Microsoft Azure’un son dönemde gerçekleştirdiği en büyük değişikliklerden biri de New Commerce Platform.

Microsoft, müşteri deneyimini kolaylaştırmak ve iş ortaklarının müşterilere daha etkili bir şekilde ulaşmasını sağlamak için 2019 sonunda New Commerce Platform‘u duyudru. Bu platform sayesinde CSP tarafını birçok yenilik bekliyor. Programın detayları çok uzun, platforma geçiş yaptığınızda Azure kaynaklarına özel ekstra rebate yani kazanç elede etmeniz de mümkün  fakat ben bu yazımda platformla birlikte gelen Azure Cost Management‘dan  bahsedeceğim.

Bildiğiniz gibi Cost Management geçtiğimiz aylara kadar Pay As You Go yani kredi kartı ile ödeme sağlayan son kullanıcıya özel bir bölümdü ve distribütör aracılığı ile ilerleyen bayiler, bu management sürecini yine distribütör ile yürütmek durumundaydı.

2020 itibari ile distribütör üzerinden New commerce Platform’a geçen Azure müşterileri Cost Management’dan yararlanabiliyor olacaklar. Cost Management istekleri dahilinde son kullanıcıya açık veya kapalı olabilir ya da sadece hizmet sunan bayi öznesinde görüntülenebilecek. Bu geçiş için distribütörünüz ile görüşüp Azure hesabınızın New commerce Platform’a geçişini talep edebilirsiniz.

Azure Cost Management Kullanımı

Gelelim Cost Management’ın detaylarına. Cost Management üzerinden tüm kaynaklarınızı son 7 gün 30 gün ya da belirlediğiniz tarih aralıklarına göre filtreli olarak görüntüleyebilmektesiniz.
ek olarak kaynak guruplarına ya da oluşturduğunuz Tag’lere göre de filtreleyerek fiyat alalizi yapmanız mümkün.
Azure New commerce Platform ve Cost Management
Aşağıda ise StorageVM ya da Region’a göre kullanım detaylarını ayrınrıları ile görüntüleyebilirsiniz.
Azure Cost Management Kullanımı
Eğer belirli bir bütçenin aşılmamasını istiyorsanız, bütçe limitleri bölümünden uygun gördüğünüz harcama limitine göre bir uyarı oluşturabilirsiniz.
New Commerce Platform.
Oluşturduğunuz bu uyarıları, bir ya da daha fazla mail adresinize yönlendirerek, aşım durumunda hemen mail alabilirsiniz.
New Commerce Platform.
Tabiki de Azure New commerce Platform bir çok yeniliği beraberinde getiriyor. Detaylar hakkında bilgilendirmeyi paylaşmış olduğum One Drive Dosyasında bulabilirsiniz.
şifre:boraarat.com
https://www.microsoft.com/en-us/licensing/news/new-azure-experience-in-csp
Farklı bir yazıda görüşmek üzere.
Sending
User Review
5 (4 votes)

Yorum Bırakın