FAH yani folding at home Stanford tarafindan yürütülen proteinlerin iş görürken nasil katlandıklarını inceleyen bir proje.  Bilgisayarınıza bir client yükleyerek bu projeye dahil olabiliyor, ardından indirdiğiniz program içerisinde seçeceğiniz hastalığa göre (kanser,alzheimer vb.) gpu ve işlemcinizi %100′ e yakın limitlerde kullanarak bu network’ e  ve bilimsel araştırmalara destek olabiliyorsunuz.

Aslında bir nevi Distributed computing olan programa web üzerinden erişmeniz mümkün,  projeye kaldığınız yerden devam edebilir, CPUGPU hızınıza ve bilgisayarınızın açık kaldığı sürede topladığınız puanlara göre dünya sıralamasında yer alabilirsiniz. Hatta bunun için ekip kurabilir ve arkadaşlarınızı toplayabilirsiniz.

folding.stanford

Görsellerde olduğu gibi 30mb boyutunda client’ i bilgisayara kurarak hemen işleme başlamanız mümkün.

folding.stanford

Benim bu programı kullanma amacım öncelikle bilgisayarım için stress testi yapmak, kullanmakta olduğum bazı donanımların işlemci, ram ve ekran kartı gpu‘ larının dayanıklılığını test etmek için 3dmark vb programlar yerine bunu tercih ediyorum. Böylelikle hem sürece bir katkı sağlamak hem de donanım testlerini gerçekleştirmek mümkün.

2015-04-13 22-32-20 Görev Yöneticisi

Clienti açarken işlemci kullanım limitlerini ayarlayabiliyorsunuz. Ben kullandığım sistemi %100 CPU kullanımında bir kaç gün test etmeyi düşünüyorum, yine dilerseniz client’ i  linux işletim sistemi ya da playstation gibi farklı mimarilerde çalıştırabilirsiniz.

http://folding.stanford.edu/ adresinden hemen teste başlayabilir donanımınızı test ederken bir yandan da bilime katkıda bulunabilirsiniz.

 

Yorum Bırakın