Merhaba, bu yazımda Azure’un file sync servisinden bahsedeceğim. Azure file sync sayesinde on-prem’de ya da cloud’da bulnan dosyalarınızı Azure storage‘a ve farklı sunuculara (şu an 5 farklı sunucu desteği bulunuyor) sync ederek farklı ortamlardan erişim sağlayabilirsiniz. Bu sayede dosya paylaşımlarınızı Azure üzerinde merkezileştirerek, SMB ve FTPS aracılığı ile Client ya da Windows Server üzerinden kolaylıkla erişebilirsiniz.

Serivisi kurmak için ilk adım olarak Azure üzerinde bir Storage oluşturmamız gerekiyor.

Azure üzerinde bir Storage oluşturmamız gerekiyor - Azure File Sync ile Dosya Senkronizasyonu

ikinci adımda, oluşturduğumuz Storage içerisinde File Share servisi yaratıyoruz ve bir isim belirleyerek alanımız için kota tanımlaması sağlıyoruz.

Storage içerisinde File Share servisi yaratıyoruz - Azure File Sync ile Dosya Senkronizasyonu

ardından market place içerisinde azure file sync servisini bularak deploy ediyoruz.

azure file sync - Azure File Sync ile Dosya Senkronizasyonu

Bu işlemin ardından on-prem ya da cloud’da sync servisi yüklemek istediğimiz sunucuya bağlanıyoruz ve bu sunucu üzerinde Azure powershell modülünü yüklüyoruz. Bunun için powershell’i admin yetkisi ile çalıştırarak aşağıda yer alan komutu uygulamanız yeterli olacaktır.

İşletim sistemimiz uygun Azure file sync servisini https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=57159 link üzerinden indirerek kurulumunu yapıyoruz.

2019 02 20 22 01 43 - Azure File Sync ile Dosya Senkronizasyonu

Kurulum sonrasında Sign in diyerek Azure portal bilgilerimiz ile Sync servisine giriş yapıyoruz ve + Sync group butonuna basarak grup ismini ve daha önce oluşturduğumuz storage’ımızı seçiyoruz.

file sync group - Azure File Sync ile Dosya Senkronizasyonu

Oluşturduğumuz sync group içerisine maksimum 5 adet sunucu ekleyebiliriz. Bunun için “add server end point” butonuna gelerek, sunucumuzu ve içerisinde eşitlenecek dosya klasör yolunu seçiyoruz.

add server end point - Azure File Sync ile Dosya Senkronizasyonu

Ben örnek olması adına 2 farklı windows sunucu üzerinde sync işlemi sağladım ve ardından oluşturduğum bu sync storage’ı windows client makinama bağladım.

Azure File Sync windows server  (137.117.156.249)

Azure File Sync windows server  - Azure File Sync ile Dosya Senkronizasyonu

Azure File Sync windows server  (51.136.29.2)

Azure File Sync windows server 2 - Azure File Sync ile Dosya Senkronizasyonu

Azure File Sync windows Client (Windows 10)

2019 02 20 22 28 53 - Azure File Sync ile Dosya Senkronizasyonu

Azure file sync – Azure storage görüntüsü

Azure file sync Azure storage görüntüsü - Azure File Sync ile Dosya Senkronizasyonu

Son olarak cloud tiering detayına değinmek istiyorum;

Azure file sync cloud tiering özelliği ile birlikte geliyor, bu özellik sunucu üzerinde sıklıkla kullandığınız ve daha az kullandığınız dosyaları hot ve cool olarak ayırmakta. Endpoint ayarları içerisinde yüzdelik dilim belirterek, sık kullandığınız dosyaları sunucu içerisinde, daha az sıklıkla kullandığınız dosyaları ise, azure storage üzerinde barındırabilirsiniz.

Ek olarak File Sync servisi Storage alanı üzerinde Snapshot oluşturacaktır, bu snapshotlara belirli bir gün belirtmediğiniz sürece sürekli geri yönelik snapshot’lar görüntüleyebilirsiniz. Eğer maaliyet avantajı sağlamak istiyorsanız aşağıdaki seçenekten snapshot gününü kısaltmanız mümkün.

how to delete azure file storage snapshot - Azure File Sync ile Dosya Senkronizasyonu

Kaynak:

Azure File Sync – the real life demo: https://www.youtube.com/watch?v=4nzTikO2gcM

Planning for an Azure File Sync deployment: https://docs.microsoft.com/en-us/azure/storage/files/storage-sync-files-planning

Bir sonraki makalemde görüşmek üzere.

Sending
User Review
5 (3 votes)

2 Yorum

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

BÜLTEN ABONELİĞİ

Siteye eklenen içeriklerden öncelikli olarak haberdar olmak isterseniz aşağıdaki forma e-posta adresinizi yazarak ücretsiz bültenime üye olabilirsiniz.