Sosyal Medya

Sosyal Medya Haftanın Özeti #2

Yazar Bora Arat

Instagram’da bir süredir dikkat çeken bir isim var Ekin Beril. Ekin bir hukuk öğrencisi fakat bunun yanında müzikle de uğraşıyor. Instagram hesabında farklı bir yöntemle söylediği ve çaldığı şarkıları paylaşıyor. Kayda değer bir sesi ve tarzı olduğu için kısa bir sürede bir çok insanın dikkatini çekmeyi başardı

Diğer korku filmlerine göre o kısır döngüyü biraz olsun kırmaya çalılşan bir film it follows, cinsel yolla bulaşan bir lanet üzerine işleniyor. Film o kadar olmasa da soundtrack’ leri bir hayli başarılı. Bu sebeple haftanın en iyi albümü olabilir bence.

Haftanın Müziği:

ABD Başkanı Barack Obama’nın resmi Twitter Obama hesabını açmasıyla bir saat içinde beş milyona ulaşması ve beraberinde yapılan karşılamalar sosyal ağın en dikkat çekici gelişmelerindendi.

obama twitter

Apple, iOS 9 sürümünün eski iPhone ve iPad’lerle uyumlu olacak şekilde geliştirileceği bildirildi. 8 Haziranda daha fazla şey öğreneceğiz sanki, son zamanlarda Apple’ın kullanıcıları eski cihazları kullanmaya teşvik etmesi dikkat çekiyor.

Renault fabrikasında süren direnişe bir de infografik  üzerinden bakalım.

Suicide Squadın çekimleri Toronto’da devam ederken bir taraftan da çekimlere ait görüntüler sosyal medyaya sızmakta.

Avustralya’da gökten milyonlarca örümcek yağdı, detayları videoda bulabilirsiniz.

Üsame bin Ladin’in bir operasyonla ölü ele geçirildiği konutunda ele geçirilen kitap ve benzeri basılı malzemelerin içeriği bu hafta açıklandı. Aralarında Photoshop kullanım kılavuzu bile var.

Dünyaca ünlü Amerikalı Matematikçi John Forbes Nash bu hafta hayata gözlerini yumdu. Nash’ in ilginç hikayesini çoğunuz A Beautiful Mind (Akıl Oyunları) filminden biliyorsunuzdur.

Deep Web’de uyuşturucu, silah, mühimmat, sahte evrak ve benzeri her türlü karanlık işe aracılık yaparak yüzlerce milyon dolar ciroya imza atan Silk Road sitesinin Kurucusu olduğu iddiasıyla geçen sene bir operasyonla tutuklanan Ross Ulbricht mahkeme tarafından suçlu bulunarak aftan faydalanmamak üzere ömür boyu hapse mahkum edildi.

Geçen hafta Türkiye’de şöyle bir olay da yaşandı.

imamin-drami-650x471

Google’da yapılan arama sonuçları arasında eğer Google Play üzerinde olan bir uygulama varsa, doğrudan indirme bağlantısıyla birlikte listeleniyordu. Google bu hizmetini iOS uygulamaları için de uygulamaya başladı.

Kanadalı bir mucit, geliştirdiği drone benzeri uçan kaykay ile Guinness Rekorlar Kitabı’ndaki “uçan kaykayla en uzağa uçma” rekorunu kırdı. Mucit, eski rekor olan 50 metreyi 275.9 metreyle geçti.

Dünyanın en büyük fotoğrafı unvanı el değiştirdi!, rekoru elde eden fotoğrafın tam çözünürlüklü hali burada 46 terabayt tutan bu fotoğrafları bir araya getirerek işlemek içinse yaklaşık 2 ay boyunca çalışma gösterdi.

Bonus: Son yılların en iyi fotoğraf derlemesi bu olsa gerek  Earth Day 45

Son Güncelleme : 27 Eylül 2016

Yorum Bırakın