Whm/cPanel üzerinde birçok ücretli ya da ücretsiz eklenti bulmak mümkün bu eklentiler sunucunuzu ya da hostinginizi yönetirken tarafınıza büyük kolaylıklar sağlayıp zamandan ve yapacağınız iş yükünden büyük bir faydalar sağlamaktadır. WHM/cPanel eklentilerini applications.cpanel.com linkinden inceleyip isteğinize uygun eklentileri bulabilirsiniz. Bu yazımızda en çok kullanılan 5 WHM/cPanel eklentisi hakkında bilgi vereceğim.

CSF Firewal

  • CSF Firewall (ConfigServer Security & Firewall)

Normal şartlarda sunucu kurulumu yapılıp WHM panel yüklendikten sonra sunucunuzdaki “iptables” üzerinden firewall yapılandırmanızı yapabilirsiniz. Linux komut satırlarını ya da iptables yapılandırmasını bilmeyen bir kişi için bu yapılandırmayı yapmak zor hatta imkânsız duruma gelebilir. CSF Firewall WHMpanel içerisinde firewall yapılandırmanızı düzenleyebileceğiniz yazılımsal firewalldır. Kullanımı basit ve kolay olan firewall hizmeti üzerinde ip engelleme – izin verme, port engelleme – izin verme vb. tüm işlemleri görsel ara yüz üzerinden yapabilirsiniz. CSF firewall ücretsiz bir eklenti olup kurulum işlemi için aşağıdaki linkten destek alabilirsiniz.

http://download.configserver.com/csf/install.txt

LiteSpeed

  • Litespeed Web Server

WHM/cPanel kurulu sunucularda standart web servis olarak Apache gelmektedir. Apache genel anlamda sunucunuza gelen istekleri karşılamaktadır fakat Apache performansından memnun kalmayan yada daha fazla performans bekleyenler için Litespeed Web Server beklentileri fazlasıyla karşılamaktadır. Örneğin; sunucunuza anlık olarak 1000 yada üzerinde istek gelmektedir. Apache gelen isteklerde sunucunuzun load averagesini 50 ye çıkarırken Litespeed web serverda bu oran 1-2 lere düşürebilmektedir. Bu verilen rakamsal bilgiler örnek amaçlı verilmiştir bunun nedeni sunucudaki yükü ne kadar azaltabileceğini belirtmek amaçlıdır. Bu kadar faydalı bir yazılımın ücretsiz olması beklemez tabii ki bu sebepten dolayı Litespeed’e sahip olmak isterseniz belirli bir lisans bedeli ödemeniz gerekmektedir. Lisans bedelleriniwww.litespeedtech.com adresi üzerinden öğrenebilirsiniz.

blog-installatron (1)

  • Installatron

Installatron, internet ortamında sunulan hazır blog, forum, e-ticaret, eğitim, galeri, anket ve arama gibi birçok web sitenin otomatik olarak kurulumunu sağlamaktadır. Web sitesi yönetimi konusunda bilginiz olup bu web sitelerinin nasıl hostinge kurulduğunu bilmiyorsanız bu yazılım tüm ihtiyacınızı karşılayacaktır. Installatron lisanslı bir yazılım olup dedicated serverlar için lisans bedeli aylık 5$ olup bu bedel sanal sunucularda aylık 2.5$’dır.

52

  • ClamAV Scanner

ClamAV Scanner en basit anlatımıyla antivirüs yazılımıdır.  Kolay kullanımı ve güncel veritabanına sahip olduğundan dolayı birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.  Kurulum işlemini WHM panelde bulunanManage Plugins linki üzerinden sağlayabilirsiniz. Gerekli kurulum işlemini yaptıktan sonra cPanel’inize aşağıdaki resimde bulunan buton gelecek olup bu buton üzerinden virüs tarama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Munin-Service-Monitor-apache

  • Munin Service Monitor

Munin, sunucunuz üzerindeki tüm servis kaynaklarını istatistiksel olarak takip edeceğiniz bir yazılımdır. Bu yazılım üzerinde sunucunuz üzerindeki Apache, MySQL, Exim, Network vb. servisleri grafik arayüz üzerinden takip edip oluşacak herhangi bir olağan dışı durumda erken tespit ve müdahale etme şansınızı arttıracaktır. Munin kurulum işlemini WHM panelde bulunan Manage Plugins linki üzerinden sağlayabilirsiniz. Munin kurulumunu yaptıktan sonra aşağıdaki örnek görseller gibi sisteminizi takip edebilirsiniz.

Yorum Bırakın