza yöntemidir.
 • Adwords: Google ™ reklam uygulaması, arama ve görüntülü olarak iki çeşitte verilen reklam.
 • Adsense: Web site sahiplerinin Google ™ reklamlarını yayımlamasıdır.

Arama motoru optimizasyonu için yapılacak çalışmalar ve izlenmesi gereken yol haritalarını takip ederek iyi bir SEO başlangıcı yapabilirsiniz. Bu adımları takip ederken Google ™ kalite güncellemeleri ve yönergeleri adımlarını da güncel olarak takip etmeniz daha başarılı sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

4.9
Sending
User Review
5 (2 votes)

1 Yorum

Yorum Bırakın

BÜLTEN ABONELİĞİ

Siteye eklenen içeriklerden öncelikli olarak haberdar olmak isterseniz aşağıdaki forma e-posta adresinizi yazarak ücretsiz bültenime üye olabilirsiniz.