Merhaba bu yazımda Azure VM’lerin farklı regions (bölgelere) taşınmasından bahsedeceğim.

Bildiğiniz gibi Azure servisleri 2020 itibari ile 60+ bölgede hizmet vermekte ve bu bölgelerin Latency adını verdiğimiz erişim süreleri de, hizmet aldığımız lokasyonlar için farklılık gösterebiliyor. Bazı durumlarda West Europe üzerinde açılan bir VM’in Latency ya da proje değişikliği nedeniyle farklı bölgelere taşınması gerekebiliyor. Her ne kadar disk clone backup gibi çözümler olsa da region’lar arası bu taşıma işlemini sağlamak şu an için pek mümkün değil ya da biraz meşakaetli. Azure servislerinin hizmet aldığınız bölgeye erişim sürelerini incelemek için Azure Latency Test adresinden detaylara göz atabilirsiniz.

Azure Region’lar Arası Migration

Bunun için kullanacağımız servis Azure Site Recovery olacak. ASR sayesinde West Europe’da çalışan bir Azure sanal makinemizi farklı bir bölge olan Switzerland North(Zurich) üzerine konumlandıracağım. Bunu yapmamın amacı Latency yani erişim sürelerini düşürmek fakat size farklı bir operasyon için de ihtiyaç duyabilirsiniz diye detaylı bir yazı yazmak istedim.

ilk olarak bir Recovery Services vault oluşturuyoruz ve replicate items diyerek felaket kurtarma senaryosunun kurulumuna başlıyoruz.

ikici adımda ise karşımıza çıkan menüden, sanal makinemiz Azure‘da olduğu için source olarak Azure’u geçiyoruz. Taşımak istediğimiz sanal sunucumunuz  bölge ve resource gurubunu seçtikten sonra 2. seçenek ile devam ediyoruz.

Bu seçenekte Azure karşımıza, o bölge ve resource group’ta çalışan VM’leri liste olarak çıkartıyor. Benim demo yaptığım işlemde 1 adet sanal makine olduğu için listeden sanal makinemizi seçerek 3. adıma geçiyoruz.

Son bölüm ise Target Location bölümü, bu adımda makinemizi taşımak istediğimiz konumu seçiyoruz, eğer VNET, disk tipi vb. detaylı değişikliklere ihtiyacınız varsa alt bölümde yer alan detaylardan hizmeti özelleştiebilirsiniz ve enable diyerek işlemi başlatıyoruz.

Yukardaki bölümün tamamlanması için 15dk beklemeniz gerekebilir, eğer mevcut VM kapalı durumda ise mutlaka power on yaparak çalışan bir sunucu üzerinde bu işlemi deneyin, aksi durumda Agent yüklemesi ile ilgili hata alabilirsiniz.

Enabling replication for 1 vm(s) notification’u tamamlandığında,  aşağıdaki gibi Azure Site RecoveryReplicated Items bölümünde replike aldığınız VM’ı Healty olarak göreceksiniz. Bu adımda 100% Synchronized için bir süre beklemelisiniz.

Senkronizasyon işlemi tamamlandığında Fail Over diyerek, sunucuyu yeni region’a replike edebilirsiniz. Eğer yeni bir VNET oluşturmadıysanız IP adresi almayacaktır. Yeni bir VNET yarattıysanız, sunucular kısmından eski sunucuyu silerek yeni bir sunucu ile devam edebilirsiniz.

Failover Alternatifi Migration

Farklı bir alternatif olarak Fail Over gerçekleştirdiğimiz yeni VM’in sadece VM kaynağını silerek, diskinden yeni bir sanal makine oluşturabilirsiniz.

Replike olan sunucuyu sildikten sonra (sadeve VM kaynağını siliyoruz ve diğer kaynaklar kalıyor.) OS diske geldiğinizde, diskin Switzerland North(Zurich) yani farklı lokasyonda olduğunu göreceksiniz. Bu diskten istediğiniz tipte yeni bir sanal makine yaratabilirsiniz.

Takıldığınız bir adım ya da yardımcı olabileceğim sorunlar için bana ulaşabilirsiniz. hello@boraarat.com farklı bir yazıda görüşmek üzere, sevgiler.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Yorum Bırakın